Možno to znie neuveriteľne, ale hmyzí hotel vám zaistí úrodnejšiu záhradu, eliminuje škodcov a poslúži ako malá prírodná dekorácia. A aj keď si mnohí z vás predstavia pod pojmom hmyz niečo dotieravé, štípajúce a napospol otravné, presvedčíme vás, že pravda je úplne inde.
Zo slovenskej prírody povážlivo mizne rad živočíšnych druhov, medzi nimi aj drobný hmyz, ktorý pomáha likvidovať záhradných škodcov alebo opeľovať ovocné stromy a kríky. Jeho výskyt môžeme podporiť tým, že mu postavíme takzvaný hmyzí hotel, kde bude môcť nerušene naklásť larvy a prezimovať. Odmena za našu prácu sa dostaví o niečo neskôr, keď zistíme, že napríklad na ríbezli už nie je stádo vošiek, ktoré tam dovtedy bolo ako doma, alebo černica mala tohto roku viac (a väčšie) plody ako vlani.
Napríklad ucholaky a lienky sa živia voškami a samotárske včely opeľujú kvety. Ak takýto hmyz nemá dostatok vhodných úkrytov a podmienky na život, proste sa odsťahuje inam. K vďačným obyvateľom hmyzích hotelov patrí lienka sedembodková, zlato očko a ucholaky, ktorí požierajú vošky a mnohých ďalších škodcov, ktorých sa na záhrade ťažko zbavujeme. Zabývať sa u vás môže aj včela samotárka, ktorá síce neprodukuje med, ale dokáže opeľovať celý rad rastlín a drevín.
Ako hmyzí hotel postaviť?
*Na výstavbu budeme potrebovať:*
•Konštrukciu (drevená škatuľa alebo stará skrinka, prípadne ju môžme zbiť z dosiek sammi)
•Výplň (polienka, drievka, nalámané konáriky, suchá tráva, šišky, mach a pod.)
•Pletivo
Nezáleží ani tak na tom, ako bude veľký, dôležité je, aby bol vystavaný z prírodných materiálov, ktoré nebudú nijako chemicky ošetrené – teda žiadne laky, oleje, farby. Domček by mal byť chránený pred dažďom strieškou a nestať priamo na zemi, aby ho nezničila vlhkosť. Zadnú stranu hotela je nutné uzavrieť doskou alebo hustým pletivom, inak by hrozilo, že si na hmyzích hosťoch pochutnajú vtáky.
Vnútro domčeka môžeme vyplniť všetkým možným, materiál by však mal byť opäť prírodný a hlavne suchý, aby nezačal plesnivieť. Môže to byť suché lístie, šišky, konáriky, dierované tehly, steblá, kartónový papier, bambus, suchá kôra, žalude, bukvice, kokosové škrupiny, kamienky atď.
Dutiny stebiel a tehál prilákajú včely samotárky, ktoré si v nich vytvoria vlastné hniezdočka pre larvy. Ak nemáte po ruke žiadny dutý materiál, chodbičky pre včely môžete vytvoriť umelo navŕtaním dreva, klátov alebo tehál. Vŕtačkou vyvŕtame otvory o rôznych priemeroch a dĺžke medzi 3 a 10 cm. Že sa u vás včielka usadila, spoznáte podľa zapečateného otvoru hlineným viečkom.
Hmyzie hotel umiestnime najlepšie do pokojnejšej časti záhrady tak, aby naň svietilo slnko a zároveň naň veľmmi nefúkalo. Náplň by nemala z domčeka vyčnievať, nieto vypadávať, je preto vhodné ju zabezpečiť pletivom a dbať na to, aby bol domček celkovo stabilný.
*** Hmyzie hotely stavajú tiež v mestách obyvatelia panelákov
*** Šikovnejší vedia vytvoriť hotové umelecké diela
Foto: fishki.net