Archív

Island hopping

Nepreložiteľný názov

Island hopping je nepreložiteľný anglický názov pre rekreačnú aktivitu, počas ktorej navštívite viacero ostrovov. Prečo slovenčina nemá termín pre túto činnosť je zrejmé. Slovensko nemá prístup k moru, a teda nemá ani žiadne ostrovy, medzi ktorými by sa dalo cestovať pre potešenie.

Najlepšie sa dá tento termín vysvetliť pomocou aktivity, ktorá je známa takmer každému. Väčšina ľudí, minimálne v mladosti, zažila behanie po rôznych baroch či krčmách. Angličtina túto aktivitu opisuje termínom „bar hopping“. Slovo „hopping“ pri doslovnom preklade znamená skákanie.

island hopping

Ako skúsiť niečo nové ako „island hopping“

1)K tejto aktivite sú potrebné ostrovy. Takže prvou podmienkou je chuť cestovať. Je vhodné vedieť plávať, avšak mnohé spoločnosti, ktoré ponúkajú túto aktivity vybavujú turistov záchrannými vestami a takto ich udržujú v bezpečí.

2) Vyberte si krajinu. Na „island hopping“ potrebujete ostrovnú krajinu. Takých je na svete mnoho. Veľa z nich je však tvorených iba jedným hlavným ostrovom ( Kuba, Austrália, Jamajka ). Ďalšie sú tvorené dvoma alebo tromi ostrovmi ( Trinidad a Tobago ).
Za „island hopping“ napríklad nemožno považovať cestu trajektom do Anglicka, pretože francúzska časť je kontinent. Takisto ťažko možno hovoriť o „island hopping-u“, keď cestujete loďou z Veľkej Británie do Írska. Hoci termín nie je nikde definovaný, sedliacky rozum však radí, že tých ostrovov by malo byť viacej a celé by to malo byť zo zábavy.

Krajina s najväčším počtom ostrovov je Indonézia. Jej územie je tvorené 17508 ostrovmi. Nasledujú Filipíny s 7107 a Japonsko s 6,852. Pre Slovákov je však rozhodne najzaujímavejšie Chorvátsko s 1248 ostrovmi.

Kto má rád kamenisté pláže, tomu bude Chorvátsko stačiť. Kto chce zažiť exotickú formu tejto kratochvíle, tak najlepšou destináciou je určite tropická Juhovýchodná Ázia.

[* youtube:dxMgmVSKD7o *]

3) Vyberte si konkrétnu oblasť v danej krajine. Preštudujte sprievodcov dostupných na internete alebo v papierových sprievodcov. Dôležitý je fakt, že nie je ostrov ako ostrov. Najlepšou oblasťou sú zhluky mnohých malých ostrovov na malej ploche. Chcete predsa „skákať“ po ostrovoch a nie opaľovať sa na lodi.

4) Ak ste už v danej krajine, tak požiadajte delegáta ( ak cestujete s cestovnou kanceláriou ) o zorganizovanie takéhoto výletu. V prípade, že uprednostňujete individuálne cestovanie, nie je problém kontaktovať mieste cestovné kancelárie. Ak chcete ušetriť peniaze, požiadajte miestnych rybárov, aby vás povozili po okolitých ostrovoch. V tropických krajinách je ľahké osloviť miestnych a takto môžete získať aj pravú skúsenosť s miestnou kultúrou.

5) Kúpte si slnečník, slnečné okuliare a ostatné ochranné prostriedky voči slnku. Hlavne krajinách v blízkosti rovníka môže byť celodenný „island hopping“ podcenený. Výsledkom v horšom prípade môže byť úpal. Lepšie hotely dokážu kvalitný slnečník zapožičať.

6) Skúste počas výletu šnorchlovanie. V tropických krajinách mnohé ostrovy sú plné podmorského života, plné stoviek druhov pestrofarebných koralov a rýb. Nazrite pod hladinu a objavte tajomstvá mora.

Masku a samotný šnorchel si môžete v letovisku požičať väčšinou za prijateľnú sumu. Ak sa rozhodnete pre kúpu týchto vecí, počítajte aspoň s 15-timi Eurami.

7) Ak nie ste skúsený plavec, tak trvajte na použití záchrannej vesty. Riziko nejakej nehody je malé, avšak záchranná vesta vám dodá pohodlie a istotu, takže sa môžete plne venovať prijímaniu zážitkov.

Záchranná vesta je vhodná pomôcka aj pri šnorchlovaní. Takto môžu šnorchlovať aj neplavci.

9) Použite žabky alebo podobnú obojživelnú obuv. Budete mnohokrát naskakovať do lode a následne z nej vyskakovať. Všetko toto sa deje vo vodne. Obuv s ponožkami je preto maximálne nevhodná. Naboso to takisto nejde, pretože mnohokrát budete vyskakovať z lode na koraloch a tie dokážu spôsobiť nepríjemné zranenie, ktoré sa vo vlhkej klíme ťažko liečia.

8) Hlavne v trópoch je veľmi vhodné začať takýto výlet za prvých slnečných lúčov. V Juhovýchodnej Ázii slnko vychádza okolo šiestej. Takto sa vyhnete najväčšej horúčave počas dňa. Poludňajšie hodiny je najvhodnejšie stráviť piknikom v tieni nejakej palmy.

9) Nalaďte sa pozitívne a „skáčte po ostrovoch“.

zdroj foto: www.mojefilipiny.sk