Archív

5 zlatých pravidiel pre prácu s účinnými herbicídmi

Integrovaná kontrola buriny je kľúčom k udržaniu úrody v tej najlepšej kvalite. Zaistiť takúto kontrolu môžeme rôznymi spôsobmi. V poslednej dobe sa však za ten najúčinnejší a najefektívnejší považuje jednoduchá aplikácia herbicídov. Aj pri ich výbere a aplikácii by ste však mali poznať dôležité pravidlá.

1.-shutterstock-199679135.jpg

My vás zoznámime s tými, ktoré sa stanú účinným nástrojom na ničenie buriny a pomôžu vám získať trvalo vysokú úrodu.

Zvážte typ pôdy

Vďaka vývoju nových zónových odrôd a hybridov rastlín a plodín sa oblasť pre ich pestovanie výrazne rozširuje. V mnohých smeroch tomu na slabo kyslých alebo neutrálnych pôdach napomáha aj trojzložkové NPK hnojivo

Spolu s rastlinami však rastie aj burina, čo nie je pre vašu budúcu úrodu vôbec žiadna dobrá správa, pretože tá pri silnej zaburinenosti v prvom mesiaci po vyklíčení klesá o 15–35 %. Preto sa na boj s burinami používajú rôzne spôsoby. K tým najúčinnejším a najefektívnejším metódam patrí aplikácia herbicídov.

Avšak, v podmienkach rôznych pôd je potrebné mať na pamäti, že účinok herbicídov v pôde závisí od:

• pôdnych faktorov, ako je distribúcia veľkosti častíc (ílovité a bahnité pôdy viažu viac účinných látok);
• pH pôdy (čím je nižšie, tým rýchlejšie sa účinná látka rozkladá);
• obsahu vlhkosti a organických látok (na humóznych pôdach je viazané väčšie množstvo účinnej látky);
• vlastností samotného herbicídu (prchavosť, rozpustnosť a zloženie).

Zabezpečte optimálnu aplikáciu herbicídu

Hlavným výsledkom práce s pôdnymi herbicídmi je vysoká úroda pri minimálnom zaburinení plochy. Účinnosť herbicídov však závisí aj od kvality ošetrenia a presnosti technológie. Tak napríklad, teplota v čase aplikácie herbicídov by mala byť v rozmedzí 10–25 ° С, rýchlosť vetra do 4 m/s, správne nastavený postrekovač a podobne.

2.-shutterstock-1731540133.jpg

Ak si teda plánujete aplikovať na svoj pozemok, pôdu alebo záhradu účinné herbicídy, zvážte aj to či je na to vhodný čas a podmienky.

Berte do úvahy zvláštnosti technológie kultivácie pôdy

Každá nová sezóna začína dôkladnou prípravou. Tou však nie sú len správne veľké kvetináče

Pri výbere technológie spracovania pôdy by ste mali brať do úvahy aj to, že množstvo rastlinných zvyškov na jednej strane chráni povrch poľa alebo pôdy, no na druhej znižuje účinnosť použitia pôdnych prípravkov.

Strata herbicídnej aktivity na takto ošetrenom poli preto môže znížiť výnosy úrody o 10–20 %. Predpokladom pri práci s pôdnymi herbicídmi je teda správna príprava povrchu pôdy s minimálnou prítomnosťou rastlinných zvyškov.

Analyzujte poveternostné podmienky pred a po aplikácii herbicídu

Výsledky dlhodobých pozorovaní ukazujú aj to, že analýza poveternostných podmienok je jedným z ďalších určujúcich faktorov pri aplikácii herbicídov s vysokou účinnosťou, najmä v podmienkach vysychania vrchnej vrstvy. Hlavnou taktikou aplikácie pôdneho herbicídu je naviazať herbicíd na pôdnu vlhkosť alebo zrážky v priebehu nie viac ako 15–20 hodín po aplikácii.

3.-shutterstock-1095182873.jpg

Tak na to myslite, pretože agroklimatické podmienky vrátane vlhkosti ornej vrstvy pôdy vo väčšej miere určujú správanie herbicídu a ovplyvňujú zachovanie až 30 % plánovanej úrody.
Dodržiavajte technologické požiadavky pri príprave pôdy
Veľký význam pre zabezpečenie optimálnych podmienok pre rast a vývoj rastlín má aj štruktúra ornej vrstvy alebo pôdy (optimálna štruktúra je hrudkovitá, pôda je dobre agregovaná). Je dokázané, že takáto štruktúra ovplyvňuje rovnomernosť distribúcie pôdnych herbicídov, ktorá je schopná udržať plánovanú úrodu až do 20 %.

Dodržiavaním týchto jednoduchých pravidiel môžete dosiahnuť vysokú biologickú účinnosť pri používaní herbicídov, uchovať si úrodu a rok čo rok sa tešiť z ešte väčšej úrody a krásy prírody.

Zdroj obrázka 1: LDprod / Shutterstock.com
Zdroj obrázka 2: Anastasia Gubinskaya / Shutterstock.com
Zdroj obrázka 3: Virrage Images / Shutterstock.com