11.12.2011

Domáci kutil. Pomenovanie, ktoré pozná každý. Označuje sa ním človek, ktorého kráľovstvom je malá dielnička. Tam vymýšľa, majstruje, zlepšuje. Kutil je nielen vynálezca, tvorca, ale aj opravár. Neprávom sa prirovnáva k postavičkám z animovaného seriálu A je to. Naozajstný kutil má zlaté ruky a vôbec nie je nešikovný. Kutilstvo má u nás bohatú tradíciu. V časoch bývalého Československa výraz kutil nahradil slovné spojenie domáci majster a toto pomenovanie sa udomácnilo tak v Čechách, ako aj na Slovensku. Málokto však vie, že aj kutilovia majú svoje múzeum.

Ako sa stať kutilom?

Kutilom sa človek nenarodí. No osobne si myslím, že sklony k majstrovaniu driemu v každom z nás. Stačí malý impulz, aby sa prejavili a rozvinuli naplno. Ľudia, resp. chlapi, ktorí zažili základnú vojenskú službu, by vedeli o tom rozprávať. Po mesiacoch, strávených na jednom mieste v kasárňach jednoducho potrebovali niečo na odreagovanie. A tak v čase voľna tvorili. Dnes by sme sa nad výsledkami ich snaženia pousmiali, alebo to rovno označili z gýč, no všetky tie obrazy, vypaľované do dreva, popolníky, odlievané z cínu, siluety Myšiaka Mickeyho, vytvarované z drôtu mali svoj cieľ a v mnohým aj po skončení vojenčiny zostala záľuba niečo zmajstrovať vlastnými silami na celý život.

Čo je to kutilstvo?

Nie je to len radosť z tvorivosti, ale predovšetkým nutnosť. Tu treba podotknúť, že za zlatú éru kutilstva je považovaná druhá polovica minulého storočia približne do roku 1990. Vysvetlíme si prečo. V dobách socializmu bolo obrovské množstvo výrobkov pre vtedajších ľudí nedostupných. Nielen preto, že ich ceny boli astronomické, ale aj preto, že sa v socialistických obchodoch nenachádzali. Človek bol tak prakticky donútený vyrobiť si amatérsky veci, o ktorých by pravdepodobne mohol iba snívať. Preto hovoríme nielen o zručnosti a tvorivosti, ale aj o nutnosti. Kutilovia vyrábali svoje výrobky s radosťou. No pritom ich snaha vždy splnila účel. Ak chcel kutil pokosiť trávnik – tak si jednoducho kosačku vyrobil. Bolo jedno, že na jej výrobu použil starý vysávač, alebo motor z práčky, ktorá doslúžila. V podstate za lacný peniaz vyrobil niečo, čo v minulých dobách nebolo dostať v obchodoch, alebo to stálo veľmi veľa peňazí. Kutil bol na svoj výtvor pyšný hlavne preto, že ho vyrobil vlastnými rukami. Hovorí sa tomu nadšený amatérizmus. A aj keď z dnešného pohľadu prevládal hlavne amatérizmus, kutil tvoril pre radosť seba aj svojich blízkych.

Kutilstvo na vymretie?

Množstvo domácich majstrov dokázalo vyrobiť na kolene s minimálnym prístupom k súčiastkam prístroje, o ktorých iní mohli iba snívať. Prvé mixážne pulty pre domácich diskdžokejov a amatérske kapely, zosilňovače zvuku, reproduktorové sústavy, ale aj elektrická gitara, či automatický bubeník boli mnohokrát dielom domáceho majstra, ktorý to jednoducho „odkukal“ či dokonca vyrobil podľa svojich znalostí. Spomínal som, že hlavnou príčinou bol nedostatok a absencia takéhoto tovaru v socialistických predajniach, aj horibilné sumy za ne v zahraničí. Na prvý pohľad by sa teda zdalo, že v dnešnej dobe, keď sú pulty predajní preplnené všetkým možným sa zdravé gro kutilstva vytratilo. Nie je to však pravda. Jeden príklad za všetky. Hovorí vám niečo meno Zdeněk Vranka? Nehovorí? A pritom je to kutil, ktorý zdokonalil dieselové auto tak, že jazdí na vodu. Jednoducho vyrobil doma reaktor, ktorým štiepi destilovanú vodu na vodík a kyslík a následne vháňa plyn do nafty. Spotreba sa mu tak zníži o polovicu. Jeho vynález je dva roky starý, takže kutilstvo nezaniklo. Pán Vranka pritom nie je žiaden vynálezca. Je to len amatérsky nadšenec. Dokonca si nechce dať svoj výtvor patentovať. Jednoducho chce, aby slúžil všetkým. Ak chcete vedieť viac, kliknite SEM

Múzeum kutilstva

Vzdať hold všetkým bývalým československým kutilom bol veľmi dobrý nápad. Múzeum kutilstva vyvoláva v jeho návštevníkoch nielen nostalgické spomienky na časy minulé, ale v mnohých prípadoch aj úžas nad tým, čo všetko bol človek kedysi schopný vyrobiť takpovediac na kolene s minimálnymi znalosťami o originále výrobku. Mnohí starší návštevníci múzea zasa s nadšením rozprávajú o tom, že aj oni boli kedysi dávno schopní popasovať sa s nedostatkovým tovarom a vyrobiť si ho doma. Múzeum kutilstva sa nachádza v Čechách v meste Polná blízko Jihlavy. Z Bratislavy sa tam dostanete autom za necelé dve hodiny. Momentálne sa v ňom nachádza viac, ako 150 kutilských exponátov. Od všeobecne známych, až po rarity. K raritám patria napríklad relaxačné okuliare proti stresu, vyrobené z potápačských okuliarov, v ktorých blikali dve farebné LED diódy. Rok výroby 1987. Či naozaj pomáhali nevedno, no sú žiarivým príkladom, že našinec dokázal vytvoriť prakticky všetko (povedané s miernym nadhľadom).

Okuliare proti migréne

Okuliare proti migréne

Množstvo exponátov sa týka elektroniky, no nájdeme tu aj také vymoženosti, ako podomácky vyrobenú práčku s odstredivkou, „hi-fi“ slúchadlá, vyrobené z telefónnych reproduktorov a krabíc od krému na topánky či kosačku trávy, ktorej základom bol starý vysávač. Ak nemáte možnosť dostať sa do tohto múzea, nebuďte smutní. Všetky exponáty nájdete vyfotografované na oficiálnej stránke múzea www.muzeumkutilstvi.cz . Na tejto stránke nájdete aj kontakt na správcu múzea, ktorý vám ochotne (mailom, telefonicky) zodpovie na vaše otázky ohľadom expozície. Múzeum zapožičiava svoje exponáty aj pre putovné výstavy. Reportáž z jednej takej si môžete pozrieť na tomto videu:

Obrázky: www.muzeumkutilstvi.cz

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 2


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Milan Švidroň 14.12.2011 13:01
Milan Švidroň

Je veľká škoda, že tu na Slovensku nemáme nič podobné. Vlastne my tu nemáme takmer žiadne múzeum, ktoré by sa venovalo tématicky niečomu inému, ako dávnej histórií. Som zo stredného Slovenska a do Jihlavy to mám dosť ďaleko. Ale rád by som sa tam raz pozrel...možno bude výstava putovná a zavíta aj na SK. Ktovie?

Prihlásenie
 
 
Reklama