Máte psíka alebo sa chystáte si nejakého zaobstarať? Ak plánujete aby strážil váš dvor, určite potrebujete pre neho búdu. Najlepšie sa bude mať psík, ak vyrobíte pre neho aj voliéru, aby mal aspoň minimálny výbeh, keď ho budete potrebovať zatvoriť.
V tomto článku, vám ukážem a pokúsim sa popísať čo najlepšie, aká búda by sa hodila pre vášho psíka a ako ju vyrobíme. Ak ste si všimli, nehovorím o kúpe, ale o výrobe. Áno je to síce náročné, ale pohľad vášho dunča ako si spokojne leží v novučkej búde zato stojí.
Veľkosť voliéry a búdy
======================
Samozrejme rozhodujeme sa podľa veľkosti plemena. Pudlík bude mať vo voliére, ktorá je určená pre nemeckého ovčiaka, dostatok miesta aj na rôzne hry. V tomto sa nemusíme až tak striktne držať pravidiel veľkosti. Dôležitejšie to bude pri výbere veľkosti búdy.
{{adsense}}
Tá bude predstavovať pre našich miláčikov spálňu. A uznáte sami, nemôcť si vystrieť labky počas spánku musí byť veru nepríjemné. Konkrétne pre nemeckého ovčiaka sme zvolili rozmery búdy 180x120x110 (d,š,v). Dlhá je preto, lebo v tomto prípade bude mať psík aj predsieň, aby mu v čase zimy tak nefúkalo. Pes si vo svojej búde počas zimného obdobia svojim teplým dychom vytvorí príjemnú teplotu na pokojný spánok. Preto by nemala byť búda moc vysoká. Rozhodneme sa podľa rozmeru dospelého plemena, pretože teraz sa nám to môže zdať prehnane veľké, ale nezabúdajme, že šteniatko rastie ohromnou rýchlosťou 🙂
Výstavba koterca
================
V našom opisovanom prípade sme už mali voliéru z predchádzajúceho psíka. Avšak moč, chlpy, sneh a dážď sa podpísali pod úplne odhrdzavenie podlahy. Preto sme ju museli znovu pozvárať a aby sa to viac neopakovalo, vybetonovali sme podklad pod koterec. Klasický podklad, šálung, pre spevnenie roxorovú sieť a môžeme začať miešať betón.
Po zatvrdnutí betónu sme na podlahu natreli penetrak a prilepili lepenku, kvôli izolácií. Nato prišli drevené laty, každých cca 80cm, podľa dĺžky styroduru. Tieto prázdne miesta sme vyplnili práve týmto materiálom. Je to síce o niečo drahšie ako polystyrén, ale zato účinnejšie a veľmi dobre sa s tým pracuje. Na to sme už konečne začali ukladať dosky, ktoré sme zospodu taktiež natreli penetrakom. Zvrchu to bolo čerešňové Bori.
Výstavba búdy
=============
Postavili sme si kostru z klasických hranolov. Každý jeden čap sme natreli stavbárskym lepidlom Slovilax. Nie je to podmienka, ale pre lepší pocit. Psík bude môcť vybehnúť na búdu, kde sa môže počas letných slnečných dní vyhrievať na slniečku. Keďže ide o nemeckého ovčiaka, konštrukcia musí niečo predsa len vydržať.
{{adsense}}
Konštrukciu obalíme z vonkajších strán vzduchotesnou fóliou a pribijeme tatranský obklad.
Po kompletnom obložení sme dôkladne natreli všetky časti 2 až 3krát.
Vnútorné priestory medzi hranolmi konštrukcie sme vyplnili opäť styrodurom a zakryli ľahkou drevotrieskou, tou tenúčkou, ktorá sa používa na zadné časti skríň.
Strechu sme mali na starej búde odklápaciu na pántoch, aby sa dala pekne vyčistiť celá búda. V tomto prípade sme to zjednodušili. Odklápať sa dá jednoducho zdvihnutím, pánty sme vynechali kvôli zlému manipulovaniu vo vnútri voliéry.
Voliéra aj búda je hotová, ale studený severný vietor cítiť už teraz na jeseň. Preto sme sa rozhodli o ďalšie vylepšenie.
Do výšky samotnej búdy sme priskrutkovali na klietku obklad, aby bol psík chránený pred studeným vetrom a spadnutým snehom zo strechy. Takisto sme zadnú a jednu bočnú vonkajšiu časť búdy od zeme do výšky 25cm oplechovali kvôli snehu a vode. No a nakoniec ešte odkvap, aby pri dažďoch nebol problém s hnijúcim drevom a podlahou.
{{adsense}}
Všetko ako má byť. Pozor na dôležité rozhodnutie po dokončení. Nezatvárajte tam psíka hneď. Spať sme ho tam nenechali aspoň najbližší týždeň, pretože vo vnútri búdy sa len veľmi ťažko vetrá pach z farby. Keď uznáte za vhodné, že búda už nepáchne ani pre jeho niekoľkonásobne citlivejší čuch, môžete pristúpiť k prvým krokom. Nechajte otvorené aj keď už psík bude vo vnútri. Aby sa nebál, že ho tam chcete zatvoriť. Najlepšie je, keď nejaký čas strávite s ním. Potom mu už len stačí umiestniť do klietky nejakú hračku a mysu s jedlom a vodou.
Verím, že som vám týmto článkom odovzdal chuť do stavania búdy, pretože ten spokojný pohľad psíka ležiaceho na streche búdy stojí naozaj zato.
V nespolednom rade sme ušetrili aj peniaze. Samozrejme, že betón, styrodur, dosky a farba niečo stáli ale určite menej ako bežná cena za veľkú búdu 200€ + voliéru našej veľkosti 600€