Sú hory Vašim druhým domovom? Vyrastali ste v objatí panenskej prírody a zamilovali ste sa do tej úžasnej príťažlivosti? Možno aj Vás neraz zobral otec či starý otec do lesa, ktorému tak dobre rozumel, aby svoju múdrosť odovzdal aj Vám. A práve z takejto lásky sa rodí túžba stať sa poľovníkom, ochrancom prírody, členom akejsi zelenej jednotky rýchleho nasadenia, ktorá je pripravená zasiahnuť, keď treba. Mnohí vidia za poľovníctvom iba zabíjanie a prahnutie po krvi. Skutočnosť je však úplne iná. Termín poľovná zver v sebe zahŕňa voľne žijúcich obyvateľov lesa, ktorých je možné podľa zákonov o ochrane prírody, ako aj poľovných zákonov, loviť vo vymedzenom období. Ide teda o organizovaný proces, ktorý nikdy tvrdo nezasiahne do harmónie prírody.
Lov je človeku prirodzený od jeho počiatku. Má ho v sebe zakorenený ako chuť na milovanie alebo adrenalín. Ak Vás táto vášeň premôže, iste začnete premýšľať, ako sa stať legálnym členom poľovníckeho tímu. Nebude to cesta ľahká, ale nenechajte sa odradiť.
Náročná a drahá záľuba
Okrem nebezpečenstva, ktoré číha v každom kúte lesa a každý jedinec sa ho musí naučiť zvládať svojsky, pretože zaručené rady neexistujú, je potrebné myslieť i na kvalitnú výstroj. Tá Vám môže v nejednom prípade zachrániť i holý život. Všetko potrebné na realizáciu Vášho hobby nájdete aj na polovnickepotreby.sk I keď ide v nejednom prípade o drahšie kúsky, investícia sa zaručene oplatí.
V marci sa môžete ísť pozrieť na výstavu s podtitulom Rybárstvo a poľovníctvo, ktorú organizuje Agrokomplex výstavisko Nitra. Bližšie informácie nájdete tu: agrokomplex.sk/vystavy/rybarstvo-a-polovnictvo-2014/. Ako to vyzeralo na tejto výstave minulý rok si môžete pozrieť v nasledujúcom videu:
[* youtube:tnj9sPLvCOU *]
Záľuba v poľovníctve je najmä o láske a trpezlivosti. Kým sa dostanete k vytúženému cieľu, čaká Vás dlhá cesta, na ktorej sa budete musieť pasovať aj s byrokraciou. Pokiaľ však vytrváte, môžete sa hrdo pýšiť titulom poľovník. Aj keď sa zdá, že toto tradičné „remeslo“ vymiera, nie je to pravda. Dôkazom toho je aj dlhý zoznam čakateľov na udelenie poľovníckej výsady. Poľovníctvo prežíva ako záľuba v srdciach mnohých nadšencov. Skôr ako sa začnete zaoberať svojou poľovníckou výbavou, urobte si kurz.
Poľovnícke skúšky
Kým sa stanete pravým a štátom uznávaným poľovníkom, musíte zložiť skúšky z poľovníctva. Teoretická i praktická časť kurzu trvá niekoľko mesiacov. Vyučovať a následne skúšať Vás budú ľudia priamo zo Slovenskej poľovníckej komory. Ide o jednotnú kompetentnú samosprávu, nad ktorou má štát iba kontrolnú funkciu. Po mesiacoch teórie Vás čaká praktizovanie vedomostí priamo v poľovníckych revíroch. Strelecká a zdravotnícka príprava sú samozrejmosťou. Po praktickej stránke musíte dobre ovládať streľbu, kynológiu, ale aj výstavbu kŕmidiel či samotné prikrmovanie. Následne môžete požiadať o vydanie poľovníckeho lístka i zbrojného preukazu. Ak nie ste členom spolku, ktorý má v nájme nejaký ten revír, tak si zaplaťte za odstrel. Získate tak povolenie na poľovačku a môžete vyštartovať. Pokiaľ sa chcete uchádzať o získanie najväčšej poľovníckej trofeje, a teda o vlka, tak sa zásobte kvalitným vybavením, no najmä Vám nesmie chýbať šiesty zmysel, pretože uloviť vlka nie je vôbec jednoduché.
Aké nože pre poľovníkov, pušky či ďalekohľady použili skúsení poľovníci, ale tiež ako zvládajú čakatelia tlak úradov, sa môžete dočítať na rôznych fórach, ako sú napríklad tieto:
• lovuzdar.sk/diskusia/3014/pozadovana-vystroj-polovneka-/komentar-hlas-58963
• polovnictvo.com/modules.php?name=BiG_Forum&grupa=11&file=post&topic=640
• webforum.sk/viewtopic.php?t=1787&start=0
Ako prácu lesníkov a poľovníkov prezentuje žiakom základných škôl Stredná odborná škola lesnícka si môžete pozrieť v tomto videu:
[* youtube:P0d7ceUdzxI *]
Veríme, že sa Vám podarí splniť si svoj sen a robiť česť poľovníckemu remeslu.
Foto: agroturizmus.net, polovnickepotreby.sk, rowian.blog.cz
Zanechať odpoveď