Jantár je vlastne živica zo stromov, ktorá zmineralizovala, no táto premena na vzácnu a cenenú prírodninu jej trvá milión rokov. Hobby portál vás naučí vyrobiť si za pár hodín jeho imitáciu. Aj so skameneným hmyzom vo vnútri.
Dar slnka aj Slzy mora: takto je označovaný mineralizovaný zvyšok treťohornej živice ihličnatých stromov, tvoriaci amorfnú minerálnu masu, zvaný jantár.
Jantár má žltú, hnedožltú až hnedú farbu, ale možno nájsť aj odrody celkom priehľadné, červené, kávové aj biele. Je mäkký, lesk je mastný až polosklenný. Pri zohrievaní sa topí v rozmedzí teplôt 300 – 340 °C. Bez prístupu vzduchu je od 140 °C plastický. Jantár je teplý na dotyk a pri trení produkuje negatívny elektrický náboj. Niekedy je v ňom možné nájsť fosilizované zvyšky rastlín alebo hmyzu.
Predávaný jantár je pomerne často falzifikát. Umelý jantár sa často vyrába z živice stromov kauri (Agathis australis), kopálu, ambroidu (jantár zlisovaný za vysokých teplôt), skla alebo plastov. Od napodobenín možno pravý jantár odlíšiť vďaka jeho nižšej hustote, zápachu ihličnatých stromov a faktu, že pri skúške v plameni horí.
Jantárové šperky patria k najkrajším ozdobám na svete. Zvlášť tie, ktoré v sebe uchovávajú praveký hmyz.
My sa dnes naučíme vyrábať jeho imitáciu a to pomocou polyesterovej živice.
Materiály a postup
V tomto návode vytvoríme imitáciu jantáru aj s hmyzom vo vnútri, ktorá sa na prvý pohľad nebude líšiť od jantáru pravého – či už sfarbením, alebo vzhľadom. Vytvárať si takto môžete milé dekorácie, šperky, koncovky riadiacich pák a podobné drobnosti. My dnes budeme vyrábať drevený štopeľ s jantárovou dekoráciou na demižón s bielym vínom. Návod je však univerzálny a podľa neho môžete zhotovovať čo len chcete.
Podľa veľkosti predmetu, ktorý ideme vyrobiť si musíme prichystať formu na „jantárový odliatok“. Na jej prípravu použijeme napríklad preglejku, z ktorej si zhotovíme vaničku s tesne priliehajúcimi bočnicami. Tieto môžeme poistiť lepiacou páskou tak, aby nám z jej vnútra nevytiekla silikónová hmota. Silikónová hmota slúži na výrobu samotnej formy a my sa k nej o chvíľu vrátime. Do stredu vaničky vložíme zodpovedajúci kus dreva (hranolček), ktorý môžeme obaliť alobalom kvôli tomu, aby sa nám zo silikónu ľahšie vyberal.
Silikónovú hmotu na formy sme vás na stránkach Hobby portálu v domácich podmienkach už naučili pripraviť pred časom na tomto mieste . Ak chcete, môžete použiť aj továrenský silikón, určený pre výrobu foriem.
V tomto kroku si namiešame potrebné množstvo silikónovej hmoty, ktoré vylejeme do vaničky z preglejky a vyčkáme, kým úplne nevytvrdne. Nebude to však trvať menej ako 24 hodín.
Silikónovú formu opatrne vytiahneme z vaničky a odstránime drevený hranol v jej vnútri. Takto získame ďalšiu vaničku, do ktorej nalejeme polyesterovú živicu. Aby sme ňou neplytvali, odmeriame si množstvo vody, ktoré nám do formy vojde a presne také množstvo živice namiešame.
Polyesterová živica (vyberať môžete TU )sa používa v kombinácii so sklenou tkaninou pre opravu veľkých dier na opravovanom podklade, alebo v modelárstve na viacero spôsobov. Väčšinou býva dvojzložková a po vytvrdení je veľmi pevná. Môže byť bezfarebná, ale nájdu sa aj odtiene sivej, mliečne a podobne. My potrebujeme číru živicu s nádychom zlatohnedej. Farbu však môžeme docieliť aj pridaním malého množstva hnedého a žltého potravinárskeho farbiva. Ak nechceme plytvať časom, môžeme si zakúpiť takzvanú Krištáľovú živicu, ktorú zoženieme v modelárskych obchodoch a obchodoch s hobby pomôckami. Na internete napríklad TU .
Polyesterovú či krištáľovú živicu si namiešame presne podľa pokynov výrobcu.
Výsledný objem namiešanej živice si rozdelíme na dve časti. Najprv vyplníme formu do polovice. Živicu nalievame jemne tak, aby v nej nevznikali vzduchové bubliny. Keď máme formu do polovice plnú, necháme živicu stáť 30 – 60 minút.
Po uplynutí tejto doby nastal čas vložiť do živice vysušený hmyz. My sme použili mŕtveho komára, nájdeného na parapetnej doske v dielni. Toho sme nechali na pijavom papieri úplne vyschnúť, potom sme ho jemne zastriekali lakom na vlasy, aby sa nám pri manipulácií nerozpadol a nakoniec sme ho jemne položili na hladinu zasychajúcej živice.
Do formy teraz nalejeme zvyšok živice a necháme minimálne 24 hodín, aby táto dokonale vyschla.
Po uplynutí tejto doby môžeme odliatok s komárom opatrne zo silikónovej formy vytiahnuť.
Keďže sme sa rozhodli vytvoriť dekoráciu s oblým tvarom, použili sme na tvarovanie živicového obrobku malý hobby sústruh. Tu je dôležité, aby všetky nože na obrábanie stvrdnutej polyesterovej živice boli dokonale ostré. Napriek tomu, že je náš odliatok tvrdý, môže byť zároveň krehký a tak musíme s ním nakladať s najväčšou obozretnosťou.
Potom nastáva fáza leštenia najprv vhodným jemným brúsnym papierom a neskôr leštičom karosérií áut.
Na konci pripevníme náš jantár k drevenému štopľu a máme hotovo.
Podľa nášho návodu si môžete zhotoviť rôzne tvary a formy nepravého jantáru. Prajeme veľa úspechov pri tvorení.
Foto: rukikryki.ru
Zanechať odpoveď