Rozhodli ste sa chovať doma mačičku? Hovorili vám, že je to jednoduché a nič nemôžete pokaziť? Môžete. Sme doslova zavalení „mačacími“ legendami a mýtmi, ktoré majú od pravdivosti veľmi ďaleko. Aby ste svojmu novému prírastku do rodiny neublížili, prečítajte si nasledujúce riadky.
Mačka vždy dopadne na štyri
Mačky nemajú kľúčnu kosť, ich kostra je veľmi flexibilná a tak ich pád z výšky vyzerá doslova elegantne. Avšak štruktúra ich tela v žiadnom prípade nezaručuje, že v dôsledku pádu nedôjde k zraneniu a poškodeniu zdravia mačičky. Vo všeobecnosti platí, že skok z veľkej výšky ublíži mačke menej, ako z malej. Nedovoľte teda vašim deťom, aby ju vyhadzovali do vzduchu len tak, zo zábavy.
Mačka a mlieko
Už ako deti sme sa v školských čítankách stretli s obrázkami mačiek, pijúcich mlieko rovnako ako s myšami žerúcimi syr. A tak sa po roky zakorenila v každom z nás predstava, že to tak má byť. Omyl. Veterinár by povedal, že ide doslova o dietetickú chybu. Kravské mlieko, ktoré v tomto prípade myslíme, má diametrálne iné zloženie ako to mlieko, ktoré mačiatka prijímajú od svojej matky v prvých týždňoch života. Predovšetkým obsahuje špecifický mliečny cukor zvaný laktóza, ktorý je v tenkom čreve mačiatok rozkladaný pomocou enzýmu laktáza. Štiepiaci účinok tohto enzýmu je u mačiek nízky a s postupujúcim vekom ďalej klesá. Po vypití mlieka sa tak mliečny cukor v čreve neštiepi, ale naopak – mlieko tam kvasí. Pôsobením črevných baktérií vzniká množstvo plynov. Výsledkom je nafúknutie, kŕče, bolesť bruška a silná hnačka. Na druhej strane kysnuté mliečne výrobky a biely jogurt mačka strávi. Tiež tavené syry. Pozor však na dávkovanie. Mala by ich dostať v malom množstve len, ako odmenu.
Suché krmivo je pre mačky najlepšie
Takto mnohým chovateľom vymyli mozgy reklamami spoločnosti, ktoré suché granule vyrábajú. Navyše si mnohí dodnes myslia, že „chrumkavou“ stravou si mačky čistia zuby. No nie je to o nič lepšie, ako keby ste si vy čistili zuby strúhankou. Suché krmivo je zbavené mnohých liečivých prvkov ako aj čistého proteínu. Takže strava by mala byť vyvážená.A nikdy nie iba suchá.
Mačka potrebuje surové mäso
Paradoxne k predošlému tvrdeniu to zo surovým mäsom tiež nie je až také jednoznačné. Ak mačku kŕmime surovým mäsom pravidelne, dodáme jej nadbytočný príjem fosforu, zapríčiňujúceho rednutie kostí. Takáto strava navyše zvyšuje riziko vzniku močových kameňov a ochorenie ľadvín. Na námietku, že mačky sa v prírode živia surovým mäsom z hlodavcov existuje odpoveď: mačka zje s myšou aj jej vnútornosti, plné rastlinnej stravy, ktorú myška predtým konzumovala a tiež kosti, ktoré doplnia potrebu vápnika.
Mačka a kombinovaná strava
Aby sme situáciu ešte viac zamotali, musíme podotknúť, že určite nie je vhodné kombinovať napríklad varené mäso a granule či kapsičky s kyslou smotanou. Každé jedlo mačka totiž trávi iným spôsobom a jej organizmus môže prechádzať veľkým zaťažením. Nehovoriac o nasledujúcich črevných a zažívacích problémoch.
*Ako teda správne kŕmiť mačku?* Vezmite do úvahy, že ani jedno z krmív v obchodných sieťach neobsahuje skutočne všetko potrebné pre ňu. To rieši doplnková výživa, ktorá často nahrádza konkrétne chýbajúce látky z vonkajšieho prostredia. Pri kúpe suchého, granulovaného krmiva si všímajte výrobcom garantovaný obsah mäsa. Ak sa v krmive nachádza, je uvedené jeho percentuálne zastúpenie. Krmivá vyrobené z múčky a mäsových derivátov sú menej hodnotné ako krmivá vyrobené z konkrétneho druhu mäsa. Pre mačku a jej výživu je to veľmi dôležité. Striedajte značky, príchute, nekŕmte stále tým istým jedlom. Mačka má maškrtný jazýček a verte, že tvrdenie „ moja mačka iné nezje,“ je ospravedlnenka len pre vás (a vašu peňaženku). Ani vám by sa nepáčilo, keby ste jedli celý život jeden druh jedla. To najhoršie, čo mačke môžeme ponúknuť je kuchynská strava. Nielen že je domáca strava často slaná, nestráviteľná a obsahuje škodlivé látky, ale práve vplyvom takejto výživy, po čase „odchádzajú“ jednotlivé orgány našej mačky. Šunka, salámy a údené mäso poškodzujú ľadviny a tráviaci trakt. Ryža, cestoviny, zemiaky zas obsahujú uhľohydráty, ktoré sú pre mačky ťažko stráviteľné.
Konzervy pre psa mačke neuškodia
U mnohých ľudí zakorenený mýtus, ktorý však vôbec nie je pravdivý. Konzervy určené psom obsahujú oveľa menej bielkovín, ako mačka potrebuje. Nebezpečnejší je aj fakt, že obsahujú veľké množstvo horčíku, ktorý býva prvotnou príčinou vzniku močových kameňov u mačiek.
Mačka môže byť vegetarián
Nie! Mačky sú predsa mäsožravci a z mäsa získavajú potrebné vitamíny. Bez neho im chýba hlavne vitamín A (psi ho dokážu získať z karotenoidov, ktoré skonzumujú v niečom rastlinnom) a majú nedostatok aminokyseliny arginínu. Zjednodušene: zo psa vegetariána spravíte, mačka bez mäsa zahynie.
Mačka je v jedle vyberavá
Nie je to pravda. Mačky chuť vnímajú iba málo Tento fakt spôsobuje množstvo chuťových pohárikov, ktorých má mačka len 473, kým napríklad pes 1700 (človek až 9000). Ich nedostatok kompenzuje dokonalý čuch, vďaka ktorému nemusia jedlo ochutnávať. Mačka len pričuchne a ak jej jedlo nevonia, ani sa ho nedotkne. A tak nám nezostane nič iné, ako zmeniť konzervy či granule.
Čokoláda za odmenu
Nie. Ani v malom množstve. Čokoláda a výrobky z nej totiž obsahujú theobromin, ktorý je pre mačky aj psov silne toxický. Spôsobuje zvracanie a niekoľkodňové hnačky.
Ak podáte mačke čokoládu vo väčšom množstve, môžete ju dokonca usmrtiť. Okrem toho ak mačke podáte nejakú sladkosť, neurobíte jej radosť. Nepozná sladkú chuť, pretože jej chuťové rozpoznávanie sa obmedzuje len na horké, slané a kyslé.
Mačka má perfektný zrak
Platí to, ale len pri nočnom videní, pretože má veľké množstvo tyčiniek – fotoreceptorov v sietnici, citlivých na šero. V skutočnosti cez deň mačka nevidí jemné detaily a sýte farby. Nedávna zraková štúdia potvrdila, že ak chce vidieť to, čo vidí človek zo vzdialenosti cca 30 – 60 metrov, musí sa mačka priblížiť do vzdialenosti len 6 metrov.
Bonus na záver: Čierna mačka prináša smolu
Nie! Mýty o tom, že čierna mačka nosí smolu, sú neopodstatnené. Čierna mačka smolu nenosí!
Práve naopak. Starí Egypťania chovali vo svojich príbytkoch čierne mačky, aby si tak privolali šťastie a prosperitu. Verili totiž, že bohyňa Bast sa s obľubou prevteľuje práve do čiernej mačky. Spojenie s bohyňou brali tak vážne, že za zabitie mačky bol vinník potrestaný smrťou, najčastejšie ukameňovaním. Ešte jedna zaujímavosť: Keď Egypťania prišli o milovanú mačku, na znak smútku si oholili obočie a uhynuté zviera odniesli k balzamovačovi.
Foto: infoniac.ru
Zanechať odpoveď