12.06.2010

Túžite po chlpatom spoločníkovi na dlhé večery? Viete, ktorý psík je pre vás ideálny?

Ak hľadáte do bytu vhodné plemeno psa, mali by ste sa rozhodovať nielen podľa jeho vzrastu a povahy, ale aj nárokov na každodenný pohyb. Odporkyne nekonečných prechádzok prírodou by si mali nájsť spoločníka medzi takzvanými spoločenskými plemenami. Sú určené na chov v byte a zvyčajne nie sú príliš náročné na pohyb. Ale nemusí to byť vždy pravidlo. Uprednostnite psíka s krátkymi nohami, napríklad jazvečíka alebo psa s krátkym ňufákom. Na potulky prírodou nie sú príliš vhodní ani psíci so srsťou takmer po zem. Tá funguje skôr ako lapač prachu a kliešťov.

Psa alebo sučku?

Pri tomto rozhodovaní väčšinou víťazí pes. Sučky však majú oproti psom miernejšiu povahu a bývajú poslušnejšie a ovládateľnejšie. „Vyvenčíte“ ich za desať minút. Pes potrebuje každý deň obísť svoj revír, aby na svojich miestach zanechal pachovú stopu ako značku pre ostatných psov.

Odporúčame nasledovné plemená psov:

West highland white teriér alebo westík bol pôvodne určený na lov škodnej zveri. Je to typický rodinný pes, ale neprekážajú mu ani dlhé prechádzky. Je sebavedomý, veselý, statočný, ale nie zbytočne uštekaný.

Yorkshirský teriér bol pôvodne vyšľachtený na lov potkanov, dnes je z neho prítulný, ale aj temperamentný domáci miláčik. Je to typický bytový pes, ale keď nezvládnete jeho výchovu, stane sa z neho uštekaný zvestovateľ náštev.

Francúzsky buldoček je pravdepodobne potomkom anglického buldoga. Je malý, silný, zavalitý, trochu smiešny, ale zároveň prijemný inteligentný spoločník, ktorý má zmysel pre humor. Je ideálny pre lenivcov a aj do malého mestského bytu, lebo nepotrebuje veľa priestoru a stačia mu aj tri krátke prechádzky denne.

Pekinský palácový psík má krátke nohy, spomedzi psov najkratší ňufák, takže v teple pri väčšej záťaži rýchlo lapá po dychu a srsť má až po zem. Uprednostňuje radšej leňošenie na gauči ako bláznenie sa v prírode.

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama