Mláďatá všetkých cicavcov sa hrajú. Dospelým sa môže zdať, že ide len o zábavné vyplnenie času, no hra má v skutočnosti obrovský význam vo vývine dieťaťa. Je prostriedkom objavovania sveta, spracovávania emócii a osvojovania rôznych zručností a vedomostí. Znižuje stres a úzkosť, posilňuje vzťahy v rodine a kolektíve. Hru by ste preto mali vnímať ako „náplň práce“ vašich ratolestí a zabezpečiť to, aby popri iných povinnostiach vždy mali priestor aj na túto aktivitu. Prinášame vám 4 tipy, ako sa zahrať s deťmi.
Čo máš v ruke?
Ak máte doma zbytočné krabice od topánok, jednu z nich môžete využiť na zábavnú hru s deťmi. Kreativita najmladších členov rodiny je veru nekonečná, preto je možné, že podobné „haraburdy“ využijú na vlastnú hru. Pokiaľ však vás požiadajú o pomoc, zíde sa vám tento jednoduchý nápad.
Na krabici vykrojte jeden otvor s priemerom približne 10 cm. U menších detí môžu byť aj 2 otvory. Zozbierajte tak 15-20 predmetov, napríklad lyžicu, suché cestoviny, gaštany, písacie pomôcky, kancelárske sponky atď.
Vložte jeden predmet do krabice. Dieťa strčí do nej svoju ruku cez otvor, a spoliehajúc sa len na svoj hmat má zistiť, čo má práve v ruke. Keď to uhádne, nasleduje ďalšie kolo s ďalším predmetom. Dávajte preto pozor na to, aby predtým nevidelo dané veci, no nezabudnite pritom ani na to, že má ísť o zábavu a nie o nevyriešiteľný hlavolam.
Ak nemáte doma žiadnu krabicu, môžete použiť aj veľkú deku alebo plachtu. Takáto alternatíva hry je dobrá aj preto, lebo môžete ukryť aj väčšie predmety, veď pod veľký kus látky sa zmestí aj kvetináč, školská taška alebo plech na pečenie.
Bowling trochu inak
Na túto hru potrebujete iba 10 prázdnych PET fliaš a jednu menšiu loptičku. Fľaše naplňte približne do štvrtiny vodou alebo pieskom, tak, aby sa len tak ľahko neprevrátili. Postavte ich do tvaru kužeľov ako pri bowlingu. Vopred si prediskutujte pravidlá: kam hodiť loptičku, ktorá „fľaša“ znamená koľko bodov (tie ale môžete napísať/nalepiť aj na kužele).
Táto hra sa skladá z 2 častí. Pri prvej sa vyrábajú pomôcky. Môže to potrvať len niekoľko minút, no ak vidíte, že to vaše dieťa baví, dovoľte mu ponoriť sa do tejto aktivity na hodiny, možno aj dni. Keď všetky kužele získajú svoju finálnu podobu, bowlingová párty môže začať.
Zázračná plastelína
Zdanlivo nudná aktivita, v skutočnosti hra s až terapeutickými účinkami. To je práca s plastelínou. Pri mnohých pozitívnych účinkoch tejto obľúbenej pomôcky (napríklad podpora koordinácie oko-ruka, jemnej motoriky, kreativity) znižuje stres, pomáha s ventiláciou hnevu a podporuje uvoľnenie tela aj psychiky.
S najmenšími deťmi (ktoré už neberú plastelínu do úst) môžete vytvárať úplne jednoduché tvary. Napodobňovanie dospelého je veľmi dôležité vo vývine, aj tu sa vám ponúka možnosť využiť túto techniku. Začnite tvoriť a nechajte, aby to isté robilo aj vaše dieťa. Stačia úplne jednoduché tvary, napríklad malé loptičky, dážďovky, palacinka atď.
Umenie v kuchyni
Poznáte slané cesto na výtvarné aktivity? Ide v podstate o domácu plastelínu, ktorá sa vyrába z vody, soli a múky. Tieto suroviny zmiešajte tak, aby vznikla hmota vhodná na formovanie (suché ingrediencie by mali byť v približne rovnakom pomere a vodu k nim pridávajte postupne, kým nevznikne želaná hustota). Príprava slaného cesta už môže byť súčasťou hry, či už spoločne s rodičom alebo v prípade zručnejších, starších detí samostatne.
Pri tvorbe umeleckých diel sa kreativite medze nekladú. Keď sa nakoniec múza unaví, nasleduje sušenie. Môžete to spraviť aj v rúre. Bude to ďalšie kolo hry, pretože deti môžu sledovať, ako sa ich diela menia pod vplyvom teploty. Keď slané figúrky budú hotové, môžu ich vyfarbiť alebo ozdobiť podľa vlastnej fantázie. Na tento účel nájdete krásne kreatívne potreby na internetovej stránke ramina.sk. Položky sú rozdelené na rôzne kategórie, ktoré zjednodušia nákup, ale popritom ponúkajú aj nové nápady na ďalšie spoločné aktivity s deťmi.
Zdroj fotiek: freepik.com
Zanechať odpoveď