Archív

Minitank: novinka v paintballe

Akčná zábava vo forme paintballu dostala nový rozmer – minitank. Bojové vozidlo, ktoré je klasickému tanku veľmi podobné. Poďte s nami vymeniť kolesá za pásy a opustiť pechotu s cieľom presunu na miesta, kde sa žiaden offroad nedostane.
Vďaka pásom sa pre vás nerovnosti terénu stanu výzvou a ani na prvý pohľad neprekonateľné prekážky nebudú problémom.

tank2.jpg

Od vzniku paintballu uplynulo čosi viac, ako 30 rokov. Prvá známa hra sa konala v americkom štáte New Hampshire v roku 1981. O 11 rokov neskôr sa tento druh strategického športu „v teréne“ dostal aj na územie vtedajšej Českej a Slovenskej republiky. Za roky si našiel množstvo priaznivcov, ktorí naň nedajú dopustiť. Súťažia tiež pracovné kolektívy v rámci teambuildingu, ale aj staršie deti, ktoré sa aspoň takto (keďže máme už len profesionálnu armádu a základná vojenská služba zanikla) môžu zoznámiť s rôznymi taktikami a stratégiami bojového výcviku vojakov.
V súčasnosti pribudol do výzbroje paintballových hráčov nový prvok – minitank. Stretnúť sa s ním dalo na európskom kontinente donedávna len vo Veľkej Británií. Dnes to už neplatí. Vyskúšať si ho môžete tiež v susedných Čechách na ihriskách spoločnosti Paintballgame.cz, ktorá pozýva všetkých, čo si chcú túto novinku vyskúšať na vlastnej koži do areálu bývalého vojenského priestoru v Benešově pri Prahe.

{{adsense}}

Minitank Tiger

Minitank Tiger poháňa spaľovací motor s výkonom 14 kilowattov a obsahom motora 690 kubických centimetrov. Jeho riadenie je veľmi podobné reálnemu tanku, len ďaleko jednoduchšie. Pri šírke 1,2 metra a dĺžke 2,25 metra môže táto 500 kilogramová „hračka“ jazdiť maximálnou rýchlosťou 20 km/h. Dizajn minitanku Tiger vychádza z reálnej predlohy nemeckého King Tigera. Vôbec však nevadí, že ide o minitank. Pred poltonovou „obludou“ má naozaj každý rešpekt, aj keď zasvätení tvrdia, že ovládanie tohto tanku je naozaj malina. Nepotrebujete žiadny vodičský preukaz a riadenie si môžu vyskúšať dokonca aj deti staršie ako 10 rokov. Stačí len krátka inštruktáž a tankistom sa môže stať každý, kto si trúfne zasadnúť za riadenie tohto stroja. V tanku nechýbajú bezpečnostné pásy a celkovo je bezpečnosť pri jeho prevádzke na prvom mieste. Deti okrem veku môže obmedziť ich výška. Je nutné, aby z veže tanku videli na cestu.

mini1.jpg

Ten, kto má záujem vyskúšať si to, musí absolvovať odbornú inštruktáž, ktorá nezaberie veľa času. Po stranách kabíny sa vedľa sedačky nachádzajú dve páky. Ľavá ovláda ľavý pás, pravá pravý. Ak zatlačíte obidve dopredu – idete priamo. Stačí pustiť ľavú páku a tank zabočí doprava, ak sklopíte pravú, je tomu naopak – zabočíte doľava. Nič ťažké to nie je a inštruktori tvrdia, že po chvíli výcviku to každému pripadá ako prirodzené.
Využitie tanku je možné samostatne, ale aj v rámci paintballových hier. Základný balíček s certifikátom vodiča minitanku stojí 1500 českých korún na pol hodinu, čo je pri prepočte v súčasnom kurze necelých 55 €. Ak však hráte paintball a dostávate nutkanie zviezť sa v minitanku, postačí vám 15 € navyše za kombinovaný program paintball + 10 minút v jazda v tanku.
A ozaj. Strieľať farebné guličky sa zatiaľ z tohto malého tanku nedá, ale aj túto novinku majú výrobcovia v blízkej budúcnosti v pláne. Nejde ani tak o technické problémy so strieľaním, skôr o snahu, aby bola zachovaná pre hráčov tá najvyššia bezpečnosť. Okrem spomínaného vojenského priestoru v Benešově pri Prahe sa s minitakom môžete stretnúť aj na tankodrome v Prahe4 – Krči. Kto má teda záujem, môže si o projekte minitanku vyhľadať viac na jeho domovskej stránke, alebo si vyžiadať viac informácií na adrese info@minitank.cz .

Foto: ar15.com, wikipedia.org