Archív

Ako sa vytvára vlastná www stránka?

Kolujú mnohé reči o tom, ako sa vytvárajú vlastné webovej stránky. Niektorý vravia, že je to zložité, iný zase, že to zvládne každý. Ako to teda v skutočnosti je?

Samotná webová stránka sa dá vytvoriť jedným z troch spôsobov:
1. Pomocou redakčného systému
2. Pomocou wysiwyg editoru
3. Vlastné vytvorenie stránky
Je na každého uvážení, ktorý z týchto troch spôsobov použije. Na použitie redakčného systému a wysiwyg editoru nieje potrebné vedieť programovať, ani nič podobné. Ak si chcete webovú stránku nakódovať bez pomoci programov a rôznych editorov, potrebujete minimálne znalosti značkovacieho jazyka HTML.

V nasledujúcej časti vám predstavím jednotlivé spôsoby tvorby webovej stránky.

Redakčný systém
—————
Redakčný systém slúži na tvorbu a správu prezentácií na internete. Podstata spočíva v tom, že je oddelená funkcionalita a dizajn stránky. V praxi to znamená, že užívateľ nepotrebuje vedieť žiadny programovací jazyk, aby si pomocou redakčného systému vytvoril vlastnú stránku. Je vhodný na vytvorenie dynamickej internetovej stránky, t. j. stránky, v ktorej sa obsah často mení.
Existujú platené, ale i neplatené redakčné systémy. Či sa oplatí investovať do plateného redakčného systému, je niekedy otázne. Malo by platiť: „Čím drahšie, tým kvalitnejšie“. Ale v prípade redakčného systému to tak byť nemusí. Mnohé neplatené redakčné systémy majú mnoho funkcií, rozšírení a modulov, ktoré dokážu uspokojiť aj najnáročnejšieho užívateľa. Rozhodnúť sa, či si zakúpiť platený redakčný systém alebo sa spoľahnúť na neplatený redakčný systém, musí každý zvlášť, pretože každý redakčný systém má svoje výhody aj nevýhody.

Redakčný systém Joomla *** Redakčný systém Joomla

Wysiwyg editor
————–
Wysiwyg – *W*hat *Y*ou *S*ee *I*s *W*hat *Y*ou *G*et ( čo vidíš, to dostaneš )
Wysiwyg editor je termín, ktorý sa používa na označenie systému, v ktorom obsah zobrazovaný počas úpravi sa zdá veľmi podobný finálnej verzií. Dá sa to pochopiť ako program, v ktorom sa bez znalostí HTML dá vytvoriť internetová stránka len pomocou funkcií, ktoré ponúka wysiwyg editor.
Každý jeden wysiwyg editor ponúka iné možnosti, ktoré dokáže ponúknuť. Väčšina však má dve nevýhody:
– výsledný produkt (stránka) sa nepodobá na to, ako sme ju v editore vytvorili
– v každom prehliadači sa zobrazí obsah rozdielne
Medzi tie kvalitnejšie editory, ktoré dokážu ponúknuť veľa funkcií patrí:
NVU (free software)
Dreamweaver (30 dňová trial verzia)

Wyiswyg editor NVU *** Wyiswyg editor NVU

Vlastné vytvorenie stránky
————————–
Spočíva v tom, že treba celú stránku vytvoriť pomocou značkovacieho jazyka HTML – *H*yper*T*ext *M*arkup *L*anguage (Hypertextový značkový jazyk). Je to značkovací jazyk na vytváranie webových prezentácií. Samotné HTML býva často doplnené o CSS – *C*ascading *S*tyle *S*heets (kaskádové štýly) – jednoduchý mechanizmus na vizuálne formátovanie internetových dokumentov. Spolu tieto dve technológie tvoria nerozlučnú dvojicu pri vytváraní webových stránok.
Samotné HTML a CSS však nemôžu vytvárať vzťah klient-server. Na to sa používa skriptovací programovací jazyk na strane klienta (napr. JavaScript) alebo scriptovací programovací jazyk na strane servera (napr. PHP alebo ASP).
Po spojení všetkých spomínaných technológií vznikne dokonalý systém na tvorbu www stránok, ktorý zvládne každý už pri minimálnej námahe.

HTML kód spolu s PHP kódom *** HTML kód spolu s PHP kódom