21.03.2011

Schmatli ste niekedy pomaranče zo stola a začali ste s nimi žonglovať? Nie? Mali ste pritom v rukách ceruzky, jablká, kocky lega, marhule, salónky, mušle, sviečky či vrchnáky od pív? A čo, nešlo? Boli až tri?:-) Nesmúťte, ide o tréning, načasovanie a trpezlivosť. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete ako na to, čo sa na žonglovanie odporúča, kde to zohnať, ale aj triky s ktorými začať a iné.

Čo žonglovanie vlastne je a načo je dobré?

Žonglérstvo sa zaraďuje medzi športovú a artistickú aktivitu spočívajúcu vo veľmi zručnom vyhadzovaní a spätnom chytaní predmetu či viacerých predmetov. Prenesene žonglovanie znamená obratné fyzické zachádzanie s niečím. Žonglovanie okrem zábavy prináša zlepšenie priestorovej orientácie, nervo-svalovej koordinácie, sústredenie a rozvíja spoluprácu medzi mozgovými hemisférami. Takže sa dá povedať, že je zdravé „hádzať okolo seba predmety a chytať ich“. Taktiež je to veľmi staré artistické umenie.

zongler

Ako veľmi je staré?

Prvé zmienky pochádzajú zo starovekého Egypta. Odtiaľ pochádzajú nástenné maľby z hrobky Beni Hassana, na ktorých sú znázornené žonglujúce ženy. Žonglovalo sa taktiež v starovekom Grécku i Ríme, kde bolo toto umenie vysoko cenené. V Číne má žonglovanie asi tritisícročnú tradíciu a to predovšetkým ako súčasť meditácie.

zonglovanie-egypt

Ako je to so žonglovaním dnes?

V súčasnosti zažíva žonglovanie rozmach po celom svete, najmä v USA a západnej Európe. K rozširovaniu tohto umenia výrazne napomáha internet, pomocou ktorého si môžu žongléri vymieňať videá a rôzne návody na triky a ako na ne.

Žonglérska federácia, podujatia a sviatky

Žongléri majú i svoju Medzinárodnú žonglérsku federáciu, ktorá organizuje každoročne množstvo akcií. Najväčšou je každoročne usporiadaný Európsky žonglérsky konvent, ktorý je každý rok v inom štáte. Najväčším podujatím v Česku je „Festival pouličního umění a mezinárodní přehlídka žonglování“, tradične usporadúvaný v Prahe. Veľkým sviatkom žonglérov po celom svete je aj „World Juggling Day“ (Svetový deň žonglovania) pripadajúci na polovicu júna.

Žonglérske pomôcky

Aj keď žonglovať sa dá s kadečím, k žonglovaniu sa vyrábajú zvláštne pomôcky. Niektoré iste poznáte, no iné sú menej známe. Napríklad: loptičky, kužele, kruhy, flowerstick, devilstick, diabolo, yoyo, poi, tyč, contactball, jednokolka, tanier, astrojax či cigarbox.

Niektoré názvy možno vidíte prvý krát, tak ja objasním aspoň atraktívnu formu žonglovania- poi.

Poi

Poi je forma žonglovania, pri ktorej sa točením guličiek pripevnených na špagátoch tvoria kruhy rôznych tvarov a rozmerov. Prvýkrát túto zábavu predvádzali Maoriovia, obyvatelia Nového Zélandu. V ich jazyku „poi“ znamená lopta. Túto techniku používali ženy na zväčšenie ohybnosti zápästia a rúk a muži na spevnenie ramien a zlepšenie koordinácie.
Poi prináša rôzne druhy, ako napríklad ponožkové poi, tréningové, svetelné či ohňové. Každé z nich je výnimočné na inú príležitosť a dajú sa vcelku jednoducho vyrobiť i doma. Napríklad také ponožkové poi sa používa pre väčší efekt najmä pri UV svetle. Na výrobu stačí loptičku, alebo iné mäkké závažie vložiť do dlhých ponožiek. Okrem tréningu a UV vystúpeniach sa používajú pre ťažšie zvládnuteľné triky. Okrem ponožiek sa používajú najrôznejšie fluorescenčné materiály pre krajší efekt točenia pri UV svetle.

Ako na to?

Potrebná je chuť. A spomínaná trpezlivosť. Potom už len loptičky a skúšať, skúšať skúšať…
Prvým základným trikom je Kaskáda. To je základ od ktorého sa odvíjajú ďalšie triky.

Kaskáda

Na začiatok si zoberte do rúk jednu loptičku a prehadzujte si ju z ruky do ruky tak, aby sa loptička každým hodom dostala zhruba do výšky vašich očí. Keď vás to už bude nudiť, zoberte si druhú loptičku. Každú si dajte do jednej ruky. Pravou rukou vyhoďte prvú loptičku a keď bude na vrchole svojej dráhy (vo výške očí), vyhoďte druhú loptičku tak, aby letela pod prvou. Ale i táto loptička by mala vyletieť do výšky očí. Pozor, aby ste si loptičky len nevymieňali z ruky do ruky alebo ich nevyhadzovali súčasne. Posledným krokom je pridanie tretej loptičky. V pravej ruke držte dve loptičky a v ľavej jednu. Teraz vyhoďte tri krát- najprv pravou rukou, potom ľavou a zase pravou a loptičky opäť pochytajte. Teraz držíte dve loptičky v ľavej ruke, tak postup zopakujte, pričom teraz to bude najprv ľavá ruka, potom pravá a zasa ľavá. Keď to budete mať dostatočne nacvičené, skúste loptičky vhadzovať stále dookola. Vuaála a už ovládate Kaskádu. Hovorí sa, že tento trik mladí ľudia zvládnu za cca 40 minút.

Keď budete vedieť tento základ, vyberte si ďalší trik a skúšajte do sýtosti.

Zoznam trikov s dobrým popisom i ukážkami ako na to nájdete tu:
http://www.zongluj.eu/zonglovani.php?…

Kde kúpiť pomôcky na žonglovanie?

Na nákupy odporúčam zavítať sem:
http://www.magicshop.sk/
http://www.passepasse.com/
http://www.bumfidl.com/shop.html

Užitočné stránky o žonglovaní

http://www.zongluj.eu/zonglovani.php?…
http://zonglovanie.ariesa.sk/linky/
http://www.zongler.cz/

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Anketa
Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama