10.01.2014

Je to v podstate mačka so psími maniermi. Prítulná, sebestačná, učenlivá, pripravená na život vo svorke a na venčenie s obojčekom. Kto chce, naučí ju aj aportovať. Taká je burmilla. Druh mačky, ktorá bola vyšľachtená v roku 1981 v Anglicku.

Burmilla je jedným z posledných uznaných plemien v kategórii krátkosrstých mačiek. Plemeno bolo pôvodne označované ako barmská činčila, až neskôr bolo skrátené na Burmilla. K jeho vyšľachteniu došlo náhodne skrížením modrej Barmskej mačky a strieborného kocúra Perzskej činčily. Na šľachtení sa podieľal uznávaný mačací genetik Dr. Roy Robinson. Vďaka jeho úsiliu a pomoci od Cat Association od Britain vznikli chovné programy, ktoré využívali napríklad aj počítačový program na tvorbu chovných párov. Výsledkom niekoľkoročného procesu bolo uznanie nového plemena Burmilla medzinárodnými asociáciami chovateľov v rokoch 1989 /GCCF (Governing Counsil of the Cat Fancy)/a v roku 1995 Fédération Internationale Feline.

Vzhľad

Vzhľadovo pôsobí burmilla majestátne už na prvý pohľad. Jej telo je zvyčajne svalnaté, stredne veľké s dlhšími zadnými nohami. Chvost je stredne dlhý a labky sú oválne. Kocúre bývajú o niečo väčšie, ako mačky. Okrúhla lebka burmilly sa zužuje do tupého klinu. Mierne zašpicatené uši sa pri pohľade z profilu mierne skláňajú smerom dopredu. Pozoruhodné sú veľké zošikmené oči žiarivej a výraznej farby v odtieňoch zelenej s tmavým orámovaním. Základná farba srsti je striebristo biela. Existujú však aj krémové či červené varianty. Jednotlivé druhy majú rôzne sfarbenia tieňovania srsti – čierne, hnedé, bodkované čierne, dokonca bodkované modré a podobne. Srsť je krátka, no hustá s bohatou podsadou.
FIFe (Fédération Internationale Feline) uznáva dve skupiny farebných rozlíšení srsti:
Skupina I – bez červenej: čierna, modrá, čokoládová, lilavá, škoricová, plavá striebristo tieňovaná a závojová
Skupina II – s červenou: červená, krémová ,všetky korytnačie striebristo tieňované a závojová

Burmilla – najprítulnejšia šelma

Povaha burmilly by sa dala zhrnúť do jednej vety, na obdivovanie je však toho oveľa viac. Má vyrovnaný charakter a nie je agresívna v spoločnosti iných mačiek. Je inteligentná, hravá, aktívna, zvedavá, veľmi prítulná, trpezlivá a prispôsobivá. V mladosti je veľmi hravá a nebojácna. Pobavíte sa s ňou rovnako, ako so psom a je rovnako kontaktná. Dokáže aportovať a taktiež chodí na vodítku. V prvom rade je však veľmi spoločenská a v zásade sa o nej dá povedať, že ju môže chovať takmer ktokoľvek, kto jej venuje čas a pozornosť. To znamená, že je pripravená žiť s človekom a nie vedľa neho. Život s burmillou je nutné zdieľať a nielen sa starať o to, aby nebola hladná. Burmilla je totiž vyslovene fixovaná na spoločnosť- ľudskú alebo zvieraciu, východiskom preto môže byť aj nadobudnutie dvoch mačiek tohto plemena do jednej domácnosti. Burmilla sa hodí aj pre mladú rodinu s deťmi, pretože zvlášť k deťom je veľmi tolerantná a celkovo prispôsobivá. Burmilly sa plne zúčastňujú rodinného života a „pchajú nos" do všetkého, o čom sú presvedčené, že je zaujímavé. Sú veľmi zvedavé a každá návšteva pre nich predstavuje výzvu. Rozhodne nie sú netýkavky, po počiatočnom „očuchaní“ si obľúbia akúkoľvek návštevu.

Typickým znakom pre burmilly je ich „svorkovitosť“. Jednoducho samotársky život nie je pre ne. Sú veľmi nekonfliktné a pokojne sa znesú ako s mačkou iného plemena, tak so psom. Všade si hľadajú „kamošov“, sú nerady samy. Dokážu sa zžiť s akýmkoľvek iným zvieraťom v domácnosti, či už je to mačka iného plemena, pes, alebo napríklad králik. Burmilly sú v takom prípade naopak spokojné, že majú „parťáka“. Osobitná je ich prítulnosť k deťom. Zbožňujú ich a nevadia im rôzne hry, objímanie a maznanie. Spoločenskosť je ich najvýraznejším rysom. Okrem toho sú tiež veľmi noblesné a elegantné a pretože to o sebe veľmi dobre vedia, rady sa predvádzajú.

Majú zmysel pre humor

Je to tak. Burmilly sú naozaj nesmierne inteligentné a chytré mačky. Majú skutočný zmysel pre humor a radi vykonávajú drobné žartíky, o ktorých informujú chovatelia na špecializovaných fórach, určených práve chovu tohto plemena. Najčastejšie sa s obľubou hrávajú na schovávačku – skryjú sa na miesta, kde by ste to nečakali a nechajú vás trápiť sa dlhé minúty s ich hľadaním. Keď burmillu nájdete, skočí vám do náručia s tým, že teraz bude žmúriť ona a schováte sa vy. Burmille nie sú cudzie ani kanadské žartíky, vrátane toho, že vás vydesí k smrti výskokom s tmavého kúta. Chovatelia prisahajú, že má pritom v tvári radostný výraz.
Chovajú sa podobne, ako obyčajné mačky, no milujú priestor a tak sa radi túlajú po vonku. Ich výbeh však musí byť dobre zabezpečený. Rozhodne ale nie je vhodné nechávať Burmilly chodiť vonku voľne po okolí. Sú veľmi dôverčivé, od každého čakajú len to dobré a už by sa vám nemuseli vrátiť domov.

Zrejme už tušíte, prečo sú aj napriek ich vysokej cene tak veľmi obľúbené. Na Slovensku si ich môžete zatiaľ kúpiť zrejme len cez inzerát. V Českej republike sú na tom o niečo lepšie, pretože tam existujú chovné stanice, zamerané na Burmilly. Ich zoznam nájdete napríklad na tejto stránke . Problematiku chovu tohto plemena rieši aj stránka českého burmilla klubu , kde je množstvo zaujímavostí nielen o ich chove, ale aj fotografií, odborných rád a podobne.
Foto: kaskus.co.id , gemsburmillas­.co.uk, mascotarios.org , burmilla.npage.de, cats-dom.ru, petinsurance.com, aaralyncattery.com
Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 2


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama