09.01.2017

Už v roku 1973 dobová tlač napísala, že sa jedná o kríženca chodúľov s trampolínou. No až v ostatnom desaťročí nastal boom skákacích tyčí. Zoznámte sa s xpogo – staronovým náradím pre akčný druh športu.

Wikipédia označuje počiatky Xpogo ako sporné a uvádza, že v spoločenstve priaznivcov tohto športu sa najčastejšie skloňuje meno Dave ArmstrongProvo v Utahu. Tento chlapík bol od roku 1999 pravdepodobne prvým jedincom, ktorý cieľavedome a dôsledne spopularizoval skákaciu tyč s tradičnou oceľovou pružinou a vytvoril webovú stránku Xpogo.com na zdieľanie krátkych videí a obrázkov, ukazujúcich jeho umenie. Krátko na to sa našlo množstvo jednotlivcov, ktorí vytvorili myšlienku vytvorenia extrémneho športu, spoločne sa podelili o svoje triky a položili základy športu, známeho ako xpogo.
História však tvrdí, že idea tyče, na ktorej by sa dalo skákať siaha do konca devätnásteho storočia. Patent na ňu bol zapísaný v roku 1891 (USA), no trvalo viac, ako 80 rokov, než dosiahla vrchol popularity čo sa týka dvadsiateho storočia. Nemecký patent pochádza z roku 1920, kedy svoju verziu skákacích tyčí predstavili Hans Pohlig a Ernst Gottschall. Vlastne tu nájdeme aj riešenie rébusu, prečo sa tyč nazýva POGO – ide o skratku mien obidvoch Nemcov (Pohlig a Gottschall). Ich tyče boli však populárne len veľmi krátku dobu. Ubehlo ďalších 50 rokov a my sa opäť ocitáme v Amerike:
Reklama z roku 1973 uvádza, že: Pogo, skákajúca tyč, je novou zábavkou amerických detí a nielen ich. Nevšednému skákaniu prepadli rovnako dospelí aj seniori. Od vojakov až po gazdiné v domácnosti. V skratke ide o tyč opatrenú rukoväťou a stúpadlami na nohy, na ktoré sa dieťa či dospelý postaví a pomocou pružiny ukrytej v útrobách tyče poskakuje: Podľa hmotnosti človeka tyč dokáže skočiť do výšky od 30 do 75 cm.

Málokto však vedel, že vedľa pružinových existovali už v tom čase tiež vylepšené verzie ukrývajúce v tyči malý jednovalcový dvojtaktný motor, ktorý sa uvádzal do činnosti váhou skokana. Jej cena však bola tak vysoká, že komerčné využitie sa týkalo len naozaj hŕstky jedincov. Ako šiel čas, sláva tyče pogo upadala a hrozilo, že projekt pogo zapadne naveky prachom. Prišiel však prelom milénia a skákajúca tyč (tentokrát už pod názvom xpogo) ohlásila návrat.
Na prvý pohľad by sa zdalo, že väčšina z nás by mala na tomto náradí veľký problém čo i len postáť, nie to ešte skákať. Tí, čo to vyskúšali však tvrdia, že po určitom čase to zvládne takmer každý a s pravidelným tréningom dokáže oveľa viac, ako by sa zdalo. Xpogo nepotrebuje špeciálne telocvične, ihriská ani upravené priestory. Naopak, ideálnym miestom pre tento druh športu je ulica s dokonalými prekážkami na robenie efektných trikov pomocou xpogo. Z veľkých miest sa najčastejšie s týmto druhom športu môžete stretnúť napríklad v New Yorku, kde vedľa BMX, skejtbordu a iných adrenalínových zábaviek patrí xpogo už k legendám. Na Slovensku však na spopularizovanie tohto športu stále čakáme. Na ulici zrejme človeka na skákajúcej tyči u nás len tak ľahko nestretnete, no samotnú tyč si v našej krajine môžete kúpiť už pár rokov. A hneď v niekoľkých variantoch. V obchodných sieťach sa dajú detské skákacie tyče (do 50 kg) kúpiť od 30€. Pre dospelých sa cenová ponuka začína pri cca 130€, no profesionáli zaplatia za najlepšie a najvýkonnejšie tyče viac ako 600€. Ide napríklad o model xpogo Vurtego V4 PRO, o ktorej sa hovorí, že nič lepšieho na svetovom trhu nezoženiete. Svedčia tomu aj parametre: takmer nulové trenie, ľahké skoky, plynulý a jemný odskok, samomazacie klzné ložisko a výška skoku až 3 metre (!). To všetko vďaka najmodernejším technológiám, vďaka ktorým môžete prekonávať vlastné limity tak, ako to pred pár rokmi ešte nebolo možné.

Vráťme sa však do histórie. Vďaka skupinkám nadšencov xpogo zo začiatku tohto storočia sa nový druh športu veľmi rýchlo spopularizoval nielen v Amerike. Začali vznikať komunity a tímy, ktoré však mali k dispozícií len klasické pružinové tyče, na ktorých bolo možno poskakovať rovnakým štýlom. Napriek tomu boli vytvorené základné skupiny trikov, ktoré boli možné predvádzať a položili sa základy všetkých inovatívnych trikov, ktoré sa predvádzajú dodnes. Príchodom sociálnych sietí získalo xpogo ešte viac nadšencov a „zobudili“ sa tiež výrobcovia, ktorí zadali svojim vývojárskym tímom jedinú úlohu: skĺbiť s týmto náradím inovačné technológie pre dokonalejšie využitie xpogo. Rok 2004 sa stal prvým rokom extrémnych pogo tyčí. Namiesto používania oceľových pružín uprednostnili vývojári iné materiály vrátane kaučuku. To umožnilo pridávanie nových cvikov vrátane bezpečného premetu vzad a lepšie zdokonaľovanie pogo trikov.
Dnes je xpogo stále považovaný za mladý šport. Ukazovatele však tvrdia, že sa teší rastúcej popularite prakticky na celom svete. Vyskúšate?

Foto: content.time.com, xpogo.com

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama