04.03.2010

Stolný hokej je hra pre dvoch hráčov, odvodená od ľadového hokeja. Hra sa skladá z dvoch mužstiev, hokejového klziska, piatich hráčov v poli (na oboch stranách), jedného brankára a malého puku (no v porovnaní s reálnymi proporciami je puk obrovský). Hráčske figúrky sa pohybujú pomocou páčok pripevnených zospodu herného stola, na klzisku sú výrezy na pohyb. Každý hráč ma svoju vlastnú vertikálnu os, po ktorej sa môže pohybovať. Ľavý krídelník môže ísť aj za bránu. Brankár sa pohybuje po horizontálnej osi, ak dostane gól, puk sa dá z brány vybrať špeciálnou páčkou. Na podobnej myšlienke funguje aj air hockey, avšak STIGA hokej je vernejšou simuláciou ľadového hokeja, air hockey je viac abstraktný.

Stiga

V stolnom hokeji sa pravidelne uskutočňujú medzinárodné turnaje, ktoré má pod palcom ITHF (Mezdinárodná federácia stolného hokeja). Na jej turnajoch sa používa výhradne verzia stolného hokeja od firmy STIGA (švédska firma zaoberajúca sa výrobou stolných hier, okrem hokeja vyrába aj stolný tenis).

stiga2

Na Slovensku sa o stolný hokej stará SASH (Slovenská asociácia stolného hokeja). SASH je občianskym združením, ktoré vzniklo 13.08.2003 re­gistráciou na Ministerstve vnútra SR. Od roku 2005 je členom medzinárodnej federácia stolného hokeja (ITHF).
SASH združuje slovenských hráčov a kluby stolného hokeja pôsobiace na Slovensku. Organizuje stolnohokejové súťaže a vytvára reprezentačné výbery SR pre majstrovstvá sveta a majstrovstvá Európy v stolnom hokeji.

stiga3

Stolný hokej STIGA PLAY OFF si môžete zakúpiť aj sami domov (dostupné v lepších hračkárstvach, či na internete). Je to vhodný vianočný darček pre vaše deti. Môžete tak u nich prebudiť krásnu záľubu. Takisto ide o vynikajúcu spoločenskú zábavu, nehladiac na vek hráčov, keď proti sebe môžu hrať už najmenšie deti proti svojim starým rodičom. Cena sa pohybuje okolo 83 eur (2500 Sk).

stiga4

Rady SASH:

Môže sa úplný začiatočník zúčastniť turnaja v stolnom hokeji?

Samozrejme. Turnaja v stolnom hokeji sa môže zúčastniť ktokoľvek. Turnaje SASH organizujeme aj pre začínajúcich hráčov, nadšencov stolného hokeja. Hrací systém každého turnaja je nastavený tak, že každý hráč odohrá množstvo zápasov s najlepšími hráčmi, ale aj so súpermi rovnakej výkonnostnej kategórie.

Čo potrebujem k účasti na turnaji?

V prvom rade chuť hrať. Ďalej je potrebné sa prezentovať na turnaj v určenom čase. Pri prezentácii treba uhradiť štartovné vyhlásené organizátorom. A nakoniec ešte jedna dôležitá vec, každý účastník turnaja musí mať k dispozícii vlastný puk. Ten si možno kúpiť od organizátora priamo na turnaji. Cena jedného puku je 50 SK (1,6 eur)

V stolnom hokeji sa vytvárajú aj kluby, ktoré zlučujú hráčov tohto krásneho športu. Medzi bašty slovenského stolného hokeja patria mestá Košice, Skalica a Bratislava.

Zdroj: wikipedia.org, tablehockey.sk, Jakub Nedoba

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

12.01.2012 19:22

prosím Vás kde nájdem uverejnené termíny a miesta konania turnajov?

Prihlásenie
 
 
Reklama