24.09.2010

Komunitná nadácia Zdravé mesto Zvolen sa podieľala na príprave Dňa bez áut. Ponúkla návštevníkom tohto podujatia klasickú hru, ktorú si dobre pamätáme z detských liet, ale pri ktorej sa dokážu zabaviť aj odrastenejší ľudia. A rovnako sa pri nej dokážu aj poriadne rozpáliť, takže názov hry vôbec nie je náhodný: Človeče, nehnevaj sa!

Podľa informácií, ktoré ponúkli organizátori zvolenského Dňa bez áut, táto hra má svoj pôvod v Nemecku a údajne ju vymyslel niekedy v roku 1907 alebo 1908 Josef Friedrich Schmidt. Kto prišiel s nápadom zahrať si ju naživo, to sme sa nedozvedeli, ale pravidlá sú podobné bežnej stolovej hre.

Samozrejme, že na živé Človeče potrebujeme kus rovnej plochy, tak päť krát päť metrov, na ktorej rozprestrieme hracie pole. Hrajú štyri tímy, ktoré pozostávajú zo štyroch hráčov, z nich traja robia figúrky a jeden hádže kockou. Jedna z podmienok, ktoré si stanovili vo Zvolene, bolo aj to, že aspoň jeden z hráčov musel mať viac ako 18 rokov. Neviem, či to bolo len kvôli tomu, aby bol niekto zodpovedný vo chvíli, keď by náhodou emócie prevýšili slušnú hladinu, alebo bol dôvod iný. Vo Zvolene k žiadnej roztržke nedošlo, hralo sa naozaj férovo. Prvá „figúrka“ nastupuje na trasu bez toho, aby „hádzač“ trafil šestku, každá ďalšia figúrka – aj vyhodená – sa dostane na trať až vtedy, keď padne šestka. Na jednom políčku môže stáť len jedna figúrka, v prípade, že na toto pole príde súperova postavička, vyhodí protihráča a ten sa musí znova postaviť na štart. Ak padne šestka a tím má ešte v štartovacom poli figúrku, tá musí nastúpiť na trasu. Hra sa skončí, keď všetky figúrky víťazného tímu vpochodujú do svojho domčeka.

Vo Zvolene sa súťažilo o 700 €. Tie si však nerozdelila víťazná štvorica, ale pôjdu na verejnoprospešný projekt, ktorý bude spĺňať kritériá Kuminitnej nadácia Zdravé mesto Zvolen.

Živé Človeče je jednoduchý a pri troške trpezlivosti aj zábavný návrat do detských liet, ktorý môže byť nenáročnou zábavou aj počas dovolenkového alebo víkendového pobytu s rodinou či priateľmi.

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama