18.01.2012

Tohtoročná lyžiarska sezóna je v plnom prúde. Oproti ostatným rokom sa nesie v znamení mohutného nástupu najnovších technológií, ktoré posúvajú populárne lyžovanie o pár stupienkov vyššie, priamo do novej dimenzie. Cieľom unikátnych technológií je prinášať okrem športovej elegancie aj maximálnu kontrolu, perfektnú stabilitu a presnosť každého pohybu lyžiara. A okrem toho zvýšiť bezpečnosť a komfort pri lyžovaní. Technológie Hi-Tech, používané pri výrobe lyžiarskych výstrojov sú tu samozrejme oveľa dlhšie, finálne ceny doplnkov však boli pre našinca priam astronomické. Až cenový vývoj posledných dvoch rokov ich sprístupnil širšej verejnosti a tak sa v tejto sezóne s nimi stretávame čoraz viac aj na našich svahoch. Poďme si predstaviť najzaujímavejšie vychytávky z tejto oblasti.
K základným potrebám lyžiara patrí samozrejme kvalitná lyžiarska blúza. Jej primárnou úlohou je ochrana pred chladom a poveternostnými podmienkami. V súčasnosti je najodolnejším materiálom na ich výrobu textília Gore Tex. Z tohto materiálu je vyrobená napríklad blúza Free Thinker spoločnosti North Face. Nielenže je dostatočne priedušná , navyše pomocou dvoch zatváracích vetracích otvorov odvádza prebytočné teplo. Blúza nie je robustná a neobmedzuje lyžiara v pohybe. Zipsy sú z laserom rezaného polyueránu. Pevná kapucňa je nastaviteľná a kompatibilná s bežnými typmi lyžiarskych prílb. Zaujímavým doplnkom je integrovaný lavínový systém Recco. Ten v prípade zasypania lyžiara lavínou dokáže rýchlo a presne lokalizovať miesto, v ktorom je potrebné rozbehnúť záchrannú akciu.Cena tejto blúzy je 430 €.

Blúza Free Thinker

Blúza Free Thinker

K najvyhľadáva­nejším lyžiarskym doplnkom nielen na internete, ale aj v kamenných obchodoch sú kvalitné lyžiarske rukavice. Veľkej obľube (a zároveň vysokému kladnému hodnoteniu užívateľov) sa tešia rukavice do extrémnych podmienok Marmot Randonee. Aj pri nich hrá hlavnú úlohu materiál Gore Tex. Nielenže dokonale chránia ruky, ale v kombinácií s patentovaným izolačným systémom Primaloft zabezpečia dlhotrvajúce sucho a teplo. Napriek tomu sú dostatočne priedušné. Bonusom navyše je použitie technológie kombinácie polymérov a kože Pittards Armortan WR 100X, ktorá ich dokonale chráni pred vonkajšou vlhkosťou a odretím pri páde. Stoja 55 €.

Rukavice Marmot Randonee

Rukavice Marmot Randonee

Donedávna museli lyžiari riešiť náhle zmeny svetelných podmienok na svahu dvoma pármi lyžiarskych okuliarov. Preto bola s napätím očakávaná novinka spoločnosti Uvex – okuliare s označením F1 Magic. Vďaka technológií tekutých kryštálov, ktoré sú inštalované medzi dvojité sklo, sa okuliare automaticky prispôsobia svetelným zmenám. Preto nie sú potrebné nútené zastavenia počas jazdy na lyžiach. Postačí aktivovať malý spínač na vrchnej časti rámu a okuliare sa prepínajú automaticky do rôznych režimov. Spoločnosť Zeal Optics zašla o niečo ďalej a do modelu okuliarov Zeal Transcendent integrovala systém GPS . Informácie sú viditeľné priamo v zornom poli lyžiara na malom displeji, umiestnenom v pravom dolnom rohu skiel okuliarov. Malý LCD displej má mnoho iných funkcií, napríklad sprostredkováva v reálnom čase informácie o teplote, rýchlosti vetra, nadmorskej výške, aktuálnom čase a podobne. Všetky tieto informácie sa ukladajú na pamäťovú kartu, je možné uložiť ich do PC a neskôr na ňom sledovať výkonnosť lyžiara počas jazdy na svahu.

Hi-Tech okuliare Zeal Transcendent

Hi-Tech okuliare Zeal Transcendent

V časoch predstavenia tejto novinky sa verejnosť rozdelila na dva tábory. Odporcovia tvrdili, že displej bude pôsobiť, ako rušivý element počas jazdy, čo môže viesť k rozptyľovaniu lyžiara a k následným nebezpečným situáciám. Neskoršie recenzie nielen od odborníkov, ale aj laikov potvrdili, že elegantná grafika displeja je celkovo nenápadná pre predné aj periférne videnie. Vďaka technológií Recon nepôsobí totiž displej, ako obrazovka, ale zobrazenie informácií je priestorové tak, ako pri „direct to eye“ 3D okuliaroch na sledovanie filmov. Okuliare sú v súčasnosti k dispozícií v dvoch verziách. Základný model obsahuje polarizované sklá (stojí 270€), rozšírený má polarizačné sklo doplnené o fotochromatickú vrstvu, ktorá poskytuje ešte viac ochrany v slnečných dňoch( cena : 350€). Obidva modely obsahujú lítiové batérie, umožňujúce sedemhodinovú prevádzku okuliarov na jedno nabitie.
Pre tých, ktorí napriek tomu majú výhrady k spomínaným okuliarom je tu digitálny analyzátor Suunto S6, ktorý má podobné funkcie. Jedná sa o malý náramkový počítač, ktorý analyzuje okolité prostredie a ukladá do pamäte zvolené údaje. Je na nerozoznanie od bežných náramkových hodín, no dokáže oveľa viac. Okrem rýchlosti vďaka vstavanému výškomeru a sklonomeru zaznamená tiež profily nadmorskej výšky a zároveň meria rýchlosť stúpania a klesania. Lyžiar tak môže dokonale analyzovať svoj výkon na svahu, spočítať najazdené kilometre aj maximálnu rýchlosť, prevýšenie, sklon jazdy a podobne. Cena: 149€. Novší model Suunto Core Alpine Edition je o 200 € drahší. Viac info TU
Suunto S6 Ski Manager

Suunto S6 Ski Manager

S unikátnym konštrukčným riešením prišla na trh spoločnosť Giro. Ich lyžiarska prilba Giro Omen je právom nazývaná aj prilbou víťazov. Tajomstvo prilby tkvie v spojení silnej polykarbonátovej vonkajšej časti helmy priamo s vnútornou časťou. Dokonalý komfort je zabezpečený štrnástimi ventilačnými tunelmi Wild Tunnel. Lyžiar si dokonca pomocou funkcie Dual Thermostat môže priamo kontrolovať a ovládať vnútornú teplotu. Okrem toho je prilba kompatibilná so systémom TuneUps. Ten umožňuje napojiť prilbu priamo na mp3 prehrávač, alebo mobilný telefón. Bonus v podobe technológie X-Static spoľahlivo likviduje baktérie obsahom striebra. Cena Giro Omen sa pohybuje okolo 155 €. TU sa môžete o tejto najtechnickejšej prilbe, akú Giro vyrobila dozvedieť viac.

Prilba Giro Omen

Prilba Giro Omen

V úzadí však nezostávajú ani spoločnosti, ktoré majú v lyžiarskom priemysle zvučné a rokmi overené mená. Spoločnosť Marker úspešne prerazila na trhu s viazaním Comp 14.0 Piston Control Turbo, určeným pre skúsených lyžiarov a pre všetky druhy terénu. Technológia Biometric úspešne vypočíta tlak na viazanie pri páde a pri hroziacom zranení bezpečne odopne lyžiarsku topánku. Má vstavaný piest, ktorý spoľahlivo absorbuje nárazy. Zjednodušuje tým jazdu a zároveň ju umožňuje robiť agresívnejšie. Viazanie sa dokáže prispôsobiť akémukoľvek ohnutiu lyží. Orientačná cena je cca 300 €.

Viazanie Marker Comp 14.0 Piston Control Turbo

Viazanie Marker Comp 14.0 Piston Control Turbo

Svetoznáma firma Rossignol vyrobila prvé lyže, ktoré sú schopné zmeniť jednoduchou úpravou jazdné vlastnosti. Ich názov je Radical R11 Mutix. Pre dlhšie oblúky stačí nasadiť tlmiče Long Radius a pre krátke rezané oblúky Short Radius. Lyže sú vyrobené z najodolnejších materiálov a pomocou najnovších technológií. Tomu zodpovedá aj ich cena – 1000€.

Lyže Rossignol Radical R11 Mutix

Lyže Rossignol Radical R11 Mutix

Sezóna 2011/2012 je naozaj sezónou Hi-Tech na svahoch. Myslím si, že produkty, spomenuté v tomto článku zaujmú ľudí, ktorí chcú byť na svahu in a zároveň chcú urobiť viac pre svoj komfort a bezpečnosť.

Foto: technabob.com , planetsnow.de, rossignol-presse.ch, giro.com , suunto.com

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 3


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama