Archív

Zoologická záhrada, v ktorej si môžete zvieratá (nielen) pohladkať

Už ste sa niekedy cítili, ako v Noemovej arche? Hobby portál má pre vás skvelý tip na rodinný výlet.

Kontaktná ZOO

Deti poznajú mnohé zvieratá. Aj my dospelí. Šancí, že ich môžeme držať v náručí, pohladiť si ich, hrať sa s nimi a kŕmiť je však v dnešnom svete žalostne málo. Vedeli ste, že na Slovensku máme zoologickú záhradu, v ktorej toto všetko budete môcť robiť? Nachádza sa na Liptove, hneď vedľa liptovskomikulášskeho aquaparku a ponúka nezabudnuteľné zážitky nielen pre vás, ale hlavne pre vaše deti. Táto kontaktná zoologická záhrada umožňuje návštevníkom zvieratá hladkať a kŕmiť. Medzi 50 druhmi zvierat odchovaných v ľudskej opatere nájdete opice, lamy, nosáľa, burunduka, kenguru a mnohé iné. Umožnením kontaktu so zvieratami chcú prevádzkovatelia a personál zoo osobitne u detí vzbudiť pozitívny vzťah k všetkému živému a ukázať, že zvieratá sú priatelia, ktorí si zaslúžia lásku a starostlivosť.

k05.jpg

Hneď na začiatku parku vás privíta dvojica rozkošných levíčat Aslan a Kiara. Sú umiestnené v priestrannom ohradenom výbehu. Ak sa k nim chcete dostať, musíte si priplatiť, no fotografia s levom vyvolá určite údiv u vašich známych. Toto je zároveň jediná ohrada, v ktorej si za hladkanie priplatíte. Ináč je vstupné celkom prijateľné a vynikajúco tu fungujú rodinné zľavy, na ktorých môžete ušetriť niekoľko euro. Pri vstupe si zároveň môžete kúpiť krmivo pre zvieratká. O cenách však až na záver.
Levíčatá Kiara a Aslan sú v ZOO len pár mesiacov (od júna 2015). Za ten čas sa už prostrediu plne prispôsobili a vedia sa pred objektívmi celkom slušne „predvádzať“. My ako návštevníci by sme si však mali uvedomiť, že ide naozaj o malé mláďatá a rešpektovať ich prirodzenú potrebu oddychovania a podriemkavania cez deň. To znamená, že budeme počúvať pokyny personálu a levíky hladkať len po chrbte a brušku. Nikdy nie po hlave, ušiach a chvoste. Mohli by sa brániť a aj keď sú malé, ich pazúry a zuby dokážu už poraniť.

leo03.jpg

leo04.jpg

Na opačnej strane levieho výbehu sa nachádza veľká voliéra s pestrofarebnými papagájmi. Už vám niekedy sedel papagáj na hlave? Na pleci? Tu to nebude problém a vaše fotografie budú mať nádych Robinsona na pustom ostrove. Apropo, fotografovať a filmovať môžete do sýtosti v celej ZOO. Na rozdiel od niektorých iných slovenských zoologických záhrad sa v tejto za zhotovenie obrazových dokumentov nepripláca.
Vráťme sa k voliére s papagájmi. Ošetrovatelia vám pri vstupe do voliéry zadarmo poskytnú špeciálne krmivo pre tieto exotické vtáky. Týmto malým úplatkom si papagáje doslova omotáte okolo prsta, respektíve – budú vám zobať z ruky.

p01.jpg

p08.jpg

Je ťažké popisovať všetko, čo v kontaktnej zoologickej záhrade uvidíte. Musíte to zažiť. Na prvý pohľad priestor parku nie je obrovský a v iných prípadoch by vám postačila polhodinka na jeho prezretie. Väčšina návštevníkov však skôr ako za hodinu – dve neskončí a nájdu sa aj takí, čo tu s ratolesťami strávia hoci aj pol dňa. Stojí to za to.
Je potešiteľné, že počet zvierat v ZOO sa rozrastá o nových obyvateľov. Napríklad v máji 2015 priskákala medzi zvieratká malá kengura Skippy a ihneď sa stala miláčikom detí aj dospelých.

z06.jpg

Záhrada pomáha tiež s prekonávaním fóbií. Pavúky, plazy, hlodavce a jašterice – to sú druhy, z ktorými sa psychológovia najčastejšie stretávajú pri liečení fóbií zo zvierat. A hlavne zo styku s nimi. Pri pieskovisku s jaštermi som na vlastné oči videl presný opak. Deti nadšene držali na dlani malé jaštery, hrali sa s nimi a týmto na prvý pohľad „strašidelným“ zvieratkám teplo ľudskej dlane vôbec nevadilo. Práve naopak. Akoby to zbožňovali.

j1.jpg

Samozrejme, nie všetky zvieratá je možné pohladiť. U takého chipmunka je to kvôli jeho rýchlosti nemožné. Nehladká sa ani polárna líška a pár iných príslušníkov zvieracej ríše. Do väčšiny voliér je však umožnený vstup v prítomnosti sprievodcu / ošetrovateľa. Napríklad obrovský papagáj ara menom Jackie je v skutočnosti plaché sedemmesačné mláďa, no ak sa ho nebudete dotýkať, strach ide bokom a príde si vás vo svojej voliére zvedavo obzrieť. A ak ho zastihnete v nálade, budete od neho počuť aj pár naučených slov.
Populárne sú tiež poníky a kone. Nielen kvôli ich kráse ale tiež pre možnosť zajazdiť si na nich. Každý návštevník si môže vyskúšať jazdu na poníkovi (do 40kg) a koníkovi (do 80 kg).
Krkavca Alberta by ste sa vo voľnej prírode možno zľakli, tu si ho však obľúbite na prvý pohľad. Vedeli ste, že krkavec čierny dorastá do veľkosti 58 – 69 centimetrov a hmotnosti od 0,9 do 1,5 kg? Je to veľký čierny vták s mohutným vysokým zobákom, jeho šat je čierny s kovovým leskom, na hrdle mu charakteristicky odstáva perie. Jeho krídla sú dlhé a aj na konci široké, prstovito zakončené ako u niektorých dravcov. V rozpätí krídel dosahuje okolo 1 metra. Let krkavca je pokojný s voľnými rázmi krídel, niekedy kĺže zvoľna vzduchom. Vie dobre plachtiť. Za potravou sa ochotne znáša aj na zem, ale zostáva ostražitý. Krkavec čierny je známy svojou opatrnosťou, nedôverčivosťou a inteligenciou.

krkavec.jpg

Čo sa oplatí vidieť?

Všetko. Kým my sme v mladosti u starej mamy mohli vidieť mnohé domáce zvieratá, dnešné deti už takéto možnosti majú v minimálnej miere. Preto ich v zoologickej záhrade zaujmú aj tak „bežné“ druhy ako sliepky, zajace, ovce, kozy, prasiatka, tiež miniatúrna kravička, somárik a podobne.
Z exotickejších druhov je to napríklad nosáľ – milé zvieratko, ktoré sa údajne dá skrotiť ako psík, polmetrová korytnačka obrovská, činčila, burunduk a tiež zvieratá z čeľade ťavovitých, ktoré sa nachádzajú na opačnom konci ZOO. Výber je naozaj pestrý.

z05.jpg

z14.jpg

z10.jpg

z02.jpg

z04.jpg

no02.jpg

Neohrozuje zvieratá kontakt s ľuďmi a naopak?

Táto otázka vŕta v hlave mnohým. Samotní prevádzkovatelia ZOO sa vyjadrujú takto: *„Zvieratá, ktoré u nás môžete stretnúť, sa narodili v ľudskej opatere. Prítomnosť ľudí je pre nich spojená s bezpečím a dostupnou potravou. Mnohé z nich sa narodili, alebo sú hendikepované a bez človeka by neprežili. Podobne, ako tie, ktoré z rôznych dôvodov nemohli byť vychovávané a kŕmené vlastnými rodičmi. Okrem toho sa v ZOO kontakt staráme aj o zvieratá, ktoré boli zranené, sú choré alebo z iných dôvodov je ich prežitie bez človeka ohrozené alebo nemožné. O všetky je dobre a komplexne postarané. Na blízkosť ľudí sú navyknuté a vyhľadávajú ju. Príďte sa presvedčiť.“*

z09.jpg

Na záver

Kompletné informácie o kontaktnej zoologickej záhrade nájdete na ich internetovej stránke ZOO KONTAKT, ktorá okrem noviniek, odpovedí na najčastejšie otázky a kontaktnej adresy obsahuje bohatú fotogalériu zvierat a tiež aktuálny cenník.
Navigačnú mapu nájdete TU,19.572207,14z/data=!4m2!3m1!1s0x0:0xffa2aaeefca033c4.
Keďže najhorúcejšie dni tohto leta máme za sebou, bude pre vašu rodinu výlet na Liptov za prítulnými zvieratkami príjemnou zmenou a alternatívou k pobytu pri vode. Kontaktná zoologická záhrada je otvorená denne od 9:00 – 19:00. V zimných mesiacoch sú zvieratá presťahované do vhodných priestorov a záhrada je uzatvorená.

leo01.jpg

Foto: autor