04.11.2010

Jeden z najkrajších obyvateľov sladkovodného akvária za čo vďačí najmä tvaru svojho tela. Latinský názov je Pterophyllum altum a patrí medzi cichlidovité ryby.

Opis, správanie

Pôvodom je z Južnej Ameriky, konkrétne povodia Orinoka. Má vysoké diskovité telo a veľmi dlhú, odstávajúcu chrbtovú aj análnu plutvu, ktoré túto rybku opticky zväčšujú. No nielen svojím vzľadom sa odlišujú od príbuzných cichlíd. Významné rozdiely sú i v správaní, vždy sa totíž držia skôr v úzadí a nikdy sa nestanú bitkármi, ani nebagrujú dno. Zatiaľ nie je presne jasné, do akej výšky dorastie v dobrých podmienkách. Niektori autori sa zmieňujú o 40 až 50 centimetroch. V akváriu však dorastajú do podstatne menších rozmerov, ale vo veľkých výstavných akváriach môžeme obdivovať aj plne vyspelé jedince. Pohlavia nemožno rozlíšiť, okrem obdobia trenia. Je to pokojná a aj napriek svojej veľkosti mierumilovná ryba, zdržiavajúca sa v stredných vstvách nádrže medzi stonkami vodných rastlín. Na malý rušivý podnet reaguje veľmi ustráchane.

Vhodné podmienky pre chov

Tejto rybke vyhovuje priestranná, vysoká spoločenská nádrž v spoločnosti veľkých a pokojných rýb, lebo malé rybky ako napr. neónky môže „omylom“ prehltnúť. Z rastlín je vhodná valiznéra, pričom v strede nádrže musí zostať voľný priestor na plávanie. Skrýše medzi koreňmi a porasty z rastlín s dlhými stonkami zodpovedajú prirodzenému biotopu tohto druhu, a preto by nemali chýbať v akváriu. Chováme viac jedincov pospolu pri teplote vody okolo 24°C. Rybky obľubujú pestrú živú potravu doplnenou suchou aj rastlinnou zložkou.

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0
Fotogaléria


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama