Archív

Diabolo pre malých i veľkých

Pýtate sa, čo to je? Diabolo je prastará žonglovacia pomôcka, ktorá vyzerá ako presýpacie hodiny. Pomaly, ale iste sa opäť stáva čoraz viac rozšírenou záľubou nielen medzi mladými, ale všetkými, ktorí radi skúšajú nové aktivity. Ak ste niekedy v parkoch alebo hocikde inde videli ľudí s dvoma paličkami v ruke a farebným „čudom“ lietať okolo nich a nemali ste potuchy čo to je, odpoveď už poznáte :-).

Diabolo

Ako sa ovláda a čo sa sním robí?

Diabolo sa ovláda pomocou šnúrky priviazanej na dvoch paličkách. Kmitaním paličiek sa na šnúrke roztočí a keď naberie rýchlosť s napnutou šnúrkou sa s ním dajú robiť rôzne triky. Základom je ho vyhadzovať a chytať, pričom využívať sa môžu všetky končatiny a iné časti tela, predmety a samozrejme samotná šnúrka, ktorá sa skladá, prekladá a „motá“ avšak diabolo cez ňu vždy záhadne prekĺzne. Kreativite a fantázii sa medze nekladú a o to je tvorba a výstup originálnejší, zaujímavejší a spontánny.

[* youtube:sTDOiaCsUA0 *]

Kde a ako vznikalo?

Predchodcom dnešného diabola je čínske jojo. Diabolo vynašli v Číne, v 4. až 3. tisícročí pred naším letopočtom za vlády dynastie Chan. Na výrobu sa používal vtedajší klasický materiál- bambus. V strede spojenia sa väčšinou urobila diera, čo pri točení vytváralo dojem, že diabolo píska. Číňania ho používali na meditáciu, teda na uvoľnenie a vyčistenie mysle. Do Európy sa diabolo dostalo zásluhou francúzskych a anglických misionárov. V 19. Storočí sa z tejto hry a vzápätí uvoľnenia stala masová záležitosť najmä v horných vrstvách Paríža, kde začali vznikať kluby a spolky. Dokonca sa tu usporiadavali aj súťaže. V roku 1906 začal diabolo Francúz Gustave Philippar vyrábať z kovu a gumy z pneumatík. Nástup nových umelých hmôt v minulo storočí umožnil ešte viac doposiaľ známych inovácií a trikov. Dnes sa vyrábajú napríklad aj fluoreskujúce, svietiace pod UV svetlom alebo horľavé.

diabolo-1-.jpg

Ako vznikol názov?

Keď sa diabolo dostalo pomocou misionárov do Európy, najprv dostalo názov „diaballo“. A to spojením gréckych slov „dia“- cez a „ballo“- hádzať. Z toho neskôr vznikol názov diabolo, ktorý sa používa dodnes.

diabolo

Ako začať

1) Najprv si dáte diabolo na šnúrku a paličky chytíte do rúk. 🙂
2) Posuniete diabolo po zemi z prava do ľava (ak ste ľavák tak z ľava do prava) a tou rukou do ktorej strany ste šli najprv začnete mierne a s citom švihať paličkou, pričom musíte udržiavať stabilitu a rovnováhu diabola.
3) Teraz si diabolo roztáčate a keď naberie rýchlosť, môžte skúsiť nejaký trik.

[* youtube:r8EFQNZNCjw *]

Vyhadzovanie
============
1) Musíte mať roztočené diabolo.
2) Diabolo vyhodíte tým, že napnete šnúru a mierne ho vyhodíte.
3) Chytáte ho tak, že keď diabolo bude padať na šnúru, trošku ju povolíte, inak naň bude pôsobiť ako na trampolínu. (tak môžte vyhadzovať diaboílo opakovane za sebou- tento trik sa volá Žabky)

[* youtube:lSQ5uZaiA58 *]

Kde sa dá diabolo kúpiť?

Diabolo ako aj paličky a šnúrka sa dajú zakúpiť v obchodoch, ktoré sa špecializujú na pomôcky a rekvizity, s ktorými sa dá žonglovať, kúzliť a zabávať, v tzv. kúzelníckych obchodoch.

Existujú rôzne druhy diaból v niekoľkých materiáloch a veľkostiach. Základnými sú malé, stredné a veľké. Široká je i škála ovládacích paličiek, od obyčajných drevených cez hliníkové až po karbónové s mäkkou rúčkou.

Cena je taktiež pestrá. Zodpovedá požiadavkám, kvalite a účelu. Pohybuje sa približne od desať eur po päťdesiat.

Pre orientáciu pripájam linky:

http://magicshop.sk/diabolo
http://22.cz/shop/zbozi/4/Diabolo
http://nejenprokluky.cz/nejenprokluky/eshop/3-1-Aktivni-zabava/10-2-Diabola

diabolospreview.jpg