Archív

Ako nájsť spoločnú reč s mačkou?

Znie to ako fáma, ale vedci naozaj zistili, respektíve našli spôsob, ako komunikovať s mačkami. Vyskúšajte ho!

Zatiaľ čo väčšina psov sa bude otierať o vaše nohy aby prejavili svoju lásku, zabojovať o lásku mačky je oveľa zložitejšie. Mačky sa totiž dorozumievajú „iným jazykom“.
Štúdia publikovaná v časopise Scientific Reports uvádza, že ľudia môžu na komunikáciu so svojimi chlpatými miláčikmi používať pomalé žmurkanie.

01.jpg

Usmej sa očami

Je známe, že mačky „mrkajú“ očami a keď sú spolu, niekedy pomaly na seba žmurkajú. Toto je mačacia verzia skutočného úsmevu.
Vedci v nedávnej štúdii zistili, že ľudia môžu napodobniť taký úsmev zatváraním očí a pomalým žmurkaním na mačku. Vďaka tomu bude vaša mačka oveľa prítulnejšia a bude sa s väčšou pravdepodobnosťou k vám správať poznateľne ináč, ako doteraz.

Dva experimenty

Vedci z University of Sussex uskutočnili dva experimenty, aby vyskúšali, ako môže pomalé žmurkanie pomôcť komunikácii.
Sledovali 21 mačiek v 14 rôznych rodinách vo Veľkej Británii. Požiadali majiteľov mačiek, aby boli vo vzdialenosti asi 90 cm a pomaly žmurkali na svoje domáce zvieratá. Každé žmurkanie malo trvať viac ako pol sekundy.

Pomocou kamier zaznamenali reakcie mačiek na žmurkanie. Výskumy ukázali, že mačky „odpovedali“ svojim vlastným žmurkaním na majiteľov, ktorí pomaly otvárali a zatvárali oči. Majiteľov, ktorí ani raz na mačku nemrkli, si ich tieto nevšímali.
Druhý experiment zahŕňal 24 mačiek z ôsmich rôznych domácností. Vtedy na mačky nežmurkali ich majitelia, ale vedci, ktorí s nimi predtým neboli v žiadnom kontakte. Pre kontrolu boli zaznamenávané aj mačacie reakcie na „stav bez mihnutia“, kedy ľudia hľadeli na mačky, bez toho aby pohli brvou.
Následne vedci vyskúšali rovnaký proces ľahkého žmurkania ako pri prvom experimente a pridali k tomu ruku natiahnutú smerom k mačke. A zistili, že mačky v prípade, že na ne človek zažmurkal, nielenže častejšie „zamrkajú na odpoveď“, ale tiež sa ochotnejšie priblížia k natiahnutým rukám.

02.jpg

Reakcie na výraz

*“Ako človeka, ktorý má mačku a študoval správanie zvierat, ma nesmierne teší, že som schopná ľuďom ukázať, že môžu s mačkami týmto spôsobom komunikovať,“* uviedla psychologička Karen McCombová z britskej University of Sussex . „Mnohí majitelia mačiek to tušili, ale je vzrušujúce nájsť pre to dôkazy,“ dodala.
Mačky totiž komunikujú nielen mňaukaním, ale aj výrazom. Len o tom málokto vie. Keď váš milovaný mačací spoločník žmurká oboma očami, tak to v podstate zodpovedá bozkávaniu očami a znamená „milujem ťa“. Ak sa chcete na svojej mačku v mačacej reči usmiať, tiež zamrkajte. Mačka tomu bude rozumieť. V štúdii stojí, že oči sú pre domáce zvieratá dôležité pri signalizácii emócií, pričom sa zdá, že zúženie očí či pomalé žmurkanie je spojené s pozitívnou emočnou komunikáciou u množstva druhov, nielen u mačiek. Výsledky experimentov naznačujú, že sekvencie pomalého žmurkania môžu naozaj fungovať ako forma pozitívnej emočný komunikácie medzi mačkami a ľuďmi.

Čo s tým?

Ignoruje vás vaša mačka po väčšinu dňa a neviete, ako s ňou nadviazať kontakt? Vyskúšajte práve to, čo ste sa dočítali v dnešnom článku. Skúste mrkať očami, jemne sa usmievať a potom na niekoľko sekúnd zatvorte oči . Uvidíte, že mačka bude reagovať podobným spôsobom a medzi vašou začne nejaká komunikácia.
Foto: infoniac.ru