12.03.2012
(Platená inzercia)

Lyžovačka v Terchovej zabezpečí spokojnosť skúseným lyžiarom, ale aj nesmelým začiatočníkom. Ide o jednu z najlepších lokalít pre zimné športy na Slovensku vôbec. Svedčí o tom i hodnotenie 5 * lyžiarskeho strediska Vrátna od Záujmového združenia lanoviek a vlekov – Lavex s firmou Sitour s.r.o., ktorí spolupracujú na projekte „Kategorizácia slovenských lyžiarskych stredísk“ a umožňujú tak jednotný pohľad na všetky lyžiarske strediská na Slovensku. Najvyšší počet *, ktoré môžu strediská získať je päť kusov.

V Terchovej sa dá lyžovať v dvoch lyžiarskych strediskách – vo veľkej a známej Vrátnej a malom stredisku Gavurky.

Gavurky

Mini lyžiarske stredisko Gavurky sa nachádza v časti Terchová s názvom Biely Potok, čo je od centra dediny približne kilometer cesty smerom na Dolný Kubín. Lyžiarsky areál pozostáva z dvoch vlekov Poma, dĺžky 350 m, ktoré sú po oboch stranách svahu. Trať je určená najmä začiatočníkom a nenáročným lyžiarom, ktorí sa v zime radi „párkrát spustia z kopca“. Hneď pod svahom je návštevníkom k dispozícii aj požičovňa lyží a bufet. Vedľa svahu sa nachádza i hotel s rovnakým názvom a drevená koliba, kde si môžete pochutnať nielen na klasických slovenských bryndzových haluškách.

Cenník:

Dospelí:
celodenný – 10 €
4-hodinový – 8€
2-hodinový – 6 €

Deti do 12 rokov:
celodenný – 7 €
4-hodinový – 5 €
2-hodinový – 3,5 €

Otváracie hodiny:
denné lyžovanie – 8.00–16:00 h.
večerné lyžovanie – 17:00–21:00 h.

Vrátna

Lyžiarske stredisko Vrátna Free Time Zone sa nedá zahanbiť ani niektorými zahraničnými kvalitnými zjazdovkami. Ponúka totiž 17 zjazdoviek v celkovej dĺžke 14 km v nadmorskej výške 600–1709 m.n.m. Lyžiarom je k dispozícii 12 vlekov a 2 lanovky – jedna sedačková, druhá kabínková.

Stredisko ponúka lyžiarom 4 lokality, z čoho každá je úplne iná a výnimočná: Paseky – 600–990 m.n.m., Poludňový Grúň – 945–1220 m.n.m., Chleb – 740–1520 m.n.m. a Príslop 670–925 m.n.m.

Zjazdovky, ktoré Vrátna Free Time Zone poskytuje, majú niekoľko druhov náročnosti. Štyri a pol z nich sa radia do ľahkej obtiažnosti (v dĺžke 1000 m), do strednej patrí osem zjazdoviek (v dĺžke 7900 m) a náročných zjazdoviek je 4 a pol (v dĺžke 5700 m). osvetlených tratí je 1500 m.

Celková maximálna kapacita zariadení strediska je 10850 osôb/ hodinu. Najdlhšia zjazdovka s najvyšším prevýšením je „Turistická“ v lokalite Chleb (3100 m/776 m). Stredisko ponúka i bežkárske trate v rozlohe 22 km, skialpinistické trate s dĺžkou 19 km a detský park Kids Zone s nábehovým pásom SunKids v lokalite Paseky. Zákazníkom je k dispozícii i niekoľko bufetov, kde si môžete doplniť energiu chutným jedlom či napr. dobrou kávou lavazza , požičovňa lyží, babysitting, bezplatné parkoviská v stredisku a bezplatný skibus denne zo a do Žiliny. Stredisko disponuje 36 snežnými delami a garantuje snehovú pokrývku minimálne 120 dní v roku.

Cenník:
Ceny za lyžovačku sa líšia podľa sezóny – hlavnej (9.1.-11.3.), top (25.12.-8.1.) a mimo sezóny (12.3.-29.4.).
V top sezóne dospelý za deň lyžovania zaplatí 24 €, deti a seniori 17 € a juniori 19 €.
Zľavy si môžu uplatniť napríklad držitelia kariet Euro 26<26, GO<26, ISIC a ITIC alebo držitelia preukazov ZTP. Deti do 6 rokov lyžujú v sprievode dospelej osoby zadarmo!
Skipassy sa dajú kúpiť na niekoľko dní, hodín, alebo aj v rámci bodového systému (každá zjazdovka má určený počet bodov, ktorý sa postupne z čipovej karty odrátava).
Podrobný cenník nájdete na zima.vratna.sk/sk/cen­nik-skipassy.

Otváracie hodiny:
Denné lyžovanie: 8:30–16:30
Večerné lyžovanie: 17:00–20:00 denne od 27.12. do 1.1. a od 2.1. každú stredu, piatok a sobotu v lokalite Paseky.

Ubytovanie, služby a aktivity

Terchová ponúka turistom možnosť ubytovať sa v niekoľkých hoteloch (napr. Gavurky, Diery, Gold, Boboty), penziónoch (napr. U Jánošíka, Covera, Furmanec), v Rezorte Drevenice alebo v množstvu súkromných ubytovaní (napr. Chata Berešík). Využiť môžete aj rôzne zľavy na pobyty , ktorými sa portály so zľavovými kupónmi „hemžia“.

Ak by ste zatúžili po inom športe ako je lyžovanie, navštívte Relaxačno-informačné centrum Terchovec, kde si môžete zaplávať, vypotiť sa v saune, vyhriať sa vo vírivkách, zahrať si kolky, squash či stolný tenis. Terchová svojou polohou v Malej Fatre ponúka i bohaté turistické možnosti s národnými parkami a dychvyrážajúcou prírodou.

Hladných poteší i množstvo reštaurácií, pizzérií, kolíb, čajovní a kaviarní.
Ak vás Terchová zaujala a plánujete si do nej urobiť dovolenku, okrem dobrej nálady si je dobré zaobstarať i cestovné poistenie, ktoré sa vám môže vždy len na každej ceste kamkoľvek osvedčiť.

Lyžiarske strediská v okolí
● Športcentrum Malá Lučivná (vzdialenosť 20 km)
● Park Snow Veľká Rača (vzdialenosť 40 km)
● Ski Park Kubínska hoľa (vzdialenosť 40 km)

M. CH.

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama