Odpoveď je nie, ale to asi každému nebude stačiť… Čo to vlastne spyware (keylogger), adware, alebo rogue software a ďalšie sú? Dokopy by sme ich mohli pomenovať ako PUA, čo je skratkou pre “potentially unwanted application”. Dôvod prečo o nich nehovoríme priamo ako o škodlivých aplikáciách je ten, že niektorými užívateľmi môžu byť považované za užitočné. V tejto skupine sú však aj programy, ktoré sú vyslovene nebezpečné a slúžiace hackerom na prelomenie bezpečnosti vašeho počítača. Skorá detekcia týchto programov však môže byť dôležitá pre administrátorov a tí už ďalej dokážu určiť, či sa jedná o nebezpečný, alebo neškodný program. Proti PUA začali vznikať nové druhy programov na ochranu počítača, takzvané anti-spyware riešenia. Možno ich poznáte, alebo používate – sú medzi nimi aj Ad-aware, Spybot – Search & Destroy, alebo Spyware Terminator… Chcete vedieť či ich používať?
Spoločnosť av-comparatives.org, ktorá sa zaoberá porovnávaním najznámejších a najpoužívanejších anti-vírusových riešení, testovala aj ich schopnosť bojovať proti PUA. Test bol uskutočnený 30. novembra 2009 a testoval 750,297 vzoriek označených ako PUA. Anti-vírusové programy boli nastavené na najvyšší stupeň ochrany (okrem F-Secure a Sophos na vlastnú žiadosť) a aktualizované boli naposledy 6. novembra 2009.
Počet nedetekovaných PUA (čím menej tým lepšie)
[* percentualna-uspesnost-anti-virusov-pri-detekcii-spyware-adware-rogue-software-av-comparatives.png .(percentualna-uspesnost-anti-virusov-pri-detekcii-spyware-adware-rogue-software-av-comparatives.png) <] Výsledky
jasne naznačujú, že väčšina anti-vírusových programov sa dokáže veľmi účinne pobiť aj s hrozbami typu PUA. Podľa môjho uváženie všetko nad 98% detekcie je dostatočné a ochráni Vás. Pokiaľ používate softvérové riešenie, ktoré menej ako 90% úspešnosť detekcie, neodporúčam inštaláciu anti-spyware, ale iného anti-vírusového riešenia. Navyše Norman a Kingsoft sú pravidelnými “výhercami” súťaže o najhorší anti-vírus aj v iných testoch av-comparatives.org.
Vyhodnotenie testu
Predvedené čísla sú výsledkami reálneho a nezaujatého testu, preto si ako záver môžeme odniesť, že anti-spyware (anti-PUA) programy nie sú nevyhnutne potrebné k ochrane vášho počítača. Kedysi dávno im bežný anti-vírus nevedel čeliť a možno nebude vedieť ani niekedy v budúcnosti – ale do vtedy sa jedná o marketingový výmysel, ktorý sa snaží parazitovať na strachu a nevedomosti užívateľov PC a predať ďalší program na ochranu pred škodlivým kódom.
Perlička na záver
Vedeli ste, že keď do vyhľadávača google napíšete frázu “anti spyware”, hneď prvý odkaz smeruje na softvér, ktorý Vám práve spyware nainštaluje do počítača? Pozrite si video pod článkom, v ktorom Vám to ukážem. Video je komentované v slovenčine.
[* youtube:9zpM5zuHQ2A *]
Zdroj: Peter Lemeššanyi, http://lemessanyi.com
Zanechať odpoveď