Horné Opatovce patria medzi najstaršie dediny v Žiarskej kotline. Prvá zmienka o osídlení chotára siaha do roku 1075 a spomína sa v súvislosti so založením kláštora v Hronskom Beňadiku.
Ak by sme sa podívali ešte hlbšie do minulosti, zistili by sme, že na území tejto starobylej obce žil už človek lužickej kultúry v mladšej dobe bronzovej.
Listina z r. 1253 spomína Horné Opatovce ako Apáthy de Grana, neskôr to boli Veľké Opatovce (Maior Apati) a od roku 1761 Horné Opatovce. Už od svojich počiatkov si obyvatelia veľa vytrpeli. Boje o majetky medzi pánmi z blízkeho Šášovského hradu a beňadickým opátstvom, resp. ostrihomským arcibiskupstvom, turecké nájazdy, bratovražedné boje počas protihabsburských povstaní, požiare, morové epidémie, veľké vojny v 20. storočí, vysťahovalectvo… Napriek tomu dedina žila a už v roku 1866 si obyvatelia napríklad postavili spoločný vodovod ako jeden z prvých široko-ďaleko.
V 60. rokoch minulého storočia tu žilo 1 380 obyvateľov, čím sa radila medzi naše väčšie dedinské sídla. To však už zvonil nad ňou umieračik. V roku 1953 vybudovali v bezprostrednej blízkosti hlinikáreň a to bola smrteľná rana pre Horné Opatovce. Čierny popol s fluorovodíkom, arzénom a ortuťou padal na domy a záhrady. Najprv zacítili jedy v ovzduší stromy, hydina, dobytok a napokon si aj človek uvedomil, že je zle. Začalo sa masové a definitívne vysťahovalectvo, ktoré nariadila socialistická vláda v roku 1960. V roku 1969, teda šesť rokov pred oslavou 900. výročia prvej zmienky, Horné Opatovce zmizli z mapy Slovenska. Z dediny zostal len chátrajúci kostol, ktorý má gotické základy, a niekoľko zrúcanín a polozrúcanín, ktoré sa stali núdzovými prístreškami alebo skladiskami. Na veľkej ploche bývalej dediny vybudovali skládku odpadu.
Pôvodní obyvatelia Horných Opatoviec sa však nevzdali svojej dediny. Hoci sa rozpŕchli po celom Slovensku i za hranice vlasti, vracajú sa do svojho pôvodného domova. V roku 1995 odhalili pamätník tragického konca a maketu, ktorá nám naznačuje, ako dedina vyzerala v čase, keď tu kvitol život. V roku 2001 vzniklo občianske združenie, ktoré sa okrem iného zameriava aj na záchranu kostola – národnej kultúrnej pamiatky.
Cez Horné Opatovce vedie červeno značený turistický chodník. Jeho začiatok je na železničnej stanici v Žiari nad Hronom a po okraji frekventovanej cesty (po výstavbe novej rýchlostnej komunikácie tu bude tichšie) sa do opustenej dediny dostaneme za ¾ hod. Značky pokračujú cez sedlo Kečka s obnoveným prícestným krížom (zo sedla sa dá vyjsť bez značiek lesnou cestou na Kapitulské bralá) sa dostaneme do kúpeľov Sklené Teplice (zo Žiaru nad Hronom je to 1 ¾ hod. chôdze).
Samozrejme, že v Horných Opatovciach, na tomto nevšednom pietnom mieste, sa môžete zastaviť aj pri ceste autom. Stačí si všimnúť odbočku z cesty, ktorá prechádza týmto kútom Pohronia.
V blízkom okresnom meste Žiar nad Hronom, ale i v Ladomerskej Vieske, nájdete dostatok možností ubytovania a občerstvenia. A v Horných Opatovciach sa môžete zastaviť aj vtedy, ak sa vyberiete na výlet pri dovolenkovaní v blízkych kúpeľoch Sklené Teplice alebo pri niektorom zo štiavnických jazier.
Zanechať odpoveď