Prinášame praktické rady nielen pre začiatočníkov, ktorí chcú mať doma kúsok fascinujúceho pestrofarebného vodného sveta. Ak ich budete dodržiavať, váš sen sa stane úspešnou skutočnosťou.
Pri založení akvária je dôležité zvážiť a naplánovať jednotlivé kroky. Upokojujúci obraz vlniacich sa vodných rastlín a plávajúcich farebných rybiek je veľmi lákavý. Napriek tomu by sa nemal začínajúci akvarista ponáhľať, aby svoj cieľ dosiahol. Zdá sa to jednoduché – nakúpiť vybavenie, napustiť nádrž, zasypať dno a osadiť ho zeleňou, pridať hnojivo, vypustiť ryby a poriadne ich nakŕmiť. Začať s úspešným chovom rýb nie je tak jednoduché, ako by sa mohlo zdať. Koniec koncov, starostlivosť o živé tvory obnáša oveľa viac, než ich len riadne nakŕmiť. Často sa stáva, že sa začínajúcemu akvaristovi niečo nedarí a svoj nový koníček ukončí skôr, než poriadne začal. Už samotný výber nádrže a ďalšieho vybavenia potrebuje trochu teoretickej prípravy. Nakúpiť sa dajú jednotlivé kusy zvlášť alebo sú obchodoch dostať aj kompletné začiatočnícke sety. Okrem dostatočne veľkej nádrže a vhodného podstavca by vám určite nemala chýbať filtrácia, osvetlenie, vzduchovanie, prípadne vykurovanie a ďalšie drobné pomôcky, ako sitko, stierka na sklo, teplomer a podobne. Ak už máte doma všetko potrebné, určite horíte nedočkavosťou pustiť sa do budovania akvária. Musíte však byť trpezliví. Pri nesprávnom postupe sa namiesto podvodného raja dočkáte zakalenej vody a chorých či mŕtvych rybičiek.
Osadenie dna akvária
Do nádrže pripravte dno, ktoré bude slúžiť ako substrát pre zakorenenie vodných rastlín. Tiež sa tu zhromažďujú odpadové látky ako výkaly rýb alebo nespotrebovaná potrava. Dobre vybudované a osadené dno výrazne prispieva k biologickej rovnováhe v akváriu. Dno by malo mať prírodný charakter i farbu, najvhodnejší je štrkový piesok strednej zrnitosti (asi 2-5 mm). Piesok nasypte tak, aby sa dno postupne zvyšovalo, teda v prednej časti bude vrstva piesku nižšia (asi 4 cm) a v zadnej vyššia (okolo 10 cm), záleží samozrejme na veľkosti nádrže. Piesok zakúpite v akvaristickej predajni, prípadne si môžete zaobstarať vlastný. Ten však dôkladne preperte, radšej aj prevarte, aby ste ho zbavili všetkých nečistôt. Pozor, do akvárií sú nevhodné materiály s väčším množstvo vápenca. Dno možno ľubovoľne doplniť rôznymi dekoráciami, od kameňov, koreňov i konárov cez keramické a iné doplnky poskytujúce rybám úkryt. Vlastné nájdené kamene opäť otestujte na vápnik a skontrolujte či nemajú príliš ostré hrany. Do akvária môžete vložiť aj nazbierané očistené drevené dekorácie, najlepšie z tvrdého dreva, ktoré dlhodobo ležali vo vode. Po napustení vody si všetko ešte dodatočne upravíte. Nádrž je vhodné obohatiť aj o pozadie na zadnej alebo bočnej stene, jednoducho ju natrite farbou alebo použite tematickú tapetu.
Rastliny
Najlepšie prostredie pre zdarný život vo vašom akváriu zaistí kvalitná voda. Väčšina domácich akvárií hospodári so sladkou vodou, a tak voda z kohútika je pre použitie v akváriu dostačujúca, vyhovuje pre domáci chov väčšiny bežných druhov rýb. Rastlinky v akváriu môžeme vysadiť troma spôsobmi:
1. „Nasucho“ do substrátu. Rastlinkám potom musíme vytvoriť vlhké prostredie rozprášením vody a ich prikrytím priesvitnou fóliou na jeden až tri dni a opatrným naliatím vody do akavária po tejto dobe.
2. Sadíme do akvária, v ktorého 1/3 je už napustená voda.
3. Sadíme do plného akvária. V tomto prípade si však zrejme budeme musieť pomáhať špeciálnou pinzetou a na rukách budeme mať gumené rukavice. Napustenú vodu v akváriu nechajte približne týždeň bez rýb i rastlín, zapnite iba filtre, kúrenie a vzduchovanie. Po niekoľkých dňoch zasaďte niekoľko druhov nenáročných a rýchlo rastúcich rastlín, ktoré budete časom dopĺňať o ďalšie. Následne vpustite do akvária niekoľko rybiek, najlepšie prispôsobivé a nenáročné druhy (tetry, neónky, pávie očká). Na začiatku kŕmte rybky len mierne, akvárium ešte nie je pripravené na spracovanie väčšieho množstva dusíkatých splodín z výkalov. Voda sa postupne ustáli do prijateľných hodnôt, stačí trpezlivosť, dobré vzduchovanie a filtrácia. Asi po mesiaci môžete doplniť do akvária ďalšie druhy rastlín a zvýšiť počet rýb. Dbajte na karanténu a aklimatizáciu nových rýb a vyvarujte sa „prerybnenia“.
Pravidelná údržba
Dlhodobo stabilné a prosperujúce akvárium vyžaduje pravidelnú starostlivosť. Problémy s kvalitou vody spôsobuje hlavne príliš veľký počet rýb a ich prekrmovanie, zostatok zvyšného krmiva vo vode, príliš veľa hnojivá pre rastliny a nedostatočná výmena vody. Pravidelne kontrolujte stav rýb, ak nejaká uhynie, bezodkladne ju odstráňte. Približne raz za dva týždne očistite skla od nánosu rias a nečistôt. Pravidelne prevádzajte čiastočnú výmenu vody. Vymieňajte najlepšie asi jednu tretinu objemu nádrže. Lepšie je meniť častejšie menšie množstvo vody, než po dlhšom čase väčšinu nádrže naraz. Dopĺňajte odstátou vodou z vodovodu o rovnakej teplote. Pravidelne je nutné odkaľovat pieskové dno a čistiť ďalšie časti akvária, nezabúdajte ani na filter a filtračné náplne. Vlastnosti vody (tvrdosť, pH, obsah dusíkatých látok) pravidelne sledujte,
Odporúčaná kvalita vody vo fungujúcom akváriu:
• Teplota 24-26 °C
• pH 6-8
• Celková tvrdosť vody od 8 °dGH do 19 °dGH
• Uhličitanová (prechodná) tvrdosť vody od 3 ° dKH do 10 ° dKH
• Dusičnany 100 mg / l, citlivé ryby oveľa menej
• Dusitany 0,3 mg / l
Foto: pbase.com
Zanechať odpoveď