26.08.2015
(Platená inzercia)

Typickou stravou pre mačky v rozprávkach pre deti je kravské mlieko. No to v skutočnosti do ich žalúdka nepatrí. Mačky nedokážu tráviť laktózu, a preto im z mlieka bude akurát tak zle. Spolu s ňou nedokážu metabolizovať ani iné látky vyskytujúce sa najmä v rastlinnej potrave. A to z jedného prostého dôvodu. Mačky sú prirodzené mäsožravce, preto pri výbere potravy pre ne musíte prihliadať najmä na túto skutočnosť.

Ani zďaleka im však nemusíte vyvárať mäsové dobroty či ich kŕmiť jedlom, aké konzumujete vy. Najlepšia strava, akú môžete mačaciemu brušku dopriať, je kvalitné krmivo pre mačky. To obsahuje správny pomer živočíšnych bielkovín, vitamínov a minerálnych látok, ktoré sú nevyhnutné pre optimálny vývin organizmu a jeho zdravie.

Dbajte na vysoký podiel mäsa v granulách či konzervách pre mačky

Pred kúpou granúl, kapsičiek či konzerv pre mačky si preštudujte ich zloženie a preferujte tie výrobky, ktoré obsahujú viac mäsa. Len to totiž mačaciemu telu dokáže dodať potrebné živiny a energiu na celodenné fungovanie. Ak majú granule pre mačky menší mäsový podiel, domáci miláčik ich musí automaticky zjesť viac. Rastlinné zložky sa totiž vyznačujú nižšou nutričnou hodnotou a mnohé látky z nich mačky nedokážu absolútne stráviť. Napriek tomu je ich malé množstvo v potrave nevyhnutné kvôli prítomnosti vlákniny.

Suché krmivo kombinujte so stravou s obsahom vody

Takmer každá mačka má problém s tekutinami. Jednoducho nepociťuje smäd. Aj preto musíte suché krmivo pre mačky kombinovať s konzervami a kapsičkami, v ktorých sa okrem mäsa nachádza aj voda. Tá tvorí až polovicu potrebného denného príjmu tekutín. Dospelé mačky zväčša pri rannom kŕmení preferujú mokrú stravu, pričom počas dňa im do misky nachystajte granule, ktoré si môžu kedykoľvek schrumnúť. K nim však nezabúdajte položiť misku s čistou vodou.

Výživu prispôsobte na mieru vašej mačke

Stravu pre mačky je ideálne vyberať aj podľa ich veku, dennej aktivity a konštitúcie tela. Mladé a tehotné mačky majú podobné nároky na živiny, a preto im doprajte špeciálne krmivá pre mačiatka s kvalitným zložením, dostatkom vitamínov a minimom konzervačných látok. Pre bytové či obézne mačky s malou fyzickou aktivitou je ideálne nízko kalorické krmivo s malým obsahom tukov. Nikdy však nezabúdajte na dostatok mäsa, ktoré je pre život každej mačky rozhodujúce.

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama