12.12.2014

Šampionát pre mocných, odvážnych, zručných a presných. Disciplíny, pri ktorých strieka pot a niekedy aj krv. Taký je Timbersport – najvyššia súťaž drevorubačov z celého sveta, ktorá je medzi majstrami svojho remesla obdobou F1 v automobilových športoch. Prijmite pozvánku Hobby portálu na súťaž, ktorú nezvládne len tak každý.

Zápolenie s drevom

Drevorubač – kedysi tradičné povolanie Slovákov je dnes tak trochu v úzadí. Pritom aj v súčasnosti sa nájdu medzi mocnými chlapmi majstri, ktorí by nás nezahanbili v medzinárodných súťažiach, akou je aj Timbersport. Jedná sa o šport, ktorého účelom je opracovávať na niekoľko spôsobov drevo. Na prvý pohľad sa naozaj zdá, že je určený len pre tých najmocnejších, no nie je to celkom pravda. K tomu aby víťazi dosiahli požadované výsledky je potrebná nielen sila, ale aj predstavivosť, psychická odolnosť a sebakontrola. Aj preto špecialisti tvrdia, že tí najlepší vyhrávajú hlavou. Majstri svojho remesla dokážu s drevom predvádzať neuveriteľné kúsky. Divákom pri nich častokrát tuhne krv v žilách. Aj preto sú súťaže drevorubačov veľmi obľúbené.
Počiatky Timbersportu siahajú o niekoľko storočí späť. Pri osídľovaní a kolonizácií nových krajín totiž dochádzalo k odlesňovaniu a tým aj k rozvoju drevorubačstva. K súbojom chlapov so sekerami a pílami síce dochádzalo aj v Európe, ale pravou kolískou tohto silového športu je zámorie.
Opracovávanie dreva na opačnej strane zemegule sa stalo časom tak populárnym, že od roku 1984 sa v USA usporadúvajú preteky, z ktorých vzíde majster sveta. Tohto súboja sa zúčastňuje 32 pretekárov z celého sveta, ktorí sa kvalifikujú buď vďaka výsledkom na predchádzajúcich majstrovstvách alebo vďaka oceneniam z iných turnajov.

V Európe sa tento šport tiež stáva čoraz populárnejším a po vzore Ameriky sa aj tu začali konať preteky. Najprv z majstrovstiev republiky postúpia tí najlepší jedinci do kvalifikácie na majstrovstvá Európy. Absolútnym vrcholom je potom pre každého pretekára Timbersport -majstrovstvá sveta. Sem môže každá krajina vyslať iba jedného zástupcu. Susedná Česká republika jedného takého majstra sveta má. Je ním Martin Komárek.

6 disciplín

Prvou disciplínou je Springboard. Pri nej stojí súťažiaci na úzkej doske so zašpicateným koncom, ktorá je vo výške troch metrov vrazená do vysekanej diery v kmeni stromu. Súťažiaci má za úlohu presekať kmeň s hrúbkou 27 centimetrov, pričom musí stále udržiavať rovnováhu na pružnej rozkolísanej doske. Táto disciplína je extrémne náročná nielen na fyzickú kondíciu, ale tiež koordináciu pohybov a zručnosť. Pri pohľade na obrázok Springboardu si však mnohí len povzdychnú: „Nič pre mňa.“

Ďalšou disciplínou je Stock Saw. Pretekár musí z ležiaceho kmeňa odrezať sériovo vyrábanou motorovou pílou dva kotúče so stanovenou hrúbkou. Prvý sa reže smerom nadol a druhý nahor. Okrem rýchlosti si musí každý súťažiaci dávať veľký pozor na celistvosť kotúčov. Neúplné sa nezapočítavajú. Stock Saw je nazývaný tiež kráľovskou disciplínou. Súťažiaci začína oboma rukami na kmeni s pílou vo voľnobehu na zemi. Následne odpíli z kmeňa tzv. koláč.

Nasleduje Standing Block Chop – sekanie kmeňa nastojato. Pred vlastným výkonom si musí súťažiaci upevniť časť kmeňa v špeciálnom stojane tak, aby sa ani nepohol. Kmeň má priemer 30 centimetrov a seká sa najprv z jednej a potom z druhej strany. Váha sekery závisí od sily súťažiaceho a priemerne sa pohybuje okolo troch kilogramov. Z pohľadu laika dochádza pred začatím samotnej súťaže k zvláštnemu rituálu, ostreniu sekery. Nesmie sa však brúsiť často, pretože sa tým skracuje ostrie.

Single Buck – rezanie ručnou pílou. Reže sa jeden kotúč z kmeňa s priemerom 46 centimetrov a malým zárezom na hornej strane, aby píla na začiatku stála a rez bol rovný. Rozhoduje predovšetkým rytmus a dynamika súťažiaceho. Píla musí rezať dokonale rovno, pretože pri akomkoľvek vychýlení dochádza ku strate drahocenných sekúnd.

Underhand Chop – Pretekár stojí oboma nohami od seba na kmeni 30–36 centimetrov hrubej bielej borovice a sekerou ho pretína vo dvoje. V podstate si zatína medzi chodidlá. Pre väčšiu bezpečnosť používa každý kovové chrániče, pretože stačí naozaj málo a mohol by si odseknúť vlastnú nohu.

Hot Saw. Posledná disciplína, ktorá je zároveň najefektnejšou. Je veľmi hlučná, no zároveň atraktívna. Cieľom je odrezanie troch kotúčov danej veľkosti z ležiaceho dreva motorovou pílou s extrémne silným motorom v čo najkratšom čase. Superpíla má upravený motor a je špeciálne určená na preteky. Výkon 62 koní je možné porovnať s Fabiou. Reťaz sa pritom krúti 200 kilometrovou rýchlosťou a vydáva hluk, ako ozajstná Formula 1. Cena píly nebýva nižšia ako 5000 € a bežať môže len 20 sekúnd, ináč by nevydržala. Rekordy pílenia troch kotúčov dreva za sebou sú pod hranicou siedmich sekúnd.

Foto: worldfestivals.ru, 70sbig.com, tyc34.blogspot.com, vtnews.vt.edu, timbersports.wi­kispaces.com

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama