25.03.2013
(Platená inzercia)

Nesmelo vykúkajúce slnko pôsobí blahodarne a po nekonečnej zime hrejivé lúče pošteklia nie len telo, ale i dušu. S blížiacou sa jarou láka vyjsť si do prírody a dopriať si trochu pohybu na čerstvom vzduchu. Mnohí však zistia, že počas zimy stratili kondičku a po pár kilometroch chôdze fučia, dychčia a nevládzu. Našťastie jar prináša veľa možností, ako prebrať telo k životu. Dôležité je len odhodlanie. Vyplavené endorfíny vás príjemne „zdrogujú“, urobíte niečo pre svoje zdravie, kondíciu a prevetráte si i myseľ. Dajte pohybu šancu, kým sa začnete vyhovárať na jarnú únavu.

S jarným slnkom a príjemnými teplotami prichádzajú aj dlhšie dni, čo pôsobí podvedome na našu myseľ určite príjemne. Predsa len keď niektorí skončia v robote o šiestej a nevychádzajú do tmy, majú aspoň pocit, že čo-to môžu ešte po práci stihnúť.

Vytiahnite korčule
Suché, aj keď často plné výtlkov a zbytkov po posypoch, sú po zime konečne chodníky. Vytiahnuť sa tak natíska napríklad kolieskové korčule. Či už sa ísť previesť po robote alebo aj priamo do nej, či vybehnúť ráno na hrádzu a rozpumpovať krvný obeh, dať si do tela, vychutnať si ranné slnko, prázdnu dráhu a prebúdzajúcu sa kvitnúcu prírodu s štebotom vtákov vôkol naladí azda každého. Začiatky sú vždy ťažké, prinútiť sa a hlavne zotrvať. No ak vydržíte a navyknete si na istý režim, pravidelnú dávku pohybu, odvďačí sa vám telo i myseľ.

Tip – ak ste na konci sezóny nevymieňali/ nerotovali kolieska, urobte tak teraz. Najlepšie je vymeniť kolieska na korčuliach z pravej korčule na ľavú, pričom pri päť kolieskových inline korčuliach vymeňte prvé koliesko za štvrté, druhé za piate a tretie navzájom, pri výmene koliesok z pravej korčule na ľavú a naopak kolieska nepretáčajte – text na kolieskach zvonka bude teraz zvnútra, aby sa nezbrusovala len ich jedna strana. Meniť kolieska z jednej korčule na druhú a nie len prehodiť ich poradie na tej istej korčuli má podstatný význam, nakoľko každý zaberá jednou nohou viac ako tou druhou, a tak sú kolieska na jednej korčuli opotrebovanejšie ako na tej druhej.

Stále plávaj, stále plávaj, stále plávaj
Účinným, relaxačným a obľúbeným športom je plávanie. Niežeby sa nedalo robiť aj počas iných ročných období, ale mnohých práve jar naštartuje k pohybu a donúti niečo robiť s nadbytočnými kilami. Plávanie spevňuje svaly celého tela a nie je možnosť pri ňom podvádzať, ako v iných športoch. Ak totiž budete flákať plávanie, zrejme by ste sa utopili. Zapájate tak celé telo do pohybu, naťahujete svaly a precvičujete aj také oblasti, ktoré by ste v posilňovni v žiadnom prípade do cvičenia nezapájali. Plávanie je veľmi účinným kardio tréningom bez poškodzovania kĺbov. A navyše je vhodné pre každú vekovú kategóriu.

Tip – pri efektívnom plávaní by ste mali byť v jednej rovine. To znamená, že ak plávate rekreačne a najmä štýl prsia, hlavu by ste mali ponárať a nie ju mať celý čas vystretú nad hladinou. Zabrať tak totiž poriadne dostáva krčná chrbtica a telo sa neuvoľní tak, ako by sa malo, môže dokonca ešte viac stuhnúť.

Cyklisti v meste sú zriedkavým javom
Hovorí sa, že cyklisti v bratislavských uliciach bicyklujú buď radi alebo to nenávidia. Niekoľko rokov sľubované opravy a budovanie cyklistických trás stále pretrvávajú a na nič poriadne nie sú peniaze. Napriek tomu vznikli i nové úseky cyklistických chodníkov – v poslednej dobe napríklad bezpečný 306-metorvýprejazd z Bajkalskej ulice smerom na Prístavný most. Idea prepravovať sa po meste však výlučne na bicykli, či už do roboty, školy alebo na nákup je mnohým blízka, v praxi však ťažko realizovateľná. Najmä kvôli tomu, že na vozovkách nemajú cyklisti vyznačené chodníky, po chodníkoch pre chodcov je prejazd zakázaný a veľa ľudí sa neodváži vojsť do premávky medzi autá a mestskú hromadnú dopravu. Pustili by ste napríklad deti do školy na bicykli? Pritom by to mohlo tak krásne fungovať. Nepomohli by sme len čistejšiemu ovzdušiu, zdravej životospráve, ale konečne by sme nevymýšľali niečo nové a drahé, ale využili osvedčené a ľudské. Na taký Amsterdam plný bicyklov však v blízkej budúcnosti ešte isto môžeme zabudnúť. Stojany na bicykle by možno totiž do rána zmizli a skončili v zberných surovinách a cyklisti s košíkmi na bicykloch plné bagiet či kvetov by sa stretli s vulgárnymi pokrikmi vodičov, ktorí by boli azda vždy slovensky prívetiví.

Tip – od 1. februára 2009 je pre cyklistov povinnosťou nosiť mimo obce cyklistickú prilbu. Deti do 15 rokov majú túto povinnosť aj v obci.

Hokej, florbal, hokejbal
Milovníci športov na ľade nemusia zúfať, hockey arena im môže nahradiť zamrznuté jazerá. Ak nehráte hokej profesionálne a žiaden hokejový manažér, tréner klubu či majiteľ hokejovej arény nie je váš kamarát, môžete využiť aspoň hodiny pre verejnosť, prípadne si s kamarátmi ľadovú plochu na nejakú tú hodinu či dve prenajať a naplno sa vyšportovať.

Alternatívou ľadového hokeja môže byť počas teplých mesiacov hokejbal či florbal, ktoré sa stávajú čoraz viac rozšírenými a vyhľadávanými športmi. Profesionálnejšie a udržiavané ihriská si možno tiež prenajať, alebo si niekde na sídlisku nájsť voľné ihrisko, na chvíľu si ho obsadiť a zahrať si na čerstvom vzduchu a zadarmo.

Tip – napríklad v mestských častiach Ružinov, Karlova Ves, Nové Mesto či Petržalka sú medzi panelákmi vybudované okrem preliezačiek a pieskovísk aj takéto spomínané ihriská s mantinelmi a bránkami.

Pasívny šport Ak ste príliš lenivý a odhodlávate sa, vedzte, že cvičenie sa nerovná pohybu palca na joysticku pripojeného k hernej konzole. Ak tak, vyskúšajte aspoň nejakú interaktívnu hru, do ktorej zapojíte celé telo, ako to ponúka napríklad Xbox s kinectom. Keď na ňom napríklad hráte tenis či beháte cez prekážky, musíte sa pohybovať skoro rovnako ako v reáli. Exitujú už i rôzne fitnes programy/hry, v ktorých vás váš tréner sekíruje jedna radosť, ak nerobíte cviky poriadne a naplno, ako by ste mali, nakoľko senzor sníma vaše pohyby a dáva tak pozor, či zapájate všetky svaly, ktoré by ste mali pri danom cvičení zapájať.

Pozeranie zápasov v televízii či napríklad vytváranie virtuálnych hokejových či futbalových mužstiev na internete a zbieranie bodov za reálne zápasy, je tiež len športovanie nanajvýš tak v mysli. Lákavé je však ak si všimnete reklamy s odkazom ako napríklad – vyhrajte 500e – len tým, že „niečo“ naklikáte. Spojíte svoje poznatky so zábavou a ešte môžete aj vyhrať. Investovať potom môžete napríklad do korčúľ či bicykla a nachvíľu vymeniť klávesnicu za pohyb.

M. CH.

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama