Archív

Ako začať s chovom sliepok?

Situácia s mäsom na našom potravinovom trhu možno mnohých z nás priviedla k myšlienke chovať vlastnú hydinu. Hlavne sliepky, ktoré nie sú veľmi náročné a navyše počas chovu nám budú prinášať pridanú hodnotu v podobe vajíčok. Máme pre vás základné rady, ktoré ako začiatočník určite využijete.

Vyberáme sliepky pre prvý chov

Máme pripravený bezpečný a pohodlný kurník, priestranný výbeh aj kŕmidlá. Kde kúpiť sliepky alebo nosnice, mladé, ale už vyrastené sliepky, ktoré budú znášať za pár mesiacov?
Umelé liahne rozvážajú v dodávkach nosnice, mladé sliepky zvyčajne hybridných plemien, ktoré za pár týždňov ponesú. Rozvoz v tesných klietkach, v ktorých do poslednej chvíle trávia veľa hodín, je eticky viac než sporný. Na druhú stranu, u nás sa už budú mať len dobre. Pri drobných chovateľov však môžeme zaobstarať kurčatá krásnych a odolných plemien, ktorých je veľké množstvo.

01.jpg

Druhý život môžeme poskytnúť aj sliepkam vyradeným z veľkochovov, odkiaľ sú pre zníženie nosnosti odstraňované ešte pomerne mladé. V domácej starostlivosti sa väčšina z nich spamätá, vypĺznuté perie dorastie, opäť začnú znášať a na zelenej tráve a slnku zistia, aký môže byť slepačie život krásny. Nie všetky sa však zaručene spamätajú, s čím treba počítať. A dúfať, že raz takéto zachraňovanie nebude ani možné, pretože sliepky už svoj život v klietke tráviť nebudú. Nikto, kto pozoroval, ako si sliepky dokážu užívať výbeh a prirodzený život, si nenechá nahovoriť, že sú v klietke, hoci obohatené o bidielko, spokojné.

Nový domov – nový život

Nové sliepky ponecháme najprv deň či dva zatvorené v kurníku, kde majú všetko potrebné. Naučia sa tak, že je ich domovom, navyše príliš veľa nových podnetov naraz sliepky stresuje. Akonáhle sa zabývajú, budú výbeh s chuťou objavovať. Sliepky majú rôznu povahu a nie sú vôbec hlúpe. Môžu však byť opatrné. Preto sa jedna ihneď vydá na prieskum a ďalšie z kurníka nevystrčia zobák ešte po tri dni. Necháme ich v pokoji, nakoniec sa osmelia. Sami sa pri kontakte s nimi vyvarujeme akýchkoľvek prudkých pohybov.
Aj sliepky potrebujú zasadací poriadok
Sliepky sú spoločenský druh, nemožno ich chovať len osamotene, cítilili by sa veľmi zle. To však neznamená, že sú k sebe sliepky navzájom vždy iba mierumilovné – ako u každého spoločenského zvieraťa sú vzťahy v kŕdli rôzne, a pretože skupiny zostavujeme umelo, môžu nastať problémy. Ak si kúpime rovnako staré nosnice, správajú sa k sebe navzájom priateľsky. Ak kvočka sama vysedí a odchováva kurčatá, začlenia sa do kŕdľa odmala prirodzene a vedia, kde je ich miesto – sú sociálne spôsobilé. Avšak ak chceme kŕdeľ už starších sliepok obohatiť o novú krv a pridáme k nemu mladé nosnice, čaká nás zvyčajne nemilé prekvapenie. Staršie sliepky mladé doslova šikanujú. Niekedy pomôže umiestnenie viac misiek s kŕmením na rôzne miesta, aby staršie nemohli od potravy mladšie neustále vyháňať. Ak však útoky nastávajú aj v kurníku pri zasadnutí na bidlá, býva lepšie mladé chovať oddelene a kŕdle spojiť, až keď dospejú. Potom už k vážnym problémom zvyčajne nedochádza.

02.jpg

Foto: Hrunya.ru, aviatehnic.ru