10.11.2010

Pri prechádzke nákupným centrom som v jednom obchodíku natrafila na nádherné akvárium s ešte nádhernejšou a pomerne dobre známou rybičkou NEMOM alebo teda Klaunom očkatým. V mysli sa mi okamžite vybavila americká rozprávka s hlavnými hrdinami v podobe týchto rybičiek. Okamžite ma napadlo rybičku si zadovážiť, ibaže akosi som pozabudla, že je to morská rybka a my máme sladkovodné akvárium.

Klaun očkatý

Táto pestrofarebná rybička patrí do čeľade sapínovitých a voľne žije v blízkosti koralových útesov Indického a Tichého oceánu. Táto rybička žije v dokonalej symbióze s morskou sasankou, čo bolo viditeľné aj v akváriu nachádzajúm sa v nákupnom centre. Rybka je potiahnutá slizom proti pŕhleniu, no s odolnosťou proti jedu sasanky sa rybka nerodí, preto musí byť pri kolonizácií sasanky veľmi opatrná. Ak by Klaun očkatý bezhlavo vplával medzi ramena sasanky, znamenalo by to jeho smrť. Ani slizovú ochranu nemá táto rybka nastálo, ak by sme ju oddelili od sasanky, sekrét by stratil účinnosť a celý proces aklimatizácie by musel prebehnúť nanovo. Rozšírenie tejto rybičky je veľmi široké, čo spôsobuje aj značnú premenlivosť základného sfarbenia týchto rýb. Klaun očkatý je teritoriálna ryba, ktorá žije na priestore 1metra okolo sasanky, ktorú neustále bráni pred jedincami vlastného druhu ale i pred väčšími rybami ako sú napr. kanci. Pokiaľ sú rybičky chované v skupine vytvoria veľmi prísnu hierarchiu. Ak uhynie najsilnejší samec, nápadník druhý v poradí, zaujme jeho miesto a začne plniť rodičovské a manželské povinnosti. Ak zmizne vodcovská samička, najväčší zo samcov rýchlo vyrastie a zmení sa v úplne funkčnú samicu, ktorá je schopná produkovať životaschopné vajíčka. Znamená to, že ak sa v jednej sasanke stretnú dvaja samci, väčší a silnejší samec sa stane samičkou a menší jedinec zastáva rolu partnera, teda tieto rybky nie sú odkázané na existenciu samičiek. Klaun očkatý aj napriek obľube sasanky dokáže prežiť v akváriu aj bez jej prítomnosti. Klaun očkatý je najrozšírenejšia morská ryba, ktorá je nenáročná a vhodná aj pre začiatočníkov, avšak treba jej zabezpečiť čistú vodu a kvalitnú filtráciu. A nezabudnuť, že akvárium musí byť morské!
Klaun očkatý je mierumilovná ryba, takže o ostatných obyvateľov akvária sa nemusíme obávať. Avšak v rámci svojho druhu sú agresívne. Ak odlúčime pár rybičiek klauna očkatého, osamotený jedinci sú ochotný prijať nového partnera. Ak sa však neobjaví žiadny nový nápadník, samička je schopná rozoznať pôvodného partnera aj po mesačnom odlúčení.

Rozmnožovanie

Vytiera sa v pároch v prostredí sasaniek. Nakladené oranžovo-žlté ikry chráni samec . Plod sa liahne po 7–10 dňoch.

Potrava

Klaun očkatý je všežravý. Vo voľnej prírode sa živí planktónom. V zajatí mu postačí mrazená alebo suchá strava.

Chov

Minimálna veľkosť akvária by mala byť 100 litrov. V akváriu sa táto rybka vyskytuje v strede alebo pri dne. Predávajú sa jedinci aj komerčne rozmnožovaní aj jedinci odchytený v prírode.

Cena

Hoci je táto rybička pomerne nenáročná a v celku obľúbená, nekúpime ju v každom chovprodukte alebo akvaristickom obchode. Skôr v takých špecializovanej­ších. Cena rybičky sa pohybuje od 9 euro až po 16 euro za druh, ktorý vyzerá ako NEMO.

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

AK (Neregistrovaný užívateľ) 26.11.2012 19:14
AK
Prihlásenie
 
 
Reklama