16.11.2015
(Platená inzercia)

Život nám plynie pred očami naozaj veľmi rýchlo. V jednom okamihu sme malí a tešíte sa na letné prázdniny, no v ďalšom už máme vlastné deti, ktorým musíme organizovať čas. V noci okolo nich beháme a ráno musíme vstať znova v plnom nasadení, ak sa vôbec k spánku dostaneme. Jednou z patových situácií každého rodiča je aj plánovanie rodinnej dovolenky. Dnes sa skúsime zamerať na kultúrne atraktívne Taliansko, ktoré ponúka deťom obrovské množstvo zábavy s výraznou dávkou jedinečnosti a lákavej príchute. Pamiatky, história, jedlo… Toto všetko môže byť atraktívne aj pre tých najmenších členov rodiny. Táto krajina má všetko, čo môžu mladé rodiny potrebovať.

História na vlastné oči

Ak máte vo svojej predstave zafixované hodiny dejepisu len ako nudné a nekonečné, zabudnite na to! Priemerná hodina dejepisu zahŕňala síce voľakedy iba starú zaprášenú knihu, monotónny monológ prísneho učiteľa a množstvo domácich úloh, no výlet do Talianska dokáže poskytnúť mimoškolskú výučbu histórie tou najzábavnejšou formou. Keďže Taliani sú hrdí na svoje kultúrne dedičstvo, oslavujú ho rôznymi spôsobmi. Všetky udalosti približujú ich históriu s previazaním na moderný život, čo je skvelý spôsob, ako ju predstaviť aj Vašim deťom. Tradície a kultúra sa im tak vryjú do pamäte vďaka autentickému zážitku. Či už sa zúčastnite festivalu Via Italia, sprievodu La Festa de Noantri, ktorý sa koná na počesť Panny Márie (Madonna Fiumarola), ohňostroja alebo sa vrátite späť v čase po stredovekej ceste, mladí sa budú baviť, no zároveň aj vzdelávať. Slávnosti a rôzne podujatia sa tu organizujú počas celého roka.

Vzrušujúca výprava do múzea

Kvalitný spôsob, ako deťom priblížiť niečo z dejín Talianska, je aj návšteva múzea. Každé dieťa túži vidieť obrovské sochy a zvláštne predmety, ktoré už dnes len tak hocikde neuvidí. Ide preto o vzrušujúcu výpravu do neznámeho sveta. Priestranné miestnosti a zdanlivo nekonečné steny zdobené jedinečnými exponátmi. I toto je jeden zo spôsobov, ako vyplniť svojim deťom čas na dovolenke. Nemusíte ho predsa tráviť iba leňošením na pláži. Pokiaľ máte doma školáka, ktorý sa zaujíma o umenie, prípadne sám vykazuje umelecké nadanie, potom mu doprajte náhľad na diela tých najväčších velikánov. Galleria degli Uffizi v talianskej Florencii je jedna z najznámejších a najnavštevova­nejších galérií na svete. Za zmienku stojí aj Palazzo Pitti, palác vo Florencii, kde nájdete približne tisíc malieb z obdobia baroka a renesancie. Tiež vatikánske múzeá sú skvelou alternatívou pre malého nádejného umelca. Pokiaľ dieťa inklinuje skôr k hudbe, odporúčame Sforza Castle, hrad v Miláne (v Lombardii), kde sa nachádza impozantná zbierka hudobných nástrojov. V prípade, že Vaše dieťa fascinuje tajomný Egypt a archeológia ako taká, určite si urobte výlet do Egyptského múzea v Turíne, ktoré patrí svojou hodnotou medzi najvýznamnejšie (hneď po Káhire). V tejto súvislosti by mohlo zaujať aj neapolské Národné archeologické múzeum.

Karnevalové bláznenie

Nechcite od svojich detí, aby prázdniny strávili zatvorené v hotelovej izbe. Spomeňte si na svoje vlastné detstvo. Posledná vec, ktorú by ste chceli, bolo čušanie v interiéri. Deti potrebujú k životu vzrušenie, zábavu a udalosti, ktoré nakopnú ich fantáziu. I z tohto dôvodu sa javí Taliansko ako skvelé riešenie. Mnoho udalostí je zameraných na skvelú karnevalovú atmosféru. V letných mesiacoch je to napríklad Palio di Siena (dostihy) alebo Disfida Degli Arcieri Di Terra e Di Corte (súťaž v historickej lukostreľbe). A čo takto najslávnejší karneval v Európe, ktorým je Carnevale di Venezia? Každoročne ho navštívia státisíce návštevníkov, ktorí si odnášajú nezabudnuteľné zážitky. Všetky festivaly disponujú tým, čo deti milujú. Je tam plno žonglérov, akrobatov, hudobných vystúpení, ohňostrojov a samozrejme maškŕt. Zázračné chvíle, ktoré ponúkajú jedine talianske vystúpenia, sa vryjú deťom do pamäti navždy. Možno by tiež stálo za to rezervovať si dovolenku v Taliansku už na február, kedy je karnevalová sezóna v plnom prúde.

„Dobývanie“ ostrova Sicília

Najväčší ostrov v Stredozemnom mori sa nachádza na juhu Talianska. Je ním malebná Sicília. Keďže sicílsky folklór je veľmi bohatý, určite sa sem oplatí zájsť. Okrem iného, Sicílčania uctievajú svoje tradície, no najmä rodinu, preto je to skvelé miesto pre rodinnú dovolenku. Pohostinnosť, úcta a dobrá nálada sú prednosti, na ktorých sa určite oplatí pri plánovaní dovolenky stavať. Taktiež sa tu konajú rôzne oslavy na počesť svätých, ako aj karnevaly a rozmanité festivaly. Keďže Sicília patrí k územiam s najstarším osídlením v Stredozemnom mori, budete tu mať čo pozerať.

