05.05.2011

Agility

Zo všetkých psích športov je agility najznámejší. Na prvý pohľad vám môže pripomenúť konský parkúr, ktorým sa jeho autori pred rokmi inšpirovali. Obsahuje rôzne prekážky akými sú tunely, mostíky, hojdačky, ktoré musí pes prekonať. V tom mu pomáha jeho majiteľ – psovod. Táto aktivita sa hrá aj závodne. Vyhráva ten pár, ktorý prejde parkúr čo najrýchlejšie a s čo najmenším počtom chýb. Na Slovensku má agility beh niekoľkoročnú tradíciu. Existujú u nás aj kluby, ktoré usporadúvajú a zúčastňujú sa závodov. V prvom okamihu sa vám možno zdá, že to nie je vôbec náročne. Opak je však pravdou. Od psa sa vyžaduje obratnosť, rýchlosť, šikovnosť a spolupráca so psovodom. Nedajte sa však odradiť. Najlepší výkon podáte, ak dáte do toho radosť a vlastné zanietenie. Je to zábava pre majiteľa, psa a neopakovateľný zážitok pre divákov.

www.agility.sk

Dog-trekking

Rovnako ako pri predchádzajúcom športe sa aj pri dog-trekkingu beží v postroji spojenom so psom, prípadne so psom na vôdzke. Prekonávajú sa však trate v horách a náročný terén za určitý čas. Vhodný je pre ľudí a psov milujúcich adrenalín a nebezpečenstvo. Najkratšie trate sa pohybujú okolo 85 km, bežne však presahujú 100 kilometrov. V tejto hre zodpovedá majiteľ sám za seba a za svojho psa. Vstupuje do nej na vlastné riziko. V tomto športe rozvíjate najmä fyzické predpoklady a orientačný zmysel. Počas preteku pracujete na súhre so svojím psom a prehlbujete si k nemu vzťah tým, že musíte spolu prežiť v prírode.

www.dogtrekking.sk

Obedience

Obedience je šport trochu z iného súdka. Je zameraný na poslušnosť a vzájomný vzťah psovoda a psa, ktoré musia v hre náležite preukázať. Vhodnejší je najmä pre psov, ktorí sú starší alebo majú nejaké zdravotné problémy, ktoré ich však príliš neobmedzujú. Pes by mal mať zvládnutý základný výcvik a v obedience môže svoje hranice spolu s vami rozširovať. V tomto športe je obsiahnutých desať cvikov podľa stupňov náročnosti a bodovania. Môžete tu preukázať vzájomnú spoluprácu a radosť z cvičenia. Výcvik totiž nie je len drina, ale aj radosť.

www.dog-obedience.sk

Dog dancing

Ak trochu pozeráte televíziu a talentové šou, určite ste postrehli tancujúcu dvojicu. Nie muža a ženu, ale pána a psa. Nádherne spolu tancovali. Dog dancing je šport, ale zároveň skvelá zábava pre psích nadšencov a ich energických psov. Obsahuje rôzne preskoky a otočky vykonávané v spolupráci so psom. Tento šport je vhodný pre energické plemená a zároveň je dobrý pre rozvoj spolupráce majiteľa a psa. Na Slovensku existuje klub a tento druh aktivity sa neustále rozvíja.

www.dogdancing.sk

Dog frisbee

Lietajúci tanier. Na rozdiel od agility na Slovensku táto hra zatiaľ nie je veľmi populárna. V Čechách sú však aj súťaže a na Slovensku niekoľko nadšencov. Psovod hádže svojmu psovi plastový alebo látkový tanier rôznymi spôsobmi. Pes chytá a musí ho doniesť späť svojmu majiteľovi. Napriek tomu, že u nás nie je veľmi rozšírený, môžete si ho zahrať napríklad na trávnatom ihrisku blízko vášho domu. Vy i okoloidúci sa zaiste zabavíte kreáciami vášho psa. Zároveň trénujete jeho obratnosť a pohotovosť. Prostredníctvom tejto športovej aktivity sa naučíte s vaším miláčikom spolupracovať – pes sleduje vašu ruku a vy pozorujete jeho pohyb.

www.dogfrisbee.szm.sk
www.discdog.cz

Canicross

Canicross je veľmi zaujímavý psí šport. Predovšetkým vtedy, ak máte radi prírodu. Ide totiž o terénny beh. Bežíte v postroji spojený so psom a pretekáte s ostatnými. Na rozdiel od predchádzajúcich športov nezáleží, aké plemeno šport vykonáva. Dôležité je, aby bolo neagresívne voči druhým psom i vaším súperom. Nevyhnutná je dobrá poslušnosť psa voči majiteľovi. Je tu dôležitá spolupráca a vytrvalá kondícia vás aj vášho psíka. Tejto aktivite sa môžete venovať samostatne v rámci tréningu. V Čechách sú rozšírené aj kluby a závody.

www.canicross.cz

Vo svete existujú aj ďalšie športy a aktivity, ktorým sa môžete začať venovať. Nie sú však natoľko známe alebo majú kluby iba v zahraničí.
Coursing – športový hon na zajaca
Races – dráhové dostihy
Dog-packing – nosenie záťaže
Weight Pulling – ťahanie bremena
Bikejoring, Skijoring – záprah cyklistu a psov alebo lyžiara a psa
Pulka, Rollpulka – psovod na boboch alebo vozíku v záprahu so psom
Mushing – jazda na saniach so psím záprahom
Agility cross – beh psovoda so psom v prírodnom teréne
High jump – výskok do výšky
Hang time – záhryz psa do visiacej návnady na čas

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 2


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama