Na Slovensku tento druh zábavy je vcelku exotickou záležitosťou. V celej Európe a Severnej Amerike je tento šport zakázaný. Podľa našich zákonov je chovanie kohútov na boj a ich samotný boj týranie zvierat.
Historicky má však toto hobby v Európe hlbokú tradíciu. V minulosti to bola kratochvíľa anglických džentlmenov. Šport bol veľmi populárny hlavne v južanských štátov ako Španielsko.
Dnes je táto aktivita povolená iba rôznymi výnimkami v zákonoch, ktoré zohľadňujú kultúru minoritných a pôvodných skupín obyvateľstva.
Kohútie zápasy sú krvavý šport, pri ktorom porazený umiera. V zápasoch sa využíva vzájomná prirodzená agresivita samcov, ktorá je pri kohútoch nemalá.
Národný šport
Hoci v Európe a v Severnej Amerike nad týmto športom väčšina ľudí krúti hlavami, v mnohých krajinách sú kohútie zápasy národným športom.
Medzi krajiny, kde kohútie zápasy tvoria podstatnú časť športového koláča patria Mexiko, Peru, Thajsko, Filipíny, Vietnam, Indonézia, India. V mnohých týchto krajinách kohútie zápasy tvoria veľké odvetvie, v ktorom sa točia miliardy Eur.
Kohútie zápasy ako hobby
V krajinách, kde je tento šport naozaj populárny, ho možno naozaj nazvať hobby. Hoci takmer na 100 percent hobby iba pre mužov. Na dedinách takmer každý dom ma na dvore niekoľko kohútov. Cieľom ich chovu je boj. Nie je to však také jednoduché. Majiteľ musí kohúta na tento boj pripraviť.
Trénovanie kohútov
Kohút musí byť zdravý a silný. Preto ich majitelia kŕmia špeciálnou potravou plnou živín. Podávajú im rôzne vitamíny a doplnky živín. Každý týždeň ich okúpu v špeciálnom šampóne, aby ich zbavili parazitov.
Kohút, aby bol pripravený na svoj „deň D“ musí byť aj trénovaný. Analógia s normálnymi ľudskými zápasníkmi je tu na mieste. V ostrom boji sa kohútom pripevní na jednu alebo obe nohy nôž. Táto zbraň je veľmi ostrá a je to ona, ktorá spôsobuje smrť. Počas tréningu sú kohúti párované s inými kohútmi daného majiteľa. Tréning prebieha bez nožov. Cvičí sa najmä agresivita a štýl boja. Kohúty na boj nie sú lacné a majitelia si nemôžu dovoliť riskovať ich zdravie.
Trénovanie kohútov je beh na dlhú trasu. Bežne sliepky vo veľkochovoch, ktoré sú chované na mäso, sa dožívajú priemerne 3 týždne. Kohút zvyčajne ide na svoj prvý zápas vo veku 8 mesiacov
Aréna
Kohútie zápasy prebiehajú v rôznych priestoroch. Od dvorov a ulíc po veľké klimatizované štadióny. Miesto, kde prebiehajú zápasy sa volá „kokpit“. Samotné udalosti v týchto arénach sú z veľkej časti o hazarde.
Stávkovanie na kohútov
Keď majiteľ príde na nejaké „derby“ ( názov pre veľké kohútie zápasy ), prvé, čo musí spraviť je vybrať si protivníka. To znamená nejakého iného majiteľa s kohútom približne rovnakej veľkosti a rovnakého veku.
Diváci vsádzajú peniaze na jednotlivých kohútov. Celý proces prijímania a zadávania stávok je zdanlivo veľmi chaotický a nesmierne hlučný. V aréne sa prekrikuje stovky ľudí, zrolované bankovky lietajú naprieč tribúnami.
Majiteľ môže vsadiť na svojho zverenca, ale nemusí. Majiteľ získava peniaze od usporiadateľa rôznymi spôsobmi. Napríklad je vypísaná odmena za najrýchlejšie ukončenie zápasu.
Priebeh zápasu
Samotný zápas je krátky. Majitelia sa pred ním snažia vzbudiť agresivitu kohútov pomocou ďalších kohútov. Potom ich vypustia a sledujú zápas. Úvodné sekundy vyzerajú zvláštne. Kohúty stoja pár metrov od seba, akoby sa nič nedialo. Prechádzajú sa pokojne po bojisku. Zrazu sa však do sebe naplno pustia. Vnikne malá guľa vznášajúca sa nad bojiskom, z ktorej neustále lieta perie. Po pár desiatkach sekúnd je koniec. Je vyhlásený víťaz. Porazený putuje na večerný stôl.
Hoci smrť a šport veľmi dokopy nejdú, kohútie zápasy určite športom sú. Najmä však hobby, pre mužov.
zdroj foto: mojefilipiny.sk
Zanechať odpoveď