Hrad z piesku

Ak ste si naplánovali tradičnú dovolenku na pláži, nevynechajte rodinnú stavbu historického mesta z piesku, a to so všetkým, čo k tomu patrí. Deti si pokojne môžu zobrať aj plastických vojačikov, zvieratká alebo bábiky. Pri takejto zábave dokážu stráviť celé hodiny. Taliansko disponuje viacerými nádhernými plážami s bohatým pieskom, tak si nezabudnite pribaliť lopatky a vedierka. Tropea (talianske mesto na pobreží Tyrrhenského mora v regióne Kalábria) je skvelá lokalita s výbornou piesočnou plážou. Nájdete tu tiež bohatú ponuku obchodov a chutnú zmrzlinu, čo deti zaiste ocenia. Ďalšou atraktívnou oblasťou je aj Lerici v provincii La Spezia v Ligúrii. Sú tu vynikajúce pláže vhodné pre deti, pričom si môžete vybrať aj z viacerých atrakcií a hier. Lampedusa je najväčší z pelagických ostrovov v Stredozemnom mori medzi Tuniskom a Sicíliou. Ostrov patrí k obci Lampedusa e Linosa v talianskej provincii Agrigento. Tunajšia pláž Rabbit Beach bola zvolená portálom TripAdvisor za najlepšiu pláž na svete. Jemný piesok a krásna panoráma robia z tejto destinácie ideálny cieľ. Nájdete tu aj zvyšky pravekých chát a rímske ruiny.

Ľadové osvieženie

Nielen čľapkanie sa vo vode, prvé stretnutie s podmorským svetom a plavba na lodi môžu vo Vašich deťoch prebudiť nadšenie. Napríklad aj také Benátky, mesto na vode, budú pre nich viac ako báječné. Prehliadka po Canal Grande im ponúkne pohľad na benátsku architektúru. Fascinované budú aj z rôznych typov lodí. Ľadovou čerešničkou na torte môžu byť zmrzlinové dodávky, ktorých cinkanie je počuť už zďaleka. Jemná talianska zmrzlina je vyrobená s láskou a starostlivosťou, ktoré cítiť vo všetkých príchutiach. Odporučiť môžeme zmrzlináreň Cremeria Funivia v Bologni. Nájdete ju však aj na námestí Piazza Cavour v Ríme. Chutné sorbety a zmrzlinové torty spríjemnia deň každého malého maškrtníka (a nielen jeho). Keď už budete v Bologni, navštívte aj Gelateriu Gianni, ktorá si zakladá na výbere tých najlepších domácich surovín, pričom zmrzlinu dostanete ozdobenú aj rôznymi druhmi orechov. Rozširujúcu jemnú chuť zahrňuje príchuť kávy, citrónu a kokosu. Gelateria Santa Trinita vo Florencii sa môže pochváliť až 38 rôznymi príchuťami zmrzliny. Vyberte si kombináciu arašidov a čokolády, jogurtu s jahodami a medom, prípadne horkej čokolády so sezamom.

Potešenie pre maškrtný jazýček

Cestovanie autom je pre deti náročné, hoci je i vozidlo klimatizované, priestranné a obstarali ste slušnú databázu rozprávok, prípadne protiprievanové deflektory a slnečné clony. Ihneď po príjazde do cieľa im môžete preto zlepšiť náladu akýmsi ekvivalentom Willyho Wonka a jeho továrne na čokoládu. Rovnako ako zmrzlinárne, aj talianske pekárne sa radia medzi tie najlepšie na svete. Domáce ingrediencie pridávajú cukrovinkám na dokonalosti a tradičné rodinné recepty zaručujú unikátny chuťový zážitok. Odpaľované jemné pečivo (Choux pastry) a taliansky ľahký puding (Zabaglione) navrátia drobcom na tvár úsmev. Medzi talianske špeciality patrí aj tradičné sicílske pečivo (Cannoli – malá rúrka) a koláče z čerstvých jahôd. Sicílski cukrári sú známi tiež svojím marcipánovým ovocím, pistáciovými koláčmi, no určite ochutnajte aj tunajšie croissanty a pečené šišky, ktoré sa rapídne líšia od tých našich. Tu spomenieme aspoň jedno kultové miesto, ktorým je Dolci di Nonna Vincenza v Katánii (mesto a prístav v Taliansku, región Sicília, provincia Catania, úpätie Mount Etna). Cukráreň je zariadená v štýle 19. storočia. Ide teda o skvelý spôsob, ako sa presunúť v čase a ochutnať si vynikajúce dobové dezerty.

Taliansko sa javí, ako tá najlepšia voľba pre dovolenku s deťmi, pretože je tu všetko tak spontánne a prirodzené, že deti absolútne zabudnú na akékoľvek svoje menšie či väčšie trápenia a stres. Veríme, že si to tu užijete, a to aj so svojimi neposednými ratolesťami. Inšpirácie, ako zvládnuť cestu s dieťaťom, nájdete aj na:

milujemcestova­nie.sk/cestova­nie-s-detmi/
autobild.cas.sk/cla­nok/188320/sest-tipov-ako-cestovat-s-detmi-na-dovolenku

Prajeme šťastnú cestu!

Zdroj: italymagazine.com
Foto: dollarphotoclub­.com, sicily-tourism.com

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie

    V danej kategórii sa nenachádzajú žiadne videá.

Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama