Archív

Fretka, veľký výmyselník a prieskumník

Aj keď fretka nepatrí medzi veľmi rozšírené domáce zvieratká, nie je ani veľkou vzácnosťou. Na chov nenáročné zvieratko je vhodné pre kohokoľvek, najmä však pre lenivcov, ktorým podobne ako fretke, stačí hodinka či dve aktivity za deň. Prečo?

Fretka je domestikovaný tchor. Poznáme dva základné druhy fretiek. Klasická farba tchorovitá je najrozšírenejší druh, no objavuje sa aj takzvaná „šampaň“ biela. Mnohým zapácha, iným pyžmová vôňa vôbec nevadí, alebo sa starajú o čistotu zvieratka tak, aby príliš prirodzený zápach cítiť nebol. Závisí to však aj od chovu. Prirodzene, ak držíte fretku v klietke pred domom v špine, niet sa čomu diviť, že je cítiť. Väčšinou sa však môžu u chovateľov tešiť na teplé prostredie domova, na aké sú zvyknuté mačky a psy.

Fretka v koši

Chov fretky
Nenáročnosť spočíva najmä v tom, že fretka si nevyžaduje žiadne špeciálne podmienky, teplotu a ani stravu. Celkom je postačia granulky pre mačku, podstielku pre toaletu rovnako na spôsob mačacej toalety, avšak pre rozdielnosť zmýšľania a pováh oboch spomínaných zvierat je predsa len fretka v niečom iná. Vie byť neobyčajne rýchla a neuveriteľne vynaliezavá. Veľmi rada vyhľadáva diery, škáry medzi nábytkom, otvorené zásuvky, diery v stenách, alebo dokonca aj odhalené stupačky a priechod na vašej toalete. Chovateľ by mal mať pre ňu pripravenú klietku s dostatočným priestorom na pohyb a pokiaľ nebýva často vypúšťaná na pobehovanie po byte, mala byť mať v klietke aj možnosť zábavy a rozptýlenia. Verte či nie, ak sa fretka nudí, bude búchať so všetkým, čím to len ide, aby upútala vašu pozornosť. Ako každé zvieratko, aj fretku môžu trápiť zdravotné problémy. Holý chvostík indikuje predávkovanie vitamínmi, zapálený konečník zas je spôsobený nahromadením pachových žliaz, ktoré fretka v domácnosti nepoužíva. Preto nikdy nezabúdajte na aj preventívne kontroly u zverolekára.

Fretka veľký výmyselník
Zaujímavosťou je, že fretka počas celého dňa dokáže prespať 20 hodín s krátkymi pauzami na toaletu a doplnenie bruška. Počas zvyšných štyroch hodín býva aktívna, hravá a svojou aktívnosťou si zaslúžene získala zastúpenie v našich hovorových prirovnaniach „Makať ako fretka“. Aktivita fretky sa môže prejaviť určite v kvetináčoch, ktoré jej stoja v ceste. Prirodzený inštinkt káže – vyhrab si noru a poriadnu. Chovatelia fretiek by vedeli povedať svoje o tom, čo všetko zažili, keď ju spustili z očí. Človek nikdy neverí, koľko hliny sa nachádza v jednom črepníku a ako ďaleko sa ju podarí tak malému zvieratku vyhádzať von. K šťastiu jej ale postačí často obyčajná igelitová taška, ale aj čokoľvek, čo robí hluk. Každá taška musí byť preskúmaná, prípadne každá zaujímavá topánka odnesená preč. V tom najlepšom prípade ju nájdete celú, neoznačkovanú zúbkami.

Fretka v taške

Láska je láska
Jedinečné zvieratko akým aj nepochybne je, dokáže svojho pána milovať. Samozrejme, o tom niet pochýb. Vie ho rozoznať podľa pachu a to aj cez prímesi nových vôní. Na cudzích môže útočiť, ale pokiaľ hopká naokolo a akoby hrýzla vzduch okolo seba, tak vyzýva k hre. Nenechá sa príliš dlho hladkať, pokiaľ má svoj aktívny čas a tak je skôr zvieratkom na zábavu. Už len tým, ako sa sama dokáže hrať, ako si vie vyrobiť hračku z niečoho, čo sa pre nás zdá celkom banálne, vie pobaviť. Fretka má skrátka aj zmysel pre humor, ktorý si sama neuvedomuje.