Poľovníctvo nie je len o love a zabíjaní. Je to v prvom rade vášeň, snaha udržať v prírode rovnováhu, túžba po dobrodružstve a utužovaní kamarátstva. Každý jeden „zelenáč“ musí mať presnú mušku, zapojené všetky zmysly, ale aj prirodzenú intuíciu. Medzi základné poznatky poľovníkov patrí tiež poznanie zvieracích stôp, podľa ktorých vedia zviera vystopovať. Poľovníci sa vzájomne stretávajú a vymieňajú si skúsenosti. Rovnako ako iné skupinky ľudí s podobným hobby, tak i oni sa združujú a vytvárajú spoločenstvá. Ste i vy poľovník a chcete si s priateľmi založiť z nejakého dôvodu občianske združenie? Nech sa páči, pozrite sa SEM Skúsme sa teraz detailnejšie pozrieť na záľubu, ktorá je stará ako ľudstvo samo. Spočiatku išlo len o akýsi boj o prežitie, neskôr sa z toho zrodila vášeň.
Poľovníctvo – občas detektívna práca
Stopovaniu zvierat sa dá síce naučiť, ale ide o dlhodobý proces, ktorý so sebou prináša nejedno úskalie. Musíte byť najmä dobrý pozorovateľ a tak trochu detektív. Čítať zo stôp totiž so sebou prináša mnoho nejasných náznakov, v ktorých sa treba vyznať a pospájať ich do kompletného odhalenia spôsobu života zvierat. Stopovanie ovplyvňuje prostredie, v ktorom zviera žije, ale tiež počasie súvisiace s ročným obdobím. Laik sa neraz mylne domnieva, že stopovať sa dá iba podľa odtlačkov chodidiel. Ide o veľmi skreslenú predstavu. Živočíchy sa stopujú aj podľa polámaných kríkov, spôsobu letu vtákov, brlohov, obhryzených plodov, trusu alebo zvukov. Viac o napínavej detektívke s podtitulom STOPOVANIE sa dočítate i na:
1.johny.hucul.sk/stopovanie.htm
2.polovnictvo.pluska.sk/polovnictvo-rybarstvo/polovnik/polovnicka-prax/chov-starostlivost-zver/2011/po-stopach-seliem.html.
Na čo si treba dávať pri stopovaní pozor?
Možno to vyznie ako klišé, ale základným pravidlom ostáva to, aby Vás stopovaná zver neodhalila. Pozor si však nedávajte iba na zver, ktorú stopujete. Nezabúdajte, že v lese žije mnoho iných zvierat, ktoré medzi sebou komunikujú zvukom. I celkom malý vtáčik môže upozorniť diviaka, alebo dokonca medveďa na Vašu prítomnosť. Samozrejmosťou by malo byť aj oblečenie, ktoré farebne ladí s prostredím. Kontrolujte aj svoju chôdzu, aby ste nestúpali zbytočne na suché konáre, ktoré zbytočne praskajú a maria Vaše snaženie. Zver sledujte vždy proti smeru vetra. To ste už iste počuli, ale možno neviete, aké je to náročné. Smer pohybu zvierat a Váš smer totiž nemôžete nijako ovplyvniť. Navyše, poloha zvieraťa je neraz neznáma. Obratnosť získate iba rokmi praxe. Nezabudnite sa vybaviť kvalitnou zbraňou (zbrojný preukaz je samozrejmosťou), strelivom či ďalekohľadom. Všetko, čo potrebujete k vykonávaniu tejto záľuby, nájde tiež na stránke deerland.sk.
Užitočné rady, ak sa chcete začať tomuto hobby venovať
Záujemcovia o lov si podávajú objednávku na Lesoch SR š.p. Skladajú skúšky a následne získajú poľovnícky lístok. Viac o skúškach, poľovníckych lístkoch, poplatkoch a legislatíve sa môžete dozvedieť aj tu:
1. lesy.sk/showdoc.do?docid=3676
2. forestportal.sk/Polovnictvo/clanky/Prakticke_Rady.aspx
3. polovnickakomora.sk/spk/polovnicke-skusky.html
Ani poľovník by nemal nikdy zabudnúť na to, že les je v prvom rade harmonické miesto a útočisko rôznych živočíšnych druhov. Prioritou lovca by nemal byť zisk, ale synchronizovanie podmienok v horách.
Pokiaľ sa cítite byť moderným poľovníkom, tak sa iste radi podelíte so svojimi zážitkami, fotografiami, trofejami a videami s ostatnými nadšencami. Zvažujete, že si založíte vlastnú webstránku, alebo možno e-shop s vybavením pre poľovníkov? V tom prípade nájdete pomoc na tejto linke .
Neodmysliteľným spoločníkom poľovníka je aj poľovnícky pes, ktorý si tiež musí prejsť svojou skúškou spôsobilosti. Viac informácií o poľovných psoch získate na odkaze lovuzdar.sk/videa/polovne-psy.
Za poľovačkou do sveta
Pre aktívneho poľovníka zaručene nie sú kancelárske stoličky a dlhé vysedávanie. Je to človek, ktorý potrebuje byť neustále v pohybe, dostávať sa možno i do extrémnych situácií, cítiť dych divokých zvierat a dokázať si vlastnú odvahu. Príroda je v rôznych kútoch sveta rozmanitá, a preto poľovníka láka doslova celý svet. Pokiaľ si chcete nechať zorganizovať svoju poľovačku profesionálmi, tak si ju odkonzultujte prostredníctvom stránky vulpes.sk. Okrem iného tu nájdete aj množstvo zaujímavých videí z poľovačiek napríklad na Novom Zélande.
[* youtube:mmBEBwyMo9Y *]
Užite si pôžitok z Vašej domácej či zahraničnej trofeje. Nech Vám poľovnícka vášeň prináša iba radosť. Lovu zdar.
Foto: sharkan.net, polovnictvo.pluska.sk, tvnoviny.sk
Zanechať odpoveď