09.01.2011

Aj keď štatisticky bude domácemu miláčikovi s menom pes patriť prvé miesto, dlhšiu dobu už biela myška patrí do tohto rebríčka. Samozrejme o každé zvieratko sa treba starať a pre každé platí iná náročnosť. Poďme sa teda pozrieť, ako chovať biele myšky.

Čo potrebujeme:
1. Literatúra len pomôže, preto v každom správnom chovprodukte by ste mali dostať brožúrku alebo knihu či už o chove hlodavcov alebo konkrétnej bielej myške.

2. Potrebné náradie a pomôcky:

  1. obydlie pre myšky

Na výber máte tri možnosti. Môžete použiť sklené akvárium, klietku alebo sklenené terárium. Z vlastných skúseností doporučujem terárium, pretože z pohľadu čistenia je veľmi praktické a sklo len tak ľahko myšky žrať nebudú. Navyše terárium ponúka aj dostatočný prísun vzduchu. Pre akvárium treba vhodný prístrešok, lebo myšky sú zvedavé a vedia aj skákať. Klietka je dizajnovo zaujímavejšia a priestrannejšia pre vzduch, no veľa krát bol zápach silný. Starostlivosť čistenia je na prvom mieste.

klietka

klietka

plastové obydlie

plastové obydlie

  1. piliny

Najlepšie sú odrezky z dreva – piliny, ktoré dostanete kúpiť zabalené v balíkoch priamo v chovprodukte. Sú dostatočne jemnozrnné a vsiakujú výkaly hlodavcov. Piliny treba meniť 1 – 2 krát do týždňa, keď je myšiek viac ako 3, tak aj častejšie. Následne treba dobre vyumývať obydlie a vyčistiť ho do sucha.

piliny

piliny

  1. potrebné doplnky

Domček pre myšky je veľmi dôležitý. Tak isto potrebujú svoje prístrešie a súkromie. K nemu patria aj zábavné hračky ako preliezky a kolotočík, ktoré udržujú myšky v pohybovej kondícii. Pre kŕmenie je pomocné napájadlo pre vodu a miska pre krmivo.

domček

domček

kolotočík

kolotočík

napájadlo

napájadlo

3. Zásadné rady pre kŕmenie:
Myš je všežravec. To však neznamená, že jej môžete dať všetko zjesť. Myš žere prevažne zrno, trochu olejnatých semien, ale i trochu živočíšnej stravy. Je samozrejmé, že nemôže dostávať každý deň to isté. Mali by ste jej ponúknuť pestrú stravu ktorá je základom jej zdravého života. Výživové granule, ovocie, zelenina či obilniny však nestačia. Vašej myške by ste mali ponúknuť a doplnkové krmivo. Ovocie a zelenina sa ako doplnkové krmivo neráta. Suchý chlieb – myš je hlodavec čiže si musí zuby obrusovať. Suchý chlieb je na to ideálny. V žiadnom prípade nepodávajte chlieb čerstvý – je pre myš veľmi nebezpečný. To isté platí aj s rožkami.

krmivo

krmivo

Vitamíny z obchodu – v obchodoch pre zvieratá bežne nájdete vitamínové krmivá. V lete pre myš nie sú dôležité pretože všetky potrebné vitamíny má v ovocí a zelenine. V zime sú však neodmysliteľnou súčasťou myšacieho jedálníčka, pretože je to potrebný zdroj vitamínov. Mrazenú zeleninu ani zaváraniny myš nemôže!

Tyčinky – myškám veľmi chutia a sú pre ne aj zdrojom zábavy ak ich napríklad zavesíte.

Oriešky – klasické nesolené arašidy či burské oriešky myškám veľmi chutia, sú zdravé, ale nesmie ich byť veľa, lebo obsahujú veľa tuku.

Piškóty – nie sú pre myšku veľmi zdravé, pretože obsahujú veľa cukru a tuku. Myškám však veľmi chutia a 1 piškóta za mesiac ešte žiadnej myške neublížila.

Kojace samičky občas dostávajú chuť na živočíšnu stravu. Potrebujú túto stravu bohatú na bielkoviny k väčšej produkcii mlieka. Vezmú si teda z ruky trocha mletého hovädzieho mäsa a aj kúsok mäkkého syra. Nikdy nedávajte myškám mäso korenené alebo slané.

kojaca samička

kojaca samička

drobuliatka

drobuliatka

Myš vo veku 4 až 6 týždňov
Keď myšky začnú vyliezať z hniezda, a sú už majú srsť, začínajú jesť potravu, ako ich matka. Na istý čas odporúčam dávať malým myškám klasické biele neochutené burizóny a trochu ovsených vločiek. Stravu vyrobenú pre myšky, ktorú dostanete v obchode s chovateľskými potrebami, dávajte až neskôr. Kotným myškám odporúčam burizonky, vločky – obilniny okrem slnečnicových semiačok.

malé myšky

malé myšky

Myš vo veku 7 až 8 týždňov
V tomto veku je pre myš vhodné, aby ste jej dávali krmivo pre myši. Nezabúdajte však, že na kvalite krmiva veľmi záleží. Ale z takýmto krmivom to nesmiete prehnať.

myška na ruke

myška na ruke

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 2


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

zuzi (Neregistrovaný užívateľ) 21.05.2017 09:15
zuzi

Pomoooooooooc prosim ako sa do ruky chita myš!!!!!

zuzi (Neregistrovaný užívateľ) 20.05.2017 10:32
zuzi

Ja by som chcela mys ale neviem ci my ti rodicia dovolia neviem ci sa mysi neboja PS.nevedia o tom

tinusia (Neregistrovaný užívateľ) 09.07.2013 22:58
tinusia

chcela by som sa spytat ci mozeme jej im davat aj pupavove listy :) za odpoveď dakujem

pepe (Neregistrovaný užívateľ) 11.10.2011 10:52
pepe

Celkom dobry clanok, len sa netreba otrocky drzat prekladu, ale preklad trocha "ucesat", aby znel slovenskejsie.

Mysky sme kedysi doma mali, su tu velmi mile tvory, niekedy skor potvory :)

Prihlásenie
 
 
Reklama