Archív

Pilates, zdravo a chutne

Ak chcete niečo urobiť pre svoje zdravie a krásu, ideálnym cvičením je práve pilates. Pravidelným praktizovaním cvikov sami zbadáte, že vaša zdravotná kondícia sa zlepšuje, telo začne nadobúdať pevnejšie kontúry a vyplavené endorfíny by mali priniesť aj pocit šťastia.

1.jpg

Čo to je?

Ide o systém cvičení, ktoré vypracoval začiatkom 20. storočia Joseph Pilates z Nemecka, kde sa cviky tešili veľkej obľube. Onedlho sa stali populárnymi aj vo Veľkej Británii a Amerike. Pilates nazval svoju metódu cvičenia „Contrology“ = kontrolovanie/ regulácia.

Aký je cieľ cvikov?

Účel takmer všetkých cvičení je zvýšenie objemu najsilnejších svalov, ktoré sa však pri cvičení skracujú a tuhnú. Cvičiaci v zápale vyzerať čo „najbúchanejšie“, resp. mať poriadne vypracovanú postavu, často neodolajú a začnú popri fyzickej námahe užívať proteíny alebo iné doplnky výživy, ktoré podporujú rast a regeneráciu svalov.

Metóda pilatesu funguje na princípe predlžovania a posilňovania všetkých svalov. Dokonca aj tých, čo sú uložené v tele najhlbšie. Cvičenie však pritom zaisťuje správne vyváženie a držanie celého tela. Oporná sústava či krvný obeh sa posilnia a pohybmi svojho tela docielite, aby ste sa cítili zdravo a aj príťažlivo.

2.png

Výživové doplnky preto nie sú vždy najsprávnejším riešením. Najmä v situáciách, keď chce človek rýchlo docieliť, aby vyzeral dobre. Na všetko treba čas a trpezlivosť, lebo hroziaci jojo efekt po intenzívnejšom odriekaní si slastí môže byť ešte horší ako obdobie askézy.

Zaujímavosti z histórie

Cviky pilates sa preslávili v období, kedy veľkú Britániu zasiahla epidémia chrípky. Joseph Pilates pomohlo trpiacim chorým práve cvikmi, ktoré ich vzbudili k životu a vďaka nim prežili ničivú epidémiu. Následne si otvoril aj štúdio v New Yorku, kde sa rýchlo piltaes rozšíril a tešil svojej obľube. Už v roku 2005 bolo v spojených štátoch amerických 14-tisíc inštruktorov, ktorí sa venovali pilatesu naplno.

Joseph Pilates *** Joseph Pilates

Dôkazom, že cvičenie dokáže skutočne pomôcť je aj vyliečenie samotného tvorcu cvikov. Keď bol Joseph Pilates malý, býval veľmi chorľavý. Okrem toho, že trpel astmou, krivicou a reumatickou horúčkou, chýbali mu aj minerály a mal tak aj skrútené údy a nedorastené kosti. Rozhodol sa však nepodľahnúť chorobám a začal si vymýšľať série cvikov, ktorých bol schopný, a udržiaval sa tak v kondícii vlastnými silami. Energiu tak získaval svojím úsilím a takto vzniklo aj známe cvičenie na žinenke, ktoré sám nazval „umením kontrológie“, pretože kontrola je jedným zo základných princípov cvičenia pilates.

Účinky?

Okrem zdravého životného štýlu, znovu načerpanej sily, kondície a energie, pilates prináša aj plochejšie a pevnejšie brucho, vyrysuje boky a kontúry celého tela, pričom spevní nielen zadok, ale aj všetko ostatné svalstvo.
• Pravidelným cvičením sa dá odstrániť bolesť kĺbov a krížov.
• Cvičenie rozvíja všetky svaly rovnomerne, čím telo ochraňuje pred svalovou horúčkou, slúži napríklad aj ako prevencia osteoropózy, inkontinencie.
• Pomôže odbúrať stres, pretože pilatesove dýchacie techniky uvoľňujú stres.

4.jpg

• Ako jediné cvičenie sa sústreďuje na malé neviditeľné svaly, tzv. spevňujúce svaly, ktoré držia kostru tela.
• Učí právnemu dýchaniu až do zadnej časti chrbtice, čo umožňuje omnoho väčší prísun kyslíka pri akomkoľvek pohybe.
• Pomáha chudnúť, zbavuje tukových vankúšikov, navyše zdokonaľuje a spevňuje chúlostivé partie strednej časti tela.

Ako často by sa malo cvičiť?

Odporúča sa cvičiť minimálne 1 krát a optimálne 2-3 krát do týždňa. Potrebujete len príjemný odev, s obuvou si nerobte starosti – pilates sa cvičí na boso.

5.jpg

Pilatesovu metódu využívajú aj odborníci ako rehabilitační pracovníci, fyzioterapeuti, chiropraktici a ortopédovia, ktorí ju zaraďujú do svojho rehabilitačného programu.
Pilatesove cvičenie obsahuje 32 cvikov, ktoré majú presné názvy z angličtiny. Inštruktor ich musí poznať a vedieť ich správne použiť, pretože sú rozdelené pre začiatočníkov a pokročilých.

Komu je určený?

Každému, kto sa na cvičenie cíti a má naň chuť.
• Je vhodná aj pre ľudí s nadváhou a chronickými bolesťami chrbtice.
• Upravenú formu pilatesu môžu cvičiť aj tehotné ženy.

6.jpg

Kde cvičiť?

Piltes je dnes tak rozšírený, že ak sa rozhliadnete vo svojom okolí s tým, že si zaumienite ho skúsiť, je veľmi vysoko pravdepodobné, že neďaleko vášho príbytku budú toto cvičenie ponúkať viacerí cvičitelia. Cvičenie v skupine je vždy zábavou, nakoľko spoznáte nových ľudí, no najväčšou výhodou je azda to, že sa prinútite cvičiť, keď vidíte cvičiť aj svoje okolie.

7.jpg

Vo väčších mestách je možné piltes cvičiť nielen vnútri, ale aj v parkoch so skupinou ľudí, prípadne aj samostatne, ak ovládate jeho základy a máte chuť sa počas dňa zrelaxovať a urobiť očistu tela i ducha.

8.jpg

Ak sa chystáte pilates len „otestovať“, teda skúsiť či je pre vás naozaj tým pravým cvičením, môžete sa skúsiť pozrieť na nejaké zľavy, resp. zľavové portály, ktoré ponúkajú množstvo služieb a tovarov za zvýhodnené ceny. Pilates sa v nich určite nájde tiež.

Ak však vo svojom okolí nemáte možnosť prihlásiť sa na cvičenie, exituje množstvo kníh či DVD diskov, ktoré vám pomôžu cvičiť priamo v pohodlí vášho domova. Múdrym a sčítaným pomocníkom je samozrejme aj internet, kde nájdete taktiež nespočetne veľa videí, článkov a rád. Pilatesu sa zo zvučných mien venujú napríklad Madonna, Shaorn Stone, Uma Thurmen či Sarrah Jessica Parker.

Základné princípy

Pilates nie je len súbor cvikov, ale aj metóda ako zdravo a naplno žiť. Pri cvičení ide o:
• dýchanie – Správne dýchanie umožní cvičiť účinnejšie a vyťažiť tak maximum. Je potrebné dýchať dynamicky, pravidelne a bez zadržiavaní, snažiť sa o hlboký vdych nosom a výdych ústami.
• centrum sily –Predstavuje časť tela, ktorú tvoria všetky brušné, chrbtové a sedacie svaly. Je základom správneho držania a rovnováhy celého tela a chráni chrbticu. Z neho vychádza celá naša energia. Pilatesove cviky sú zamerané práve na vytvorenie a posilnenie pevného centra.
• koncentráciu – Je dôležité sústrediť sa na každý jeden cvik, aby bol vykonanýi správne. Kľúčovým je sústrediť myseľ na predcvičovanú oblasť a vnímať ako reaguje dané svalstvo.

10.jpg

• presnosť – Dôraz sa kladie na to, ako správne sa cvik vykoná, a nie na to, koľko cvikov sa počas hodiny stihne. Dbá sa naozaj o perfektné vykonanie jednotlivých cvikov, pričom treba mať na pamäti, že ak sa od správneho držania odchýlite len o centimeter cvik bude menej účinný.
• plynulosť – Pilatesova metóda učí vykonávať cvičenie prostredníctvom plynulej choreografie. Cviky sú jemné a prechádzajú plynulo jeden do druhého. Každý cvik má presný bod, kde začína a miesto, kde končí. Najdôležitejšie však je, že plynulo a logicky na seba nadväzujú.

11.jpg

• kontrolu – Všetky pohyby sa vykonávajú pomaly a vedome tak, aby bola celá pozornosť sústredená na súhru svalov. Precvičovanie svalov je účinné len vtedy, ak sa vykonávajú presné, plynulé a uvoľnené pohyby, v rámci prirodzených možností tela.
Programy pilatesu
• pilates mat work – cvičí sa na podložke

12.jpg

• pilares apparatus work – cvičí sa za pomoci náradí

13.jpg

• pilates pre tehotné – pomáha budúcim mamičkám zbaviť sa kĺbov, chrbta a nôh, ktoré sú počas tehotenstva najviac zaťažované. Posilňuje tiež svalstvo chrániace plod a chrbtové svalstvo, ktoré posilňuje kríže, keďže v tehotenstve sú zaťažované nosením veľkého bruška. Takisto napomáha správnemu dýchaniu, ktoré budúca mamička ocení pri pôrode.

14.jpeg

M.CH.