Archív

Ako si vyrobiť stieracie žreby na domácu lotériu

Domáca lotéria je jedným z populárnych zdrojov zábavy medzi priateľmi aj v rodinnom kruhu. Bohužiaľ u nás nie je veľmi známa. Zmeníme to. Naučíme vás, ako si jednoducho vyrobíte doma stieracie žreby a ukážeme, ako sa dajú využiť.
Človek je vo svojom vnútri súťaživý tvor a tak sa nemôžeme čudovať, že spoločenské hry sú veľmi populárnymi aj v dnešnom „atómovom“ veku. Určite všetci poznáte výherné stieracie žreby, ktoré si môžete kúpiť na pošte, potravinách či tipovacích miestach. Jedná sa o jednu z najdostupnejších a cenovo najmenej náročných lotérií, ktoré sú dostupné na svete. Na celom svete majú miliardy fanúšikov a tak nečudo, že sa začali využívať aj v domácej zábave. Jediný problém bol v tom, že v domácich podmienkach nebolo možné opatriť žreb nepriehľadnou stieracou fóliou, ktorá by pod sebou ukrývala výhru. Dnes už to neplatí. Človek je tvor vynaliezavý a stierateľnú vrstvu dokáže vyrobiť prakticky na kolene. Existuje viacero spôsobov jej domácej výroby. My vám dnes predstavíme ten najjednoduchší.

01.jpg

Druhy domácich lotérií, pri ktorých využijete stieracie žreby vytvorené vlastnými rukami

Pri lotériách so stieracími žrebmi neexistujú žiadne stratégie a taktiky, ako je tomu napríklad v hrách blackjack alebo poker, podobne neexistujú žiadne manuály, ktoré by ste museli študovať či schopnosti, ktoré by ste potrebovali zlepšovať. Vaše šťastie a sedliacky rozum sú dvoma kľúčovými faktormi, ktoré vám pri žreboch prinesú úspech.
Že načo je to dobré? Stierací žreb je možné použiť rôznymi spôsobmi a vždy za prítomnosti zábavného faktora. Môžete nimi odmeňovať svoje deti, využiť ich počas nudných večerov ako doplnok k rôznym hrám a podobne. Poďme si niektoré varianty opísať.

Ak máte deti vo veku, kedy by si už mali uvedomovať silu peňazí a chcete im ukázať, že na svete naozaj nie je nič zadarmo, pripravte im detskú výhernú lotériu o vlastné vreckové. Najprv si určite, koľko peňazí ste ochotní „obetovať“ pre vlastné deti. Vymyslite stieraciu stratégiu (napríklad nájdi tri symboly, alebo zotri vrstvu – dozvieš sa výhru) a zhotovte si vlastnú emisiu žrebov (ako na to sa dozviete ďalej v tomto článku). A zábava môže začať. Ako základ sa berie fakt, že dieťaťu určitý obnos peňazí dávate automaticky (napríklad 5€ na týždeň). A vy ho oboznámite s faktom, že si môže „privyrobiť“ peniaze navyše. Bude však musieť pre to niečo urobiť (napríklad pomôcť s domácimi prácami, upratať si izbu a podobne). Za túto prácu dostane bonus – stierací žreb, ktorý si sám vytiahne. V tomto prípade by mali byť všetky výherné. Výšky výhier samozrejme určíte vy počas výroby žrebov.

Ďalší príklad hry má za úlohu naučiť vaše deti vzťahu k peniazom, resp. vážiť si ich. Lotéria bude tentokrát za peniaze. Ak si bude chcieť vaše dieťa prilepšiť, musí riskovať a žreb si od vás kúpiť. Jeho cena bude napríklad 20 centov a maximálna výška výhry dajme tomu 5 euro. Bude teda na súťažiacom, či sa rozhodne pre risk, pretože medzi žrebmi budú aj nevýherné a o svoje vložené peniaze môže ľahko prísť. Vy, ako organizátor lotérie môžete zvoliť taktiku – polovica výhier bude vo výške vkladu – teda 20 centov, tretina budú nevýherné a tretina výherná s cenami od 50 centov až do 5€.
Existuje však aj iný variant – hra o vecné ceny. Môžeme ju využiť napríklad ak má naša ratolesť narodeniny a nevie sa rozhodnúť, aký darček chce. Zhotovíte mu teda žreby s rôznymi možnosťami (napríkldad: bicykel, mobilný telefón, športová výbava atď.). Takto zverí svoj výber osudu.
Najzábavnejšími však bývajú lotérie pre dospelých. Tie sa môžu využiť ako súčasť inej spoločenskej hry, alebo ako hra samostatná. Rozdielom je, že nemusí ísť o lotériu výhernú ale napríklad sa súťažiaci po zotretí dozvie svoju úlohu (*ostatne takúto lotériu môžete hrať aj so svojimi deťmi a oni sa po zotretí dozvedia napríklad to, ktorú časť bytu budú musieť upratať*). My sme však momentálne medzi „dospelákmi“ a možno pre vás nebude prekvapivou informácia, že najčastejšie sa stierajú lotérie s jemným erotickým podtónom. Že neviete o čo ide? Určite viete. .. Ide napríklad o stierací variant hry kocka. Jemnejšia verzia sa dá hrať v okruhu naozaj dobrých priateľov a v zotretom poli sa objavujú šteklivé úlohy typu „koho pobozkať“, „ktorú časť odevu si vyzliecť“ a podobne. Verzia *„hard“* je určená pre páry, ktorých omrzel bežný sexuálny život a chcú si ho spestriť hrou. Vtedy si pripraví každý z partnerov svoje žreby s tajnými želaniami alebo sa žreby pripravia spoločne s odsúhlasenými erotickými aktivitami. A potom sa môže začať hra – najprv akákoľvek stolová – no a víťaz si ako bonus môže vytiahnuť žreb. Najlepšie je, že vo finále vlastne nik z dvojice neprehráva a do sexuálneho života partnerov sa môžu znovu vrátiť provokatívnosť, fantázia a napätie.
Fantázií sa rozhodne medze nekladú.

Postup výroby stieracích žrebov

Na ich zhotovenie budeme potrebovať výkresy formátu A4, striebornú či zlatú gvašovú farbu, tekuté mydlo, parafín alebo sviečku, tlačiareň alebo čiernu fixku (gélové pero).
*Čo je vlastne gvašová farba?* V princípe je podobná akvarelu. Základný rozdiel spočíva hlavne v tom, že gvašové farby sú na rozdiel od akvarelových farieb krycie a na vytváranie svetiel sa v nich využíva biela. Nanášajú sa v tenkých vrstvách, pretože inak majú tendenciu popraskať. A tým sú pre nás výhodné, nakoľko my potrebujeme naozaj len tenučkú kryciu vrstvu. Gvašové farby zoženiete v papierníctvach a v obchodoch s umeleckými potrebami. V krajnom prípade sa dajú nahradiť akrylovými farbami.

02.jpg

Krok č.1:

Odvíja sa od toho, akým spôsobom budeme pripravovať žreby. Ak máme tlačiareň, ktorá dokáže tlačiť na výkres či na papier z väčšou gramážou ako bežný kancelársky, máme vyhraté a vytlačíme si na nej kompletné žreby. Nesmieme v žiadnom prípade používať lesklý papier. V prípade, že naša tlačiareň nepodporuje tlač iných, ako kancelárskych papierov, máme dve možnosti: Buď vytlačíme náš návrh žrebov na kancelársky papier a ten potom podlepíme výkresom (môže byť aj kartón), alebo vykreslíme každý žreb ručne fixkou či gelovým perom. Rozmery si môžeme v každom prípade určiť sami – odporúča sa napríklad rozmer žrebu 8×5 centimetrov. Uprostred tohto žrebu bude stieracia plocha – obdĺžnik s rozmerom 5×3 centimetre. A v tomto obdĺžniku bude vytlačená / zapísaná výhra. Dbáme teda, aby sme tento rozmer nepresiahli. Zvyšnú plochu žrebu môžeme dekorovať podľa našej fantázie. V tomto kroku je tiež výhodné zhotoviť si z výkresu šablónu (vyrezať obdĺžnik s rozmerom 5×3 centimetre), ktorú využijeme v nasledujúcom kroku.

03.jpg

Krok č.2:

Keď máme vytlačené a vystrihnuté jednotlivé žreby aj s vypísanými cenami v obdĺžnikoch, priložíme na každý žreb našu šablónu s vyrezaným obdĺžnikom tak, aby cena bola vo výreze a tento výrez potierame parafínom či voskom zo sviečky. Musíme to robiť dôkladne aby nezostali odkryté miesta na výhre. Nakoniec potrieme parafínovú vrstvu trochou tekutého mydla. Môžeme ho naniesť prstom alebo štetcom po celej navoskovanej ploche.

04.jpg

05.jpg

Krok č.3:

Keď tekuté mydlo úplne vyschne, môžeme vymaľovať celý obdĺžnik striebornou či zlatou gvašovou farbou. Naozaj len veľmi natenko. Farba dokonale zakryje výhru v obdĺžniku, ktorý sa po dokonalom vyschnutí bude dať zotrieť rovnakým spôsobom ako stierací žreb.

06.jpg

Teraz vám už nič nebráni použiť svoje výherné stieracie žreby.
==============================================================

07.jpg

Foto: instructables.com