20.06.2012
(Platená inzercia)

Ak ste si niekedy ako dieťa predstavovali, že v budúcnsoti budú dopravné prostriedky, ktoré budeme ovládať len svojimi myšlienkami, tak je to tu. A už veru hodnú dobu. Skúste porozmýšľať… Nič? Napovieme vám. Má dve kolesá. Plošinu na státie. A riadidlá. Áno, ide o Segway.

Čo to je?

Segway PT (Personal Transporter) je elektrické dvojkolesové vozidlo pre jedného pasažiera s primeraným nákladom, ktoré vymyslel americký podnikateľ Dean kamen. „Vozítko“ sa vyrába od roku 2011 firmou Seagway Inc. V New Hampshire v Spojených štátoch amerických.

Ako funguje?

Celá technológia fungovania Segway, ktorú má spoločnosť samozrejme patentovanú, je založená na princípe pohybu ľudského tela. Je to ako pri chôdzi, keď sa sami nakloníte vpred, nespadnete, ale vykročíte nohou. Čím viac sa potom budete akoby nakláňať, tým ďalej budete posúvať nohu vpred, teda kráčať. Segwaym nahrádza nohu kolesami. Mozog a systém vnútorného ucha, ktoré sa u ľudí starajú o udržiavanie rovnováhy a koordináciu pohybu, zas nahrádzajú výkonné elektronické procesory a zostava piatich gyroskopov a dvoch akcelerometrov. Celý elektronický systém pritom sníma polohu a náklon vodiča stokrát za sekundu (čo je rýchlejšie, ako dokáže ľudský mozog myslieť) a upravuje podľa toho pohyb kolies a rýchlosť. V spoločnosti Segway tomu hovoria Systém dynamickej stabilizácie.

Ako sa ovláda?

K ovládániu Segway nie je potrebné pridávať plyn a ani brzdiť. Ovláda sa jednoduchým nakláňaním tela. Miernym náklonom vpred sa začnete pohybovať smerom dopredu, pričom čím viac sa nakloníte, tým rýchlejšie pôjdete. Brzdenie sa praktizuje opačným pohybom, teda narovnaním sa do priamej polohy, pričom keď sa nakloníte dozadu, budete cúvať. Zatáčať sa dá nakláňaním riadidiel do strán.

Vďaka najmodernejším technológiám s bezpečným a intuitívnym správaním nie sú k riadeniu potrebné žiadne špeciálne zručnosti či vedomosti. Používať ho rpeto môže takmer ktokoľvek.

Ako je to možné?

Každý jeden Segway v sebe ukrýva veľmi výkonný počítač. Všetky dôležité časti sú istené, aby vozidlo svojho vodiča nezhodilo. Preto je v ňom použitých dokopy päť gyroskopov, hoci pre snímanie polohy by stačili iba tri. Vyšší počet však zaisťuje presnejšie informácie, ktoré sú posielané na spracovanie do jednej z dvoch dosiek s elektronickými mikroprocesormi. Dosky sú zase dve, taktiež pre vyššiu bezpečnosť a spoľahlivosť. Výpočty pritom vykonáva len jedna doska, ktorá je však v prípade poruchy nahradená druhou doskou.

Na mikroprocesoroch v doskách beží najmodernejšií softvér, ktorý ovláda dva na seba nezávislé elektromotory. Tie tak môžu otáčať oboma kolesami s rôznou rýchlosťou a dokonca i v rôznom smere – čo sa využíva najmä vtedy, ak sa chcete otočiť na mieste. Celý systém je dokonale prepracovaný, vedci pristupovali k tvorbe mikroporcesorov ako v mikrochirurgii a keďže zovňajšok je zas marketingovým pútačom, v tomto prípade sa využívala akoby plastická chirurgia, ktorá dotvorila atraktívny vzhľad vozítka.

Odkiaľ berie šťavu?

Napájanie je vyriešené párom lithium-ionových batérií, ktoré potrebujú na svoje nabitie približne dve hodiny. Nabíjajú sa z klasickej elektrickej siete.

Ako rýchlo dokáže ísť?

Maximálnu rýchlosť, ktorú dokáže Seagway vyvinúť je 20 km/h. Nové modely majú už aj bezdrôtové ovládače s vlastným zabezpečovacím systémom.

Ako rýchlo sa dá na Seagway naučiť jazdiť?

Zvládnutie ovládania je otázkou niekoľkých minút. Princíp je totiž veľmi jendoduchý a intuitívny. Pôjde to prosto samo.

Seagway môže byť považovaný za druh športu, no chudnutie ním určite neprichádza do úvahy, práve naopak, vozítko vás šetrí. Na zhodenie nadbytočných kíl budete tak musieť použiť tabletky na chudnutie alebo nejaký „ozajstný šport“. Ak ste skúšali už všeličo, liposukcia môže byť tiež riešením a možno sa nad ňou zamyslieť. Seagway je totiž skôr rekreačným „športovým doplnkom“ na turistické aktivity, z ktorého si môžete vychutnať pohľad navšetky krásy vôkol.

Kde sa využíva?

Segway bol skonštruovaný tak, aby zvládol akýkoľvek terén v interiéri či exteriéri. Je schválený používať ho i na chodníkoch a v peších zónach. Preto je ideálnym prostriedkom na pohyb v prírode, na mestských uliciach, v kancelárskych budovách, obchodoch, na letisku či vo veľkých priemyselných areáloch. Ľahko zvládne prekonať i schody, výťah či eskalátor.

V zahraničí je Seagway často využívaný napríklad i policajtmi či v rôznych firmách a spoločnostiach. U nás zatiaľ prevláda len ako atrakcia.

Koľko stojí?

Seagay vás víde približne na osem tisíc eur. Čiže ak máte zvyšných vo vrecku, určite sa s touto zábavkou poriadne vybláznite.
Ak toľko nenaškrabete, ale chceli by ste si jazdu vyskúšať, môžete si Seagway prenajať. Cena zapožiačania na celý deň vás v Čunove vyjde na 350 eur (96 eur/ hodina/ kus), iný majiteľ však ponúka prenájom na 4 hodiny za 400 eur. Kto má záujem, pohľadá a nájde, čo mu vyhovuje.

M. CH.

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama