27.08.2010
Cenné medaily, ktoré Juraj Prékop priniesol z pretekov v Dánsku

Cenné medaily, ktoré Juraj Prékop priniesol z pretekov v Dánsku

Juraj Prékop zo Zvolena spojil lásku k lesu s orientačným behom

Juraj Prékop zo Zvolena spojil lásku k lesu s orientačným behom

Stretnutie lesníkov sa uskutočnilo na brehu Severného mora

Stretnutie lesníkov sa uskutočnilo na brehu Severného mora

K málo známym, ale atraktívnym športom, patrí orientačný beh. Spája sa v ňom pobyt v prírode so športovou aktivitou a nemožno mu uprieť i kúsok romantiky.

K dlhoročným propagátorom orientačného behu u nás patrí Juraj Prékop, vedúci Znaleckého ústavu – odboru lesníctva Národného lesníckeho centra vo Zvolene. Dá sa povedať, že svoj život profesijne zasvätil lesu a z hľadiska hobby práve orientačnému behu. V ňom získal celý rad úspechov a medailí a zároveň vychoval mnohých pretekárov, ktorí žnú úspechy na domácich i medzinárodných pretekoch.

Prednedávnom sa Juraj Prékop zúčastnil Majstrovstiev Európy lesníkov v orientácii (European Foresters´ Orienteering Championships). 17. ročník tohto podujatia sa konal v Dánskom Varde, presnejšie v letovisku Nymindegab na pobreží Severného mora. „Bývali sme na základni, ktorá slúžila vojakom pri výcviku pred odchodom na zahraničné misie,“ povedal nám, keď sme sa pozerali na fotografiu miesta, kde strávil druhý augustový týždeň. „Súťažilo sa v parkovom orientačnom behu – šprinte a na klasickej trati middle.“ Dodáme zaňho, že v oboch disciplínach v open kategórii nenašiel Juraj Prékop premožiteľa a priniesol si domov zlaté medaily. Až za ním sa umiestnili aj vekovo podstatne mladší pretekári. Celkovo sa pretekov zúčastnilo vyše 300 lesníkov z 18 krajín.

Stretnutie lesných odborníkov malo nielen športový, ale aj odborný charakter. Predstavovali ich večerné semináre, dvoj-trojdňové vychádzky do lesných podnikov, i celodenná exkurzia podľa výberu. Účastníci si mohli vybrať, či sa pôjdu podívať napríklad do lesnej škôlky, na ochranársky pozoruhodné lokality, na miesta so špecifickými problémami v oblasti hospodárskej úpravy lesov a pod. „Bola to príležitosť na výmenu skúseností, na získanie nových poznatkov, na rozšírenie si obzoru poznania, ale aj na získanie nových známostí s ľuďmi, ktorí sa zameriavajú na rovnaký odbor lesníckej činnosti,“ zhrnul program Juraj Prékop.

Tieto majstrovstvá boli jeho jubilejné, pätnáste, čiže z doterajších ročníkov nestihol len prvé dva. V roku 1999 sa konali u nás, v Slovenskom krase, organizátorom bol Lesnícky výskumný ústav a samozrejme najväčšia ťarcha zvládnuť organizáciu takéhoto športovo-odborného i spoločenského podujatia vtedy ležala na pleciach Juraja Prékopa. Na budúci rok sa európsky šampionát lesníkov v orientačnom behu bude konať znova na severe kontinentu – v Nórsku. Juraj Prékop na ňom nechce chýbať a určite by ho potešilo, keby našiel pre tento šport ďalších nadšencov, i preto, aby mohli vytvoriť slovenskú štafetu. V dánskom Varde absolvoval štafetový beh v spoločnosti českých kolegov.

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama