Archív

Domáca posilňovňa

V novom roku si mnohí dajú predsavzatie, že budú žiť zdravšie. Prestanú fajčiť, obmedzia alkohol a začnú sa zdravo stravovať. Ako čerešnička na torte bude pravidelné cvičenie . Pekné. Najmä ak predsavzatia nezostanú len prázdnymi slovami a aj na konci januára si večer k telke namiesto vyhrýzania zemiakových lupienkov zahryznete do mrkvy.

1.jpg

Ak chcete naozaj zmeniť svoju životosprávu, no nemáte chuť chodiť niekoľkokrát týždenne do posilňovne so všetkými tými novoročnými cvičencami, ktorí budú postupne zo strapca opadávať ako hnilé hrozno, zariaďte si posilňovňu doma. Keď už ju budete mať, vykrúcať sa pred cvičením bude väčší problém, bude ju totiž nutné využívať. Nebudete sa musieť presúvať, cestovať, prezliekať a zacvičiť si môžete kedy sa vám len zachce.

titulna.jpg

Drahé výdavky?
————–
Domáca posilňovňa nemusí vyzerať ani zďaleka ako tá vo fitnes kluboch. Niekomu stačí cvičenie na drevenej lavici Proste a skrátka musíte si ju prispôsobiť sebe samému. Ak chcete posilňovať svaly, potrebujete priestor a na miesto činiek môžete zo začiatku používať fľašky naplnené vodou. Ak by ste radi vyjsť na tretie poschodie, na ktorom bývate, bez toho, aby ste sa zadýchali, popracujte na svojej kondičke. Nápomocný môže byť napríklad rotoped na chudnutie Dobrým pomocníkom je zrkadlo. Presvedčíte sa v ňom či robíte cvik správne a zapájate svaly tak, ako máte. Prezrite si na internete pár videí čo docieliť akými cvikmi, koľkokrát ich opakovať, v akých intervaloch cvičiť a ako docieliť váš cieľ.

2.jpg

Priestory
———-
Odhodlanie je základ, potom to už pôjde samé. Azda najdôležitejšie je si vyčleniť priestor, kde budete cvičiť. Ak máte rodinný dom či väčší byt, ľahšie si nájdete miesto. Ak však bývate v garsónke, nevešajte to hneď na klinec. Samozrejme, že nebudete môcť praktizovať hocijaké cviky, no niektoré určite. Kde je vôľa, tam je predsa sila.

V rodinnom dome môžete využiť aj pivničné priestory. Zobrať si karimatku, osadiť rebrinu či nejaké kovové tyče, pomocou ktorých sa môžete zdvíhať, činky, švihadlo, prípadne si zaobstarať nejaký stroj na kardio cvičenie, či na posilňovanie. Dobrým pomocníkom je aj hudba, pri ktorej čas ubieha rýchlejšie a odpútava myseľ od zvyšných počtov sérií cvikov.

3.jpg

V menšom byte niekedy stačí presunúť konferenčný stolík, rozložiť sa v hale alebo zložiť rozloženú posteľ. Dôležité je aj to, aby ste mohli rozpažiť ruky bez toho, aby ste si museli dávať pozor či do niečoho nevrazíte alebo si ľahnúť a zdvíhať nohy bez obáv či neskopnete poličku či vázu na skrinke.

High tech cvičenie
——————
V dnešnej vyspelej dobe sa môže za domácu posilňovňu považovať aj cvičenie pomocou techniky. Okrem video, DVD či blu-ray kaziet s cvičebnými programami sa dnes na trh aj u nás čoraz viac predierajú herné konzoly, ktoré ponúkajú možnosť vytvoriť si vlastný program na cvičenie.
[* youtube:imecLkxRGiE *]

Napríklad taký Xbox s kinectom. Stačí si vybrať či chcete v obývačke hrať tenis, baseball, futbal, plážový volejbal, lyžovať sa či cvičiť fitnes s osobným trénerom. Existuje totiž množstvo športových hier, ktoré len stačí vložiť do konzoly a môžete cvičiť. Nie však pomocou tlačidiel na ovládači, ale pekne celým telom. Kinect , pohybový senzor, vás totiž k tomu prinúti. Bude snímať váš pohyb a ak niečo neurobíte presne, donúti vás zapojiť všetky svaly na vykonanie cviku, aby bol dokonalý. Aj keď si mnohí povedia, že cvičiť v obývačke pred televízorom namiesto toho, aby ste vyšli von medzi ľudí a zašportovali si je choré, svalovica na druhý deň je zaručená taktiež.
[* youtube:JXuvgvMuTvg *]
[* youtube:lIoGkdirgds *]

M. CH.