29.07.2011

Je to zvláštne, ale Hainburg je pre bežného Slováka jedným z najznámejších miest v Rakúsku, no vie o ňom len minimum. Mnohí mestečkom len prejdú, alebo na jeho okraji navštívia niektoré z veľkých obchodných domov. Popularite sa tu tešia aj miestne čerpacie stanice, kde celkom slušne ovládajú napočítať aj po slovensky. To, že je tu viacero vecí, ktoré by mohli obdivovať milovníci hradieb, histórie, alebo golfu, niektorí vôbec ani netušia. Skúste sa preto niekedy zastaviť a prezrieť si toto miesto trochu viac detailnejšie. Mestečko vám pripadá pokojné a tiché. Pravdou je, že tu žijú naozaj pokojní a priateľskí ľudia.

Hainburg

Typické rakúske mestečko
Nízke staré, ale stále zachovalé budovy rôznych tvarov a farieb tvoria pre oblasť charakteristický štýl. Mnohé staré budovy sú slušne zrekonštruované. Dokonca aj hlavná trasa cez mesto je pôvodná historická. Nerátala s tým, že budúcnosť prinesie autá a pevné cesty. Úzka dvojprúdová cesta sa dokonca na jednom mieste stretáva v jednom pruhu a tu dopravu riadi semafor. Miesto sa vlastne ani nedá prehliadnuť, pretože prechádzate pod zachovalou zrekonštruovanou hradnou bránou známou ako Viedenská brána. Podobná sa nachádza aj pri vstupe do mesta od Bratislavy. Tá sa však volá Uhorská brána. Pôvodne boli vstupmi do mohutnej hradby obkolesujúcej celé mestečko. Dnes z hradieb zostalo niekoľko častí a materiál často poslúžil ako stavebný kameň pre dnes stojace domy miestnych.

Hainburg ulica

História na každom kroku
Asi dva kilometre od mesta na kopci sa nachádza ruina hradu Heimenburg. V centre mesta možno nájsť pekný gotický kostol a pri ňom morový stĺp. Prechádzkou po meste môžete naraziť na viacero menších brán a hradieb. Po celom vnútornom mestečku je viacero jednosmerných uličiek s dlažbou a rôznymi úpravami domov, s krivými oknami, alebo tiež pamätnými tabuľami. Zaujímavým je prístav. Lodná doprava po Dunaji tu je využívaná po stáročia. Pri Dunaji sa nachádza aj Fishertor, ďalšia z menších brán z bývalých hradieb. Mierne vo svahu sa nachádza malá kaplnka s malou záhradou, ktorá je verejnosti prístupná. Neďaleko mestečka sa nachádza Carnuntum, rímska osada, ktorá podľa niektorých historických zdrojov mala byť rímskym veliacim centrom celej Panónie. Dnes je lákadlom pre turistov a bohatou studňou poznatkov o prítomnosti Rimanov v tejto oblasti.

Kosto Hainburg

Aj pre športovcov
Pre tých, čo holdujú športu snobov je tu golfové ihrisko. 18 jamkové golfové ihrisko sa nachádza v kopci na pravo od mesta smerom od Bratislavy. Ešte pred mestečkom preto sledujte značky na cestách. Hracie plochy sú niektoré v miernom kopci a okolie hracích plôch obkolesujú stromy. Dokonca aj skúsení slovenskí golfisti nevedia, že hneď za hranicami si môžu zahrať a zároveň pozerať na bratislavský hrad.

Jediné slovenské stránky: http://hainburg.cestovanie.biz/
Oficiálne stránky mestečka: http://www.hainburg-donau.gv.at

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 2


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie

    V danej kategórii sa nenachádzajú žiadne videá.

Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Alex (Neregistrovaný užívateľ) 30.01.2020 11:10
Alex

Hainburg sa dá zažiť aj bez auta, priamou autobusovou linka z Nív, cez most SNP a Eionsteinovu - linka Slovak lines ponúka takúto formu dopravy priamo do Hainbugu. Okrem miestnych pamiatok ako hrad sa môžete poprechádzať v malebných historických uličkách, pozrieť 3 mestské brány, láka Slovákov aj možnosť kvalitného nákupu. Spravila som si takýto výlet spojený s nákupom predvianočných darčekov a vrelo odporúčam použiť autobus, ak sa nechystáte na nákupy potravín. www.moda.sk/magazin/je-rakusky-hainburg-dobrou-volbou-pre…

Prihlásenie
 
 
Reklama