15.12.2011

Je tomu viac, ako dvadsať rokov, čo sa začali v automobilovom priemysle používať airbagy. Počiatočnú nedôveru k nim utlmili až štatistiky, ktoré potvrdili účinnosť tohto bezpečnostného systému a zaznamenali množstvo prípadov, kedy airbagy pomohli osobám v automobiloch prežiť. Donedávna boli bezpečnostné „vzduchové vaky“ výsadou automobilistov. Oveľa horšie na tom boli motocyklisti a bicyklisti. No zdá sa, že aj im sa blýska na lepšie časy. Švédska dizajnérska spoločnosť Hövding navrhla airbag pre cyklistov. To, že nejde o výstrelok, potvrdzuje ocenenie z prestížnej súťaže INDEX, ktorá sa konala v dánskej metropole Kodaň. Cyklistický airbag tu získal jednu z piatich hlavných cien.

Špeciálny golier dômyselne ukrýva airbag

Špeciálny golier dômyselne ukrýva airbag

Najlepší dizajn

Súťaž INDEX oceňuje dizajnérske firmy. Spoločnosť Hövding získala vlani za projekt takzvanej „neviditeľnej helmy“ okrem ocenenia aj odmenu stotisíc eur . A, samozrejme, celý projekt sa stretol s nevšedným záujmom verejnosti. Neviditeľná helma je vlastne airbag, dômyselne ukrytý v golieri špeciálnej bundy. V prípade nárazu, alebo pádu sa celé zariadenie aktivuje, v zlomku sekundy nafúkne a zakryje hlavu cyklistu. Autorkami konceptu tejto helmy sú mladé návrhárky Anna Haupt a Terese Alstin – zamestnankyne spoločnosti Hövding. Prečo práve airbag pre cyklistov? Anna Haupt vysvetľuje: „Rozhodujúce boli rozhovory o novom švédskom cestnom zákone, v ktorom sa okrem iného spomínalo aj povinné nosenie prílb pri jazde na bicykli. S Terese sme obidve vyštudovali priemyselný dizajn a pôvodne sme chceli vytvoriť prilbu, ktorá by bola bezpečná a dizajnovo dokonalá. Počas verejného prieskumu sme však prišli na podstatnú vec. Švédi nosia prilby neradi. Odmietavý postoj vysvetľovali tým, že prilby sú nevkusné, ničia účesy a okrem toho človek v nich vyzerá čudne. Boli ochotní riskovať veľké pokuty a prilby jednoducho nenosiť. Vtedy v nás skrsla myšlienka vytvoriť prilbu, ktorú vlastne nebude vidieť.“

Zapnutím goliera sa aktivuje celé zariadenie

Zapnutím goliera sa aktivuje celé zariadenie

Ako to funguje? Nová ochrana hlavy je vytvorená na rovnakom princípe, ako airbag, ktorý poznáme z automobilov. Nafukovacia prilba je ukrytá v špeciálnom golieri. V stave kľudu nie je helma vôbec vidieť, takže nekazí estetický dojem jazdca. Zapnutím goliera okolo krku sa automaticky aktivuje do pohotovostného stavu. To, že je aktivovaná oznamuje svetlo LED diódy a zvukový signál. V takomto stave ostane až do chvíle, keď jazdcovi hrozí nebezpečenstvo (pád, náraz alebo nehoda). Extrémne citlivé pohybové snímače (akcelerometre a gyroskopy), vyvinuté na báze mikrotechnológie aktivujú spínač, ten v zlomku sekundy, presnejšie za 0,1 s, vypustí do airbagu stlačené hélium, ktoré ukrýva malá valcovitá nádržka. Airbag sa nafúkne a zakryje celú hlavu. Vzduchový vankúš je vyrobený z mimoriadne pevnej nylonovej tkaniny, ktorá sa netrhá ani pri páde a následnom pohybe po asfalte. Po nafúknutí ostáva zorné pole jazdca odkryté. Helma prešla riadnymi skúškami a výsledky potvrdili, že je plne spôsobilá nahradiť doterajšie prilby pre bicyklistov. Senzory sú vyvinuté tak, aby rozoznali bežný pohyb od nárazu, extrémneho zrýchlenia či spomalenia. Pri prekročení týchto veličín v akomkoľvek smere je aktivovaný spínač. Priebeh skúšok neviditeľnej helmy si môžete pozrieť na tomto videu:
K ostatnému príslušenstvu helmy Hövding patrí tiež indikátor stavu nabitia batérie, tvorený šiestimi LED diódami. Pri nízkej úrovni nabitia možno batériu dobiť cez mikro USB port. Novinkou je takzvaná čierna skrinka, ktorá zaznamená údaje o pohybe cyklistu cca 10 sekúnd pred a počas nehody. Tieto dáta sú zaujímavé a majú veľkú hodnotu pre ďalší vývoj helmy. Samotná spoločnosť vyzýva cyklistov, ktorí mali nehodu, aby jej zaslali svoju helmu k preskúmaniu čiernej skrinky. Na oplátku dostanú výraznú zľavu na zakúpenie nového airbagu Hövding. Už niekoľko mesiacov sa vyrába golier v rôznych farebných kombináciách tak, aby ladil s oblečením cyklistu. Helma sa zatiaľ predáva vo Švédsku a Veľkej Británií, no už čoskoro bude na oficiálnej stránke Hövding otvorený internetový obchod. Cena je však zatiaľ pre našinca dosť vysoká – 230 €.
Farebné kombinácie goliera ho umožňujú zladiť s akýmkoľvek oblečením

Farebné kombinácie goliera ho umožňujú zladiť s akýmkoľvek oblečením

Foto: www.hovding.com

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 3


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

reny (Neregistrovaný užívateľ) 16.12.2011 09:52
reny

super zaujimavy clanok....

Prihlásenie
 
 
Reklama