31.07.2010
jedna z lokomotív

Týmto kratučkým článočkom by som Vás chcela navnadiť na návštevu národopisnej expozície v prírode v Kysuckej dedinke Vychylovka, ktorá sa nachádza na severe Slovenska, medzi mestami Čadca a Kysucké Nové Mesto. Začiatky skanzenu sa datujú od 11. Októbra 1974 a od vtedy prešiel naozaj veľkou zmenou. Najmä v poslednom období sa múzeum výrazne zrekonštruovalo a pribudlo mnoho objektov ľudovej architektúry. Dedina je známa najmä historickou lesnou úvraťovou železnicou, ktorá je jediná v celej Európe a zbierkou ľudovej architektúry v podobe starých drevených ale aj murovaných objektov.

pohľad z vagóna pre návštevníkov

Za naozaj silný zážitok, najmä pre deti ,je jazda parným vláčikom po úzko koľajovej železnici . Fascinujúca je najmä cesta do strmého kopca pri ktorej celá sústava vlaku striedavo napreduje a cúva, čím sa cik – cakovito dostáva stále vyššie a vyššie (podrobnejšie vysvetlenie je súčasťou prehliadky, na ktorej sa dozviete omnoho viac zaujímavých informácií). Škoda len, že zatiaľ je zrenovovaný len kúsok úvraťového systému ale všade sa šušká, že trať by sa mala postupne sprevádzkovať až na Oravu, čo by bolo naozaj skvelé. Prevádzka železnice je sezónne obmedzená a premáva len od mája do októbra.

nefunkčná vystavená lokomotíva

V areáli múzea sa nachádzajú aj dve staré nefunkčné lokomotívy, jedna je hneď na začiatku, do ktorej možno vôjsť … no tú druhú zahliadnete len na okamih pretože je odstavená pod kopcom s úvraťami, kde je pre návštevníka prístup ťažší a asi aj nežiaduci ( i keď my sme sa tam boli pozrieť). Toľko k železnici o ktorej si dovolím tvrdiť, že je hlavným lákadlom pre turistov.

mlyn z Klubiny

Zbierka drevených domov, ktoré sú pozbierané z Kysuckého regiónu predstavuje spôsob života ľudí v minulosti ( z obdobia 19. a začiatku 20. Storočia) v tejto oblasti. No okrem drevených objektov, je tu aj murovaný mlyn, ktorý stál pôvodne v dedinke Klubina ktorá susedí so Starou Bystricou alebo malý murovaný kostolík s cintorínom.
Ak počas prehliadky návštevníci vyhladnú alebo vysmädnú k dispozícií je občerstvenie formou bufetu alebo reštaurácia príznačná pre tento areál, čiže v drevenej krčme (krčma z Korne), s pultom, ktorý pripomína scénu z rozprávky, obsluhou v krojoch a celkovou atmosférou pri ktorej zabudnete, že žijete v tomto storočí (aspoň na mňa to tak pôsobilo). Čo sa mi však páči a ako rodič veľmi oceňujem, sú kútiky pre deti s dreveným preliezkami, hojdačkami a šmýkalkou, či už pri hostinci alebo pri bufete.

časť historickej trate

Ak sa rozhodnete navštíviť tento malebný kút Slovenska získate nielen mnoho poznatkov o živote našich predkov ale tiež prechádzku krásnou prírodou a pobyt na čerstvom vzduchu, čo vo Vás vzbudí túžbu navštíviť toto miesto znova.

časť trate pri depe
vystavená nefunkčná lokomotíva
Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie

    V danej kategórii sa nenachádzajú žiadne videá.

Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama