16.11.2010

Ako som už písala v predchádzajúcom článku, sasanka (morská) je obľúbená morskou rybičkou klaunom očkatým, čo je jediná rybka, ktorá znesie účinok jej jedu.

Čo to vlastne tá sasanka je?

Sasanka je príbuzná korálom a medúzam. Zväčša je však väčšia ako koral a niektoré druhy môžu mať 30 – 50 cm.
Sasanky na rozdiel od korálov netvoria vonkajšiu kostru a väčšinou žijú prisadnuto na dne, skalách alebo ulitách mäkkýšov či krabov. Svojou plochou nohou sa dokážu veľmi pevne držať skaly. Na druhom konci cylindrického tela má sasanka otvor, ktorý slúži aj ako ústa aj ako konečník. Okolo tohto otvoru má sasanka jedovaté chápadlá, ktoré používa na uchopenie koristi. Sasanka však nie je neustále prichytená na jednom mieste. Pomocou vlnitých pohybov nožným terčom sa buď nechá unášať prúdom alebo lezie ako slimák. Sasanka sa živý rybkami, ktoré omráči a skonzumuje. Po prílive svieti sasanka všetkými farbami naopak, pri odlive stiahne svoje chápadlá a jej telo je takmer 10× menšie.

Sasanka v akváriu

Zo zdrojov nadšencov a prevádzkovateľov morských akvárií je zrejmé, že chovať sasanku v akváriu, nie je také jednoduché. Sasanka v akváriu často uhynie. Veľmi vraj záleží na tom, v akom stave sasanka prišla, teda aký bol jej transport.
Vo všeobecnosti má sasanka rada silné prúdenie vody a dostatok svetla, čo môže byť v akváriu problémom. Sasanku je nutné intenzívne kŕmiť, čo má však za následok znečistenie vody a to sasanke neprospieva.
Ďalším nepriateľom sasanky sú fosfáty.

Koľko stojí sasanka?

Cena sasanky sa pohybuje okolo 30 euro, no jedinci dovezený lodnou dopravou alebo jedinci z odchovu sa pohybujú v cene okolo 60 euro (jedinec o priemere 10 cm). Jedinec z odchovu alebo privezený lodnou dopravou je však menej problémový pri chove, najlepšie v špeciálnom akváriu.

Sasanka a Klaun očkatý

Pre Klauna očkatého nie je potrebné aby sme mu zadovážili sasanku. Dokáže prežiť aj bez nej. Ak však sasanku veľmi chceme je vhodnejšie (najmä pre začiatočníkov) zadovážiť jej umelú. Vhodnosť druhu sasanky pre Klauna je naozaj široká. Zo skúseností mnohých chovateľov je zrejmé, že Klaun si dokáže obľubiť takmer akúkoľvek sasanku. No radi majú a aj sa pri nej vytierajú napr. Sarcophyton, E. quadricolor, H.crispa, H,Magnifica (ktorá však behom pol roka môže dorásť do neželaného rozmeru) …

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

děkujem :) (Neregistrovaný užívateľ) 22.01.2013 15:11
děkujem :)

moc sa mi to páči :).
díky moc mela jsom na sasanky morske referat, moc mi pomohl

Prihlásenie
 
 
Reklama