Dnes vás naučíme, ako sa dá zhotoviť netradičný darček, ktorý naozaj môže sprevádzať vaše dieťa po celý život a netradičným spôsobom mu pripomínať časy, ktoré si ako dospelý nebude pamätať.
Šťastní rodičia sa snažia zachovať spomienky na ranné okamihy života svojho dieťaťa. Koniec koncov je pravda, že mrňúsi rastú veľmi rýchlo a než sa nazdáte, už chodia s veľkou taškou do školy. Z batoľaťa je razom človiečik a z človiečika veľký človek. To je dôvod, prečo zapĺňame albumy fotografiami svojich ratolestí a odkladáme si ich kresby, ale tiež pramienky vlasov pri prvom strihaní a poniektorí veru aj vypadnuté mliečne zúbky. Odliatky rúk a nôh sú kreatívnym spôsobom, akým si dieťa aj v čase dospelosti bude pripomínať svoje „drobčekovské rozmery“ z čias kedy si vyskúšalo prvé krôčiky a podobne. Ak chcete implementovať túto myšlienku do života vašich vlastných detí, bude nutné poznať niektoré triky, ktoré výrazne uľahčia vytvorenie takejto pamiatky.
Ako na to?
Keďže si v tomto návode ukážeme viacero postupov, budú sa rôzniť aj potreby a pomôcky, ktoré k nášmu tvoreniu budeme potrebovať.
Najrýchlejší (no zároveň finančne najnákladnejší) spôsob, akým si odliatky vytvoríme, je možnosť zakúpiť si rovno celú sadu na odlievanie detských rúk a nôh – napríklad TU
Balenie tejto sady obsahuje aj presný návod na odlievanie, takže mu teraz nebudeme venovať pozornosť, ale prejdeme k niečomu lacnejšiemu.
Modelovanie formy pomocou modelovacieho alginátu
Modelovací alginát je vynikajúcim prostriedkom na výrobu foriem na odlievanie a zohnať sa dá bežne v obchodoch s hobby potrebami, ale tiež vo vybraných lekárňach (používa sa napríklad v stomatológií na vytvorenie presného odliatku chrupu).
Tento produkt je založený na morských riasach, s jeho pomocou môžete vytvoriť veľmi presné odliatky predmetov. Špeciálne je navrhnutý pre vytvorenie foriem objektov z mäkkých materiálov. Z jednej alignátovej formy môžete vytvoriť až tri veľmi presné sadrové odliatky. Tuhne v priebehu 10 min. Tu je návod na vytvorenie odliatku celej ruky:
1) Pripravte si nádobu, do ktorej sa vojde dlaň dieťaťa a uistite sa, že sa rúčka nedotýka stien nádoby. Podľa veľkosti nádoby (formy) si dôkladne rozmiešajte potrebné množstvo alginátu s vodou (mieša sa v pomere 1 diel alginát ku 2 dielom vody). Zmes 1 minútu miešajte. Môžu sa vytvoriť hrudky, ale nebude to mať negatívny vplyv na konečnú kvalitu formy. Najťažšia časť je prinútiť dieťa aby podržalo bez zbytočného mykania ruku vo forme. Keď je dlaň v jej vnútri, zalejte ju pripravenou zmesou alginátu.
2.) Počkajte minimálne 2 minúty, pokiaľ sa zmes neusadí a nezatuhne (stále zostáva pružná). Opatrne pomôžte dieťaťu vytiahnuť ruku z formy a nechajte zmes stuhnúť.
3.) Pripravte si sadru a nalejte ju do formy cez otvor vytvorený rukou dieťaťa. Počkajte pol hodiny pokiaľ sadra nestuhne, potom pomocou noža opatrne prerežte formu a vyberte sadrový odliatok. Ak sú na ňom zvyšky nepotrebnej sadry, opatrne ju odstráňte jemným brúsnym papierom.
4.) Podobným spôsobom môžete odliať detskú nohu. Ak sa rozhodnete vyrobiť fotorámik s odliatkami, nezabudnite v procese samotného odlievania vložiť z vrchnej časti sadry drôt, prehnutý na polovice, ktorým odliatky k fotorámiku prichytíte.
Ideálny je fotorámik s troma rámami, kedy je uprostred fotgrafia dieťaťa a odliatky po bokoch.
Forma z plastelíny či silikónovej hmoty
Návod na príravu silikónovej hmoty sme vám na stránkach Hobby portálu priniesli už pred časom. Výhodou tejto hmoty je jej jemnosť – čiže po otlačení ruky a nohy v nej zostanú aj jemné detaily. Malou nevýhodou je, že na jej vytvrdnutie budete musieť počkať približne pol dňa a až potom môžete začať s odlievaním sadry.
Najlacnejšou možnosťou, ako si môžete vytvoriť formu je jej príprava z obyčajnej plastelíny a jej zvyškov. Plastelínu najprv vymiesime, aby bola tvárna a potom ňou vystelieme dno vhodnej nádoby. Kým niektoré formy z iných plastických materiálov je nutné piecť v rúre, plastelínovú formu stačí nechať polhodinku v chladničke aby mierne stuhla a potom ihneď môžeme začať s nalievaním sadry.
Dôležité upozornenia
Pri práci s akýmkoľvek druhom formy musíte dbať na starostlivosť o jemnú pokožku detských rúk a nôh. Tieto pred samotným otláčaním jemne potrite detským mliekom – forma sa nebude na ne lepiť a tak isto po otlačení ich umyte a natrite vhodným detským krémom. Nezabúdajte, že takmer všetky zmesi – od silikónovej po plastelínu sú toxické a tak musíte dať pozor, aby si niečo z toho dieťa nevopchalo do úst.
Nápady
Výsledné odliatky je možné nafarbiť akrylom, prípadne na ne naniesť ochranný lak či glazúru. Pomocou tavnej pištole ich možno zakomponovať do obrazov, ale tiež do iných kompozícií. Prinášame vám pár tvorivých nápadov.
Nakoniec posledný tip: Ako pamiatku môžete zachovať aj samotnú formu, ktorú stačí natrieť „kovovou“ farbou“ :
Foto: youtube.com, freemarket.ua, allwomens.ru, baby.ru, kakotvet.com
Zanechať odpoveď