Archív

Čím a ako čistiť mačkám a psom uši

Čistenie uší štvornohých maznáčikov mnohí považujú za povinnú jazdu pri ich chove. Robia to však dobre?
Až polovica majiteľov psov a mačiek používa na čistenie uší svojich štvornohých priateľov bežné vatové tyčinky. Podľa veterinárov tak ale môžu narobiť viac škody ako úžitku – môžu spôsobiť závažné poranenia ušného bubienka či zatlačovať ušný maz hlbšie, a tým vyvolať zápal. Účinné riešenie sa ponúka v podobe ušných čistiacich kvapiek ako nástroja prevencie a liečby ušných zápalov.

01.jpg

Pôvod zápalov

Veľa psov a mačiek sa už narodí s predpokladmi pre tvorbu zápalov. Anatómia ich ucha ľahko priťahuje baktérie a nečistoty. Preto je pravidelné čistenie uší neoddeliteľnou súčasťou starostlivosti o psa či mačku. Frekvencia čistenia u psov závisí na plemene a stave vonkajšieho zvukovodu. Najviac náchylní k zápalu sú kokršpanieli, retrievery, pudly alebo baset. U týchto psov sa odporúča užívať kvapky až dvakrát týždenne,  Práve u týchto rás s prevísajúcimi lalokmi sú uši často nepríjemne ‚cítiť‘, preto je veľmi dôležitá prevencia.
Mnohí majitelia netušia, že čistenie vatovými tyčinkami ohrozuje bubienky zvieraťa z dôvodu neočakávaného prudkého pohybu hlavou. Vhodné je použiť kvapky, ktoré sú určené na čistenie uší. Veterinárni lekári vám ochotne poradia. Mnohé z týchto kvapiek vďaka špeciálnej glykotechnologii zabraňujú uchyteniu zárodkov vo zvukovode, tlmia prirodzeným spôsobom zápal a upokojujú uši zvieraťa. Kvapky na tejto báze sú vhodné ako pre psov, tak pre mačky. Odporúčané užívanie je jedenkrát až dvakrát týždenne pri bežnom čistení.

Frekvencia čistenia uší

Ak majitelia psov vidia, že sú zvukovody zvieratká čisté, nemusia pristupovať k preventívnemu čisteniu. Nadmerné čistenie je jednou z mnohých príčin zápalu zvukovodu. Pozornosť by sa mala venovať aj okoliu uší psov po letnej alebo jesennej prechádzke v prírode, kedy sa do srsti môžu dostať semená tráv. Podobne je to s mačkami, ktoré majú možnosť vyblázniť sa v prírode.
 V jednoduchosti je sila

Pokiaľ už u zvieraťa zápal prepukol, až tretina majiteľov psov a mačiek uviedla, že im je aplikácia antibiotických kvapiek nepríjemná či dokonca spôsobuje ťažkosti. Mnohí miláčikovia nemajú trpezlivosť pre dlhé zdravotné úkony a sú ochotní vydržať len chvíľu. Ako ukázal prieskum, pre 95% majiteľov je jednoduchá aplikácia úplne nepostrádateľná a takmer 60% z opýtaných je ochotných investovať do drahšie liečby, ak bude aplikácia jednoduchá.
Napríklad ušné kvapky s hydrokortizón-aceponátom nie je nutné zložito dávkovať Možno ich spoľahlivo aplikovať pomocou patentovaného sprejového aplikátora. Ako pre majiteľov, tak pre jeho maznáčika je to oveľa príjemnejší spôsob liečby.

Antiseptický ušný čistič

Používa sa k bežnému čisteniu, ako súčasť antibiotickej terapie aj k uľahčeniu vyšetrenia ušného kanálika psov a mačiek. Vyznačuje sa antibakteriálnymi, protiplesňovými a vysúšacími účinkami, ktoré zaisťujú zvýšenú čistiacu schopnosť. Toto patentované zloženie s glykotechnológiou neobsahuje dráždivý alkohol a pomáha zabraňovať uchyteniu zárodkov (vrátane kvasiniek) na koži zvukovodu. Je určený na prevenciu a podpornú liečbu bakteriálnych aj kvasinkových zápalov.
 

Ušné kvapky s obsahom hydrokortizón aceponátu

Tieto ušné kvapky sú určené pre psov a kombinujú tri liečivá: dermosteroid, fungicíd a antibiotikum. Hydrokortizón aceponát uľavuje pri zápale a zlepšuje klinické príznaky pozorované pri zápale zvukovodov (otitis externa). Mikonazol bojuje proti kvasinkám a plesniam a gentamicín sulfát je účinné baktericídne antibiotikum. Prípravok je možné jednoducho aplikovať pomocou patentovaného sprejového aplikátora v akejkoľvek pozícii psa. Stačí iba jedno stlačenie (1 ml) do infikovaného ucha raz denne počas piatich dní za sebou. Kvapky sú k dispozícii na predpis u veterinárneho lekára.

Foto: petmd.com