14.12.2017

Mať vlastný minibar, zhotovený z kanistra, je akousi povinnou jazdou správneho domáceho kutila. Takmer každý sa s tým svojim pochváli na sociálnych sieťach. No a Hobby portál vám prináša návod na jeho výrobu.

Materiály a postup

Takéto „pojazdné“ minibary majú svoju históriu, ktorá sa začala datovať v polovici minulého storočia, kedy zruční majstri prerábali staré vojenské kanistre z pohonných hmôt na úschovne alkoholu a predávali ich hlavne na nemeckých jarmokoch a trhoch. Keďže na jeho výrobu bola okrem kanistra potrebná len remeselná zručnosť, bežné náradie, koža, drevo a pár lacných súčiastok, mnohí ich nekupovali, ale vyrábali podľa vlastných potrieb. Dnes, keď stoja takéto vychytávky okolo 100€ a luxusné aj oveľa viac, stal sa kanistrový minibar akousi skúškou zručnosti domáceho kutila. A to naozaj za zlomok obchodnej ceny. Všetky potrebné materiály a náradia vyplývajú z nasledujúceho návodu:

1. Základom je 20 litrový kanister na pohonné hmoty. Môžeme použiť aj starý vyradený kus, no hneď na začiatku budeme stáť pred ťažkou úlohou – ako ho zbaviť zápachu po nafte či benzíne. Mnohí si teda radšej kúpia nový, alebo využijú ponuku špeciálnych obchodov s vyradenou vojenskou technikou, kde sa dá za lacný peniaz kúpiť kanister „uloženka“, ktorý nebol palivom nikdy naplnený.

2. Kanister dôkladne očistíme a na jeho bočnej strane si nakreslíme veľký štvorec, ktorý budeme musieť dokonale vyrezať. Ten bude tvoriť dvere minibaru. Pri rezaní pomocou flexi brúsky používame tenký rezací kotúč, aby medzera po obvode medzi vyrezanými kusmi nebola príliš široká.

3. Po vyrezaní štvorcového otvoru jemne obrúsime rez obidvoch častí tak, aby hrany nezostali ostré.

4. Zadnú časť vnútrajška kanistra a jeho dno obložíme drevom. Pri rezaní musíme byť presní hlavne čo sa rozmerov týka, aby nám dovnútra obloženie bez problémov vošlo.

5. Bočná časť kanistru má plech spevnený lemom, ktorého výbežky zasahujú dovnútra. V spodnej doske teda musíme vybrúsiť zodpovedajúce poloblúky. Drevené obloženie nalepíme do vnútra kanistra silným lepidlom. Osvedčil sa napríklad Mamut.

6. V železiar­stvach a špeciálnych obchodoch dostať kúpiť tesnenie pre olemovanie dvierok minibaru a lemu vyrezanej časti kanistra. Tesnenie sa nasúva priamo na plech a by dobre držalo, môžeme ho tiež dookola prilepiť. Dvierka precízne osadíme na pánty tak, aby sa dali pohodlne otvárať a zatvárať. Otvory pre pánty dôsledne rozmeriame a vyvŕtame aby dvierka nesedeli nakrivo.

7. Na opačnú stranu dverí a kanistra namontujeme uzatváracie kovanie.

8. Vnútornú časť kanistra opatríme zvislými a vodorovnými policami na uskladnenie alko a nealko nápojov. Rozmery volíme podľa fliaš a plechoviek, ktoré vo vnútri uskladníme.

9. Ďalšie zaisťovacie kovanie použijeme na zabezpečenie stability fliaš.

10. Plechovky proti uvoľneniu zaistíme ozdobným pletivom. Spodná časť tohto zvislého regálu bude voľná, aby sme mohli jednotlivé plechovky pohodlne vyberaž. Rovnako tak na spodnej časti bude zaisťovacia latka proti samovoľnému vypadávaniu konzerv. Princíp takéhoto zaistenia sme na stránkach Hobby portálu podrobne popísali v tomto článku .

11. Existujú špeciálne uzávery na fľaše, pomocou ktorých vieme načapovať potrebné množstvo nápoja priamo do pohára. V jednom zvislom regáli teda môžeme mať fľašu obrátenú hore nohami a opatrenú práve takýmto výčapným uzáverom.

12. Dvere, respektíve ich vnútorná časť, môžu slúžiť tiež na odkladanie. V tomto prípade je to niečo slané na zahryznutie.

13. Hotovo. Teraz je váš kanistrový minibar pripravený k plneniu svojho poslania. Samozrejme, že náš fotonávod je len orientačný a každý z vás si vnútro môže prispôsobiť podľa seba. Takisto nie je nutné dodržiavať bočné otváranie dvierok. Môžu sa aj zhora nadol. Fantázií sa naozaj medze nekladú. A kto má čas a chuť, môže vnútro minibaru očalúniť kožou, alebo v sklápacích dverách vytvoriť stolík na servírovanie. Minibar tak dostane naozaj luxusný nádych.

Foto: woodworking.for­meremortals.net, pinterest.com

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

prco (Neregistrovaný užívateľ) 13.01.2019 07:56
prco
diana napísal:

chcem sa opytať kde sa objednat alebo kupiť taka mimi bandaka-kanister? diana

sashe.sk

Ivan Nôta 22.11.2018 10:30
Ivan Nôta
diana napísal:

chcem sa opytať kde sa objednat alebo kupiť taka mimi bandaka-kanister? diana

V obchodnej sieti asi nie. Môžete poprosiť nejakého kutila či modelára.

diana (Neregistrovaný užívateľ) 20.11.2018 23:16
diana

chcem sa opytať kde sa objednat alebo kupiť taka mimi bandaka-kanister? diana

Prihlásenie
 
 
Reklama