11.12.2018

Umocniť krásu zimy môžeme netradičnými vencami, ktoré si vyrobíme z ľadu a zavesíme na konáre stromov v blízkosti nášho domu. Ukážeme vám ako na to.

Mnohí si pamätáte na náš príspevok o tom, ako sa vyrábajú ľadové svietniky . Nasledujúce náviody sú v podobnom duchu a prim v nich hrá zmrazená voda, čiže ľad.
Vianočný veniec sa aj v našich končinách stal spolu s vianočným stromčekom symbolom týchto sviatkov. Slováci si vence najčastejšie kladú do stredu sviatočného stola, alebo vešajú na dvere. Veniec, ktorý vás dnes naučíme vyrobiť si vlastnými rukami sa vešia na silnejšie konáre stromov, aby ho udržali. Je totiž z ľadu.

Tradičnými materiálmi pre výzdobu a výrobu vianočného venca sú vetvičky z ihličnatých stromov, šišky, jarabina a podobne. Všetko toto môžeme využiť pri výrobe toho ľadového. Okrem toho a vlastnej fantázie budeme potrebovať tiež formu na pečenie bábovky a čistú vodu.

Postup

Na dno formy na pečenie poukladáme dookola malé ihličnaté vetvičky, šípky, šišky, prípadne môžeme experimentovať s farebnými korálikmi, trblietalkami, ale aj kúskami pomaranča a podobne. Tieto dekorácie zalejeme trochou vody tak, aby primrzli ku dnu a po zaliatí ďalšou vodou nevyplávali hore. Formu necháme vonku na mraze, pokiaľ voda úplne nezamrzne.

Potom dolejeme ďalšiu časť vody tak, aby v nej boli všetky dekorácie úplne ponorené.

Opäť vynesieme na mráz a necháme úplne stuhnúť.

Aby sme veniec dostali z formy von, naplníme väčší hrniec do potrebnej výšky teplou vodou (postačí z vodovodu) a na chvíľu do nej formu ponoríme tak, aby cez jej okraje nevnikla dnu ďalšia voda. Tým sa nám po pár minútach veniec z formy „odlepí“ a my ho môžeme poľahky vyňať von.

Nakoniec veniec previažeme povrázkom či stuhou a zavesíme na konár stromu. Ten musí byť silnejší, pretože ľadový veniec nezriedka váži viac ako kilogram.

Nebojte sa experimentovať a vyrobte si viacero vencov. Ako dekorácie možno použiť naozaj všetko, dokonca aj ozdoby a reťaze z vianočného stromčeka. A nemusíte do ľadu zalievať len vence – vyskúšajte aj iné ozdoby. Prinášame vám pár inšpirácií:

Foto: sheknows.com, marietta.ru, vechorka.ru

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